راهکارهایی برای بد غذایی کودکان | سبب شناسی و درمان

راهکارهایی برای بد غذایی کودکان | سبب شناسی و درمان

شنبه 20 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

راهکارهایی برای بد غذایی کودکان | سبب شناسی و درمان

چگونه به راهکارهایی برای بد غذایی کودکان برسیم؟

 

کودکان مشکلات گوناگون و مسائل خاص خود را دارند. یکی از موضوعاتی که خانواده ها برای حل کردن آن به پزشک مراجعه می کنند مسئله بد غذایی کودکان است. چون کودک درک درستی در مورد نقش غذا در بدنش ندارد، گاهی در برابر غذا خوردن مقاومت می کند.

دنیا دختر ۴ ساله ای است که این روزها با مشکلی که دارد حسابی مادرش را کلافه کرده است. دنیا به این راحتی ها غذا نمی خورد و مشکل بد غذایی دارد. او هر غذایی را نمی خورد و مدام برای خوردن غذا بهانه می گیرد و باید به زور به او غذا داده شود که همین باعث ضعیف شدنش شده است. یک روز می گوید از لوبیا خوشم نمی آید و روز دیگر از گوجه فرنگی متنفر می شود، در ضمن او سر میز غذا نمی خورد و همیشه می گوید غذای من را در اتاق خودم بدهید یا این که وقتی درحال تماشای کارتون است غذا می خواهد. هر وقت هم که سر سفره می نشیند آداب خوردن غذا سر سفره را رعایت نمی کند یا وسط غذا می رود زیر میز یا مدام ورجه وورجه می کند. او هر بار بهانه جدیدی برای نخوردن غذا ابداع می کند و غذا خوردن را به سخت ترین کار دنیا تبدیل کرده است.

 

دانستن راه حل برای درمان بد غذایی کودکان

علاقه یا بی علاقگی به غذاها حق طبیعی کودکان است و لزومی ندارد غذا خیلی عجیب و غریب باشد تا بچه ها آن را دوست داشته باشند. برای مثال برخی کودکان گوجه فرنگی دوست ندارند و بعضی دیگر از لوبیا بدشان می آید. اجبار کودک به خوردن غذایی که دوست ندارد کاری نادرست و زیان بار است.

 

نسبت به بد غذایی کودکان بی توجهی کنید

اگر فرزندتان به طور ناگهانی علاقه اش را به غذایی از دست می دهد و از خوردن آن امتناع می کند توجهی به موضوع نشان ندهید. اجازه دهید آن چه را که دوست دارد بخورد و آن چه را نمی خواهد میل نکند و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره یا اهمیتی به موضوع بردارید. اگر گفت «لوبیا دوست ندارم» حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره آن غذا را تهیه کنید. به احتمال زیاد او این بار غذا را می خورد چون می داند که عدم علاقه او به غذا توجه کسی را جلب نکرده است. کودکان نو پا در مورد علاقه هایشان ثبات ندارند و اگر رفتار شما درست نباشد، رفتار او تثبیت خواهد شد.

 

برای از بین بردن بد غذایی کودکان در ارائه غذاها تنوع داشته باشید

گاهی اوقات دلیل عدم علاقه بچه ها به غذای خاصی طعم و مزه غذا نیست بلکه احساسی که غذا در زبان و دهان کودک ایجاد می کند، موجب این عدم علاقه خواهد شد بنابراین اگر غذا را به شکل دیگری تهیه کنید، بچه آن را خواهد خورد.

 

برای بهبود بد غذایی کودکان حق انتخاب را زیاد نکنید

هیچ گاه چند نوع خوراکی یا غذا را به کودک پیشنهاد ندهید تا از بین آن ها یکی را انتخاب کند، زیرا این کار شما را با مشکل مواجه می کند و مثل این است که قصد دارید دنبال دردسر بگردید. بهتر است تا حد امکان تمام اعضای خانواده غذای یکسانی میل کنند. اگر از غذا خوردن فرزندتان راضی هستید پس از ۵ سالگی به او حق انتخاب بین ۲ تا ۳ نوع غذا را بدهید و سپس آن غذا را برایش تهیه کنید.

 

نسبت به بد غذایی کودکان خود سازش کنید

اگر فرزندتان غذایش را نمی خورد او را تا تمام کردن غذایش سر سفره یا میز غذا ننشانید. کودکان نوپا در لجبازی فوق تخصص دارند و به احتمال زیاد شما را خسته کرده یا به اصطلاح از رو می برند، بنابراین باید با او سازش کنید مثلا بگویید ۳ قاشق از غذایش را بخورد و بعد از جایش بلند شود، به هیچ وجه هم کوتاه نیایید.

چرا کودک ما چماق دارد؟

کودک ما محصول نگرش و خواسته های متعارف و غیرمتعارف ماست. کودکی که می گوید شیر دوست ندارد یا غذا نمی خورد یا فلان کار را دوست ندارد انجام دهد یا نمی خواهد مثل کودکان دیگر سر ساعت مشخصی بخوابد یا لجبازی هایش شکل قوت یافته و قدرتمندانه ای به خود گرفته است، کودکی است که توانسته از همان اوان کودکی، قدرتش را به نمایش بگذارد چون او از ضعف مدیریتی والدینش چماق سرکوبی برای خود آنان ساخته است.

کودک شما فهمیده قدرتمند است

دختر شما از پذیرش ها و چشم چشم های مکرر شما به خودش از گذشته تا به امروز، پی به توان خود و ضعف شما برده است. فراموش نکنیم خود غذا خوردن و آداب مربوط به آن و پذیرش نظر و نگاه والدین به نوعی پذیرش آداب اجتماعی هنجارگونه در گروه خانواده است. اگر قرار باشد توصیه ای درمانی برای شما مطرح شود، آن توصیه پیدا کردن نقش های واقعی و سنتی هر فرد در جایگاه خانواده است، یعنی والدین نقش والد و رهبری و کودکان نقش پذیرنده و تابعی دارند.

 

برای از بین بردن بد غذایی کودکان خود باید او را فرمان بردار کنید نه فرمانده !!!

۱. فراموش نکنید قدرت و رهبری باید در دست والدین باشد نه کودکان.

۲. اگر بین نظر و نگاه خود و همسرتان اختلاف می بینید، سعی کنید کودک از این اختلاف آگاه نشده و در صورت آگاهی او بر این ضعف والدینش، سعی کنید خیلی سریع این اختلاف بین خود و همسرتان را مرتفع و به یک اشتراک نظر تبدیل کنید و آن را به کرات جلوی کودک تان به نمایش بگذارید.

۳. هرگاه نیاز شد تا کودک تان را از خواسته ها و تفریحاتش محروم کنید، قبل از انجام این کار همسرتان را مطلع و حمایت او را جلب کنید که ایجاد نفاق و دو دستگی راه فرار کودک از تمکین به خواسته های شماست.

۴. برای فرمان بردار شدن کودکتان هیچ گاه با رفتارهای قهری و تند شروع نکنید، اول لزوم انجام خواسته خود را برای او توضیح داده و به او فرصت دهید تا فکر کرده و انتخاب کند و پس از چند بار اصرار شما به انجام یک عمل یا خواسته و بی توجهی او به خواسته تان، اول تهدیدها یا محرومیت هایی را که می خواهید بر او اعمال کنید را برایش شرح داده، سپس باز فرجه ای دیگر به او دهید و در صورت بی توجهی او را محروم کنید.

۵. وقتی تهدید می کنید باید تهدیدتان را عملی کنید و در استمرار آن تا رسیدن به هدف کوشا باشید. در غیر این صورت، با هر بار شکستی که در مقابل کودکتان می خورید، در نگاه او ضعیف تر جلوه خواهید کرد.

۶. مغبون بازی های کودکانه یا فریب های نمایشی کودک تان نشوید (نمایش درد، گریه و زاری ممتد، جیغ و داد، التماس و . . .)

۷. باید به یاد داشته باشید کودک شما تا رسیدن به سن بلوغ و حتی مدتی پس از آن در چند دوره رشدی خودش را محق تر و ارجح تر از دیگران می بیند، پس آن چه انجام می دهید و آن چه به عنوان یک روش انتخاب کرده و عمل می کنید نباید چندان متغیر و غیرقابل پیش بینی باشد که باعث گیج شدن کودک شود.

۸. هیچ گاه از تنبیه بدنی، هتاکی، توهین و تحقیر به عنوان ابزارهای نمایش قدرت خود استفاده نکنید. باید به یاد داشته باشید اگر شما با قدرت توام با مدیریت و صبوری پیش روید زود هنگام به خواسته خود خواهید رسید ولی پس از آن باید رابطه شما و کودکتان در همان چارچوب قدرتمندانه توام با دوستی و انس و الفت باشد نه با انبوهی از کینه و نفرت کودک نسبت به والدینش.

 

بد غذا

 

تصور ذهنی ما درباره کودکان این است که همه آن ها به طور ذاتی و طبیعی باید به غذا خوردن علاقه داشته باشند و زمانی که گرسنه شوند به راحتی سر سفره یا میز بنشینند تا غذایشان را بخورند اما حقیقت این است که برخی از کودکان برای این که به اندازه ای کافی غذا بخورند، نیاز به کمک والدین دارند. در واقع مشکل تغذیه و بد غذایی کودکان، مشکل شایع و نگران کننده ای برای والدین است.

 

اولین مشکل مطرح شده در بد غذایی کودکان : تک غذاخورها

ممکن است کودک شما برخی غذاها را با خوشحالی بخورد درحالی که غذای دیگر را بر روی زمین بپاشد. آیا این فقط یک حالت گذرا است و چه مدت طول خواهد کشید؟ شما چه کارهایی می‌توانید انجام دهید: آیا هر چیزی که آن ها  می‌خواهند، باید بدهید یا بر خواسته خود پافشاری کنید؟

راه‌حل این مشکل در بد غذایی کودکان : با او مبارزه نکنید

زمان غذا خوردن را به جنگ‌  تبدیل نکنید. غذاهای مختلفی را که برای کودک خوبند، به او پیشنهاد کنید، حتی اگر کودک در وهله اول آن را رد کند. بسیاری از کودکان پیش از تصمیم‌گیری برای این که غذای جدیدی را دوست دارند، شیرین کاری‌های خود را انجام می‌دهند؛ پس به پیشنهاد دادن ادامه دهید. بدون اجبار، میوه‌ها، سبزیجات و حتی “غذای بزرگترها” را عرضه کنید. ممکن است چیزی که کودکتان دوست دارد شما را شگفت‌زده کند.

دومین مشکل مطرح شده در بد غذایی کودکان : سبزیجاتش را نمی‌خورد

آیا حتی با این که کودکتان هرگز مارچوبه را امتحان نکرده، می‌گوید از آن متنفر است؟ این اتفاق بارها رخ می‌دهد. بسیاری از سبزیجات به ویژه زمانی که پخته می‌شوند، بو و طعم قوی و تندی دارند. صبور باشید. ممکن است فرزندتان بخواهد پیش از خوردن چیزی، آن را بو کرده یا ببیند و حتی ممکن است بلافاصله آن را تُف کند. نفسی بکشید و یک روز دیگر دوباره امتحان کنی

راه‌حل این مشکل در بد غذایی کودکان : به او حق انتخاب بدهید

بسیاری از کودکان وقتی در خرید و انتخاب سبزیجات مورد مشورت قرار بگیرند، به خوردن آن ها علاقمند می‌شوند. اگر سبزیجات سبز او را بی‌میل می‌کند، در عوض سبزیجات نارنجی یا قرمز را امتحان کنید یا سبزیجات را به صورت خام داخل دسر یا سالاد امتحان کنید. با وجود این که مخفی نمودن پوره سبزیجات در غذاهایی مانند سس ماکارانی یا نان‌ها ، یک راه حل است، اما این کار به کودک یاد نمی‌دهد سبزیجات را در شکل خودشان، دوست داشته باشد.

 

سومین مشکل در بد غذایی کودکان : کالری مورد نیازش را می‌نوشد

آیا کودکتان به حدی شیر یا آب میوه می‌نوشد که وقت غذا خوردن احساس گرسنگی نمی‌کند؟ اگر او آن قدر نوشیدنی می‌نوشد که غذا نمی‌خورد، می‌تواند مشکل درست کند.

راه‌حل این مشکل در بد غذایی کودکان : کالری نوشیدنی‌ها را محدود کنید

برای کودکان 1 تا 6 ساله مصرف 100 تا 175 گرم نوشیدنی در روز کافی است. یعنی حدود یک سوم تا سه چهارم فنجان. آب‌ میوه‌هایی که به آن ها شکر اضافه شده را کنار بگذارید. هر بار اندکی آب به نوشیدنی اضافه کنید تا این که کودکتان آب خالی بنوشد. یا این که حین غذا خوردن آب میوه یا شیر سرو کنید و در طول روز به او آب بدهید. کودک شما باید روزانه 2 تا 2.5 فنجان شیر مصرف کند. به خاطر داشته باشید که کودکان بیش از دو سال باید شیر 1% یا شیر بدون چربی مصرف کنند.

 

چهارمین مشکل در بد غذایی کودکان : شکر بیش از حد

آیا کودک شما تمایل زیادی به خوردن شیرینی دارد و دست برنمی‌دارد؟ اصرار دارد برای صبحانه برشتوک شیرین بخورد. وقتی درب ظرف غذایتان را باز می‌کنید، می‌بینید تمام کلوچه‌ها را خورده و چیزی برای شما باقی نگذاشته است. زمان شام، التماس می‌کند که بلافاصله به او دسر بدهید.

راه‌حل این مشکل در بد غذایی کودکان : هر چیزی به اعتدال

این موارد راهنمایی‌هایی برای کودک شیرینی‌خور شما است:

– میان وعده‌هایی به او بدهید که به طور طبیعی شیرین باشند (ماست کم چرب، میوه، موز منجمد یا انگور، برش‌های سیب با کره بادام زمینی).

– در خانه زیاد شیرینی نگه ندارید. اگر در خانه نباشد، ممکن نیست که کودک وسوسه شود (همچنین شما هم وسوسه نمی‌شوید).

– از شیرینی به عنوان رشوه یا جایزه استفاده نکنید. شیرینی را بخش کوچکی از رژیم غذایی معتدل کودک قرار دهید و نه جایزه‌ای بزرگ برای زمانی که تمام غذای درون بشقابش را خورد.

 

پنجمین مشکل در بد غذایی کودکان : هله هوله خوردن

بسیاری از کودکان در تمام روز آن قدر میان وعده و هله هوله می‌خورند که وقت غذا خوردن، گرسنه نیستند. کودکان باید شش بار در روز غذا بخورند، بنابراین چگونه می‌توان حین نگه داشتن جا برای شام و نهاری سالم، در طول روز او را شاد و سرحال نگه دارید؟

راه‌حل این مشکل در بد غذایی کودکان : برنامه بگذارید

کودک خود را مجبور کنید تا زمان بندی تعیین شده برای میان وعده‌ها و غذا را رعایت کند. ممکن است هر چند وقت یک بار کودکتان وعده غذایی را رد کند، اما اگر برنامه غذایی وجود داشته باشد، او می‌داند که چه زمانی باید منتظر غذای بعدی باشد. اگر کودکتان بی موقع میان وعده می‌خواهد، چیزی مثل میوه، سبزیجات، ماست، کره بادام زمینی، برشتوک یا نصف ساندویچ به او بدهید.

 

چرا اینقدر بد غذا است؟

بد غذایی کودکان در عده زیادی از آن ها دیده می شود. انتخاب این که چه زمانی و چه بخورند، روشی است که یاد می‌گیرند تا مستقل باشند. بسیاری از کودکان با بزرگتر شدن، عادت سالم غذا خوردن را یاد می‌گیرند. اگر فکر می‌کنید کودکتان مشکلی در غذا خوردن دارد، با پزشک متخصص کودک صحبت کنید. البته این موارد نادر بوده و به خاطر داشته باشید که بد غذایی فقط یک دوره است.

 

آیا به اندازه کافی غذا می‌خورد؟

اگر به نظر می‌رسد که کود‌کتان با هوا زندگی می‌کند و تنها سه ناگت مرغ در کل روز خورده است، ممکن است فکر کنید او به بیشتر از این ها احتیاج دارد. اما اگر به اندازه کافی انرژی دارد و با سرعت مناسبی رشد می‌کند، احتمالاً مشکلی وجود ندارد. با این حال، صحبت با پزشک متخصص کودک فکر خوبی است. اگر کودکتان با سرعت مناسب سنش رشد نمی‌کند، باید شما و پزشک متخصص راه حلی بیابید.

بکنید و نکنیدهایی که در مشکل بد غذایی کودکان باید رعایت شود
 بکنید: زمان غذا را سرگرم کننده نمایید

گاهی برخی حقه‌های کوچک، کودک را به بهتر غذا خوردن تشویق می‌کنند. برای مثال، می‌توانید با قالب‌های شیرینی، میوه‌ها را به اشکال بامزه برش بزنید. زمان غذا را به وقت بازی تبدیل کنید تا ببینید “چطور تمامی رنگ‌ها را می‌خورند”. با صحبت در مورد موضوعات خنده‌دار کودکتان را خوشحال و شاد نگه‌دارید.

نکنید: با دسر به آن ها رشوه ندهید

“اگر همه بروکلی‌ات را بخوری، به تو بستنی می‌دهم”. این کار را نکنید. رشوه دادن کوته بینی و شلیک به خود است. این کار به کودکتان یاد می‌دهد که برای رفتارها، بیش از غذا ارزش قائل شود و از طریق غذا شما را خشنود کند. توجه او را از دسر برگردانده و از آن به عنوان جایزه استفاده نکنید.

بکنید: دائماً پیشنهاد دهید

فقط به خاطر این که پنج دفعه آخر حین پختن کدو، دماغش را بالا گرفته، آن را کنار نگذارید. بسیاری از کودکان پس از 10 تا 15 دفعه پختن غذای جدید، آن را امتحان می‌کنند. زمانی که غذای جدیدی را به او معرفی می‌کنید، آن را به صورت لقمه‌های کوچک شروع کرده و زمانی که چیزی جدیدی را پیشنهاد می‌دهید، حتماً غذایی که دوست دارد را نیز بپزید.

نکنید: غذاهای سریع  و آماده  زیاد نپزید

در مقابل وسوسه پختن غذاهای مخصوص برای کودک بد غذای خود مقاومت کنید. غذایی که همه خانواده می‌خورند را به او بدهید، اما حداقل یکی از چیزهایی که او دوست دارد را نیز در سفره قرار دهید. اگر یکی از افراد خانواده‌ غذا خوب می خورد، او را کنار کودک بد غذا بنشانید.

بکنید: اجازه دهید کودک در آشپزخانه کمک کند

کودکانی که در تهیه غذا کمک می‌کنند، به احتمال بیشتری آن غذا را می‌خورند. اجازه دهید کودک در پوست کندن نخود فرنگی، پهن کردن خمیر، شستن کاهو یا دیگر کارهای آسان آشپزخانه همکاری کند.

نکنید: مذاکره نکنید

بر سر غذا با کودکتان چانه نزنید. غذا را جلوی کود‌ک بگذارید و او را رها کنید چه آن را بخورد و چه نخورد. به او اجازه دهید تا گرسنگی خود را دنبال کند.

بکنید: نمونه خوبی باشید

کودک رفتار بزرگ‌ترها را تقلید می‌کند. آیا برای عادت غذایی که مایلید کودکتان داشته باشد، مثال خوبی هستید؟ غذا خوردن همانند چیزهای دیگر، جزء تربیت کودک است: کودکتان به شما نگاه می‌کند، پس به آن ها نشان دهید که به حرف‌های خود عمل می‌کنید.

نکنید: به دام هله هوله نیفتید

خیلی سخت است زمانی که او غذای ناسالمی را می‌خواهد مقاومت کنید. این رفتار کم نیست، دادن هله و هوله به کودک عادتی را ایجاد می‌کند که شکستنش سخت خواهد بود. معمولاً کودکان همانند بقیه ما غذاهای شیرین و شور را دوست دارند، پس وظیفه والدین است که غذاهایی بر طبق انتظارات کودک با ارزش غذایی بالا در اختیارشان قرار دهند.

بکنید: به اشاره‌های او توجه کنید

اگر کودک بشقابش را هل می‌‌دهد، ممکن است سیر باشد. مجبور کردن او به بیشتر غذا خوردن باعث می‌شود بیش از حد غذا بخورد و در آینده مشکل اضافه وزن پیدا کند. وعده‌های غذایی را به اندازه کودک رعایت کنید و انواع غذاهای سالم را در آن بگنجانید. اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد که چه زمانی سیر شده است.

 

آیا او هرگز این عادت را ترک می‌کند؟

بد غذایی کودکان زمانی که به سن مدرسه می‌رسند، کنار گذاشته می شود. در ضمن، این راه را قدم به قدم طی می‌کنند. رفتار بد غذایی او را خیلی بزرگ نکنید. هر قدر بیشتر در مورد این موضوع صحبت کنید، کودک بیشتر آن را انجام می‌دهد. یک متخصص تغذیه می‌تواند در مورد نیازهای تغذیه‌ای کودک به شما کمک کند.

 

کودک بد غذا

 

روش های درمانی بد غذایی کودکان

 

1- توصیه هایی برای والدین و مربی ها برای حل مشکل بد غذایی کودکان

نکته مهم این است که اگر فرزند شما به راحتی غذایش را می خورد و به غذا خوردن علاقه نشان می دهد، یا در وزن و قد مشکلی ندارد، لازم نیست از روش های زیر استفاده کنید اما در صورتی که کودکی دارید که اگر او را رها کنید به اندازه کافی غذا نمی خورد یا نمی توانید او را تنها برای خوردن غذا یک جا بنشانید، این راه ها به کارتان خواهد آمد.

ابتدا برای بهبود بد غذایی کودکان از روش نادیده گرفتن استفاده کنید

اگر فرزندتان ناگهان علاقه اش را به غذایی از دست می دهد و از خوردن آن امتناع دارد، به این موضوع توجهی نکنید. اجازه دهید آن چه دوست دارد، بخورد و آن چه را نمی خواهد، نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیتی بردارید. اگر مشخص کرد از کدام ماده غذایی بدش می آید در حالی که قبلا آن را می خورده است، حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره آن ماده را در غذا بریزید. احتمالا غذایش را می خورد چون می داند علاقه نداشتن او توجه کسی را جلب نکرده و باید به دنبال راهی دیگر برای جلب توجه باشد.

بد غذایی کودکان را تبدیل به صلاح نکنید

مورد دیگری که باید به آن دقت کنید این است که در حضور کودک با دیگران درباره بد غذایی او یا کودکان دیگر صحبت نکنید، با این کار او را در این مورد حساس خواهید کرد. بچه ها از این که مرکز توجه شما و صحبت هایتان باشند لذت می برند و ممکن است برای این منظور درباره غذا خوردن بازی دربیاورند و شما ناچار شوید از این شیوه و نگرانی به عنوان ابزار و سلاحی برای تحت فشار قرار دادن کودک استفاده کنید. هم چنین سعی کنید هیچ وقت کار را به آن جا نرسانید که او حس کند شما برای غذا خوردن او باید دنبالش بدوید.

حس مشارکت کودک را در غذا خوردن تقویت کنید

در هنگام تهیه غذا، می توانید مشارکت فرزند خود را، هر چند کم، به کار گیرید تا احساس مثبتی نسبت به تهیه غذا در او ایجاد کنید. برای کودک بشقاب، کاسه و لیوان مخصوص به خودش بخرید. بهتر است او را هم همراه خود ببرید و اجازه دهید خودش ظرف هایش را انتخاب کند. هم چنین می توانید برای خرید مواد غذایی، به خصوص آن هایی که کودک می خورد، از او کمک بگیرید و اجازه دهید او هم انتخاب کند.

زمان غذا خوردن را مفرح کنید

برای ایجاد شادی و نشاط و ایجاد احساسات مثبت در کودک به هنگام غذا خوردن می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. برای مثال می توانید یکی دوتا از عروسک هایش را کنار او بنشانید و با اجرای یک نمایش غذای کودک را به او بدهید؛ یا اینکه برای فرزندتان نقاشی بکشید. عکس خودش را بکشید و با خوردن هر قاشق یکی از اعضای آن را کامل کنید. مثال دیگر برای مفلرح کردن غذا خوردناین است که هنگام غذا دادن به کودکتان برایش قصه بگویید یا کتاب بخوانید؛ می توانید خاطره ای که کودک آن را دوست دارد، مثل رفتن به پارک، برایش بازگو کنید.

غذا خوردن کودک در جمع همسالان را تقویت کنید

وقتی بچه ها با هم هستند بهتر غذا می خورند. اگر فرزند شما در حال بازی کردن با دوستانش است، از آن ها بخواهید همه برای غذا خوردن بیایند یا این که غذایشان را به محل بازیشان ببرید. یا در این زمان شرایطی را فراهم کنید که فرزند شما با کودکی که اشتهای خوبی دارد و خوب غذا می خورد، همراه شود. بچه ها معمولا از هم تقلید می کنند. ممکن است فرزند شما هم برای امتحان کردن غذا تشویق شود. در این راستا می توانید از کودک خود یا بچه های دیگر هنگام خوردن غذا فیلم بگیرید و بعضی وقت ها این فیلم را برای فرزندتان بگذارید تا او به خوردن غذا تشویق شود.

به ترجیجات غذایی کودکان خود اهمیت دهید

هر گاه متوجه شدید دلیل  علاقه نداشتن به غذای خاص، طعم و مزه غذا نیست و فقط احساس نامطلوب غذا در زبان و دهان است، شیوه تهیه را عوض کنید. برای مثال اغلب کودکان به هویج خام بیشتر از پخته علاقمندند یا سیب زمینی سرخ کرده را به آب پز ترجیح می دهند. نوعی را که دوست دارد، برای او تهیه کنید. برخی از مواد غذایی نیز برای کودک، حداقل تا سنین خاصی بسیار بد طعم هستند، برای جبران می توان از مواد غذایی مغذی تری استفاده کرد اما کودک را مجبور به خوردن آن نوع ماده غذایی خاص نکنید.

در تهیه غذا سلیقه به خرج دهید

حتما در نحوه غذا دادن به کودک خود و نیز طعم و رنگ و ظاهر غذا دقت کنید. در درجه اول باید غذایی را برای او تهیه کنید که او را تحریک کند؛ برای مثال اگر غذای رنگی برایش جذابتر است، غذاهایی با رنگ های متنوع برای او تهیه کنید. هم چنین غذا را به نوعی شکل بدهید که او دوست دارد. غذاها به شکل انگشتی، رنگی و جذاب برای کودکان مطلوب هستند. مثلا بیشتر بچه ها فرم پیتزا را خیلی دوست دارند یا این که دوست دارند غذا را در دست بگیرند و بخورند.

الگوی سالم تغذیه را مد نظر داشته باشید

یکی از چیزهایی که مانع خوردن غذا یا میان وعده های مغذی در بچه ها می شود، خوردن تنقلات است؛ بهتر است تا حد امکان از خرید و نگهداری این گونه تنقلات خودداری کنید. هم چنین به یاد داشته باشید مادر، پدر یا خواهر و برادر بزرگتر بهترین الگو و راهنما برای کودکان هستند. فرزند شما غذاهایی را خواهد خورد که شما می خورید، نه آن هایی که به او می گویید بهتر است بخورد. پس سعی کنید همیشه مواد غذایی مفید خریداری کنید و رژیم غذایی سالم و متناسبی داشته باشید.

در زمینه غذا خوردن هم قاطع باشید

نگران نباشید و باور کنید فرزند شما با یک وعده غذا نخوردن آسیب نمی بیند، یا سوء تغذیه نمی گیرد. پس باقیمانده غذایش را نخورید یا به او شکلات و بیسکویت ندهید، چون باید بداند اگر غذایش را نخورد، چیز دیگری به جای غذا به او داده نخواهد شد. فقط در هنگام غذا خوردن سایر اعضای خانواده به او چند گزینه پیشنهاد دهید، آن هم پیشنهادهای کم زحمت! یعنی اگر غذا سوپ بود و کودک شما دوست نداشت، می توانید خوردن نان و پنیر را به او پیشنهاد دهید اما به پختن یک غذای دیگر مشغول نشوید، در این صورت کودک یا انتخاب ساده دوم را می پذیرد یا پیامد بد غذایی خود یعنی گرسنگی را تحمل می کند.

 

2- توصیه های مشاوره ای
غذاهایی را که دوست ندارد، در منو بگذارید

اگر در آغاز کار موفق نشدید، دوباره و دوباره سعی کنید تا بتوانید غذاهایی که دوست ندارد را هم برای او تهیه کنید چرا‌ که بدن به آن ها نیاز دارد. مثلا می‌توانید از کلم بروکلی، نخود‌فرنگی و ساندویچ استفاده کنید. یافته‌های یک مطالعه جدید نشان می‌دهد در صورتی که کودک را در دوران بچگی در‌معرض یک غذای تکراری قرار دهید، به احتمال زیاد کودک آن را در سال‌های آتی بیشتر دوست خواهد داشت، حتی اگر آن غذا از غذاهای مورد‌ علاقه‌اش نباشد. محققان در این مطالعه از دانشجویان شرکت‌‌کننده در مطالعه خواستند که درباره غذاهای دوران کودکیشان بگویند و این که چقدر از خوردنشان لذت می‌بردند. هم چنین از آن ها خواستند نظر فعلیشان را درباره آن غذاها بیان کنند.

آن ها دریافتند غذاهایی که دانشجویان در حال حاضر علاقه‌ای به خوردنشان ندارند، همان غذاهایی هستند که در دوران کودکی هرگز نمی‌خوردند. هم چنین مشخص شد دانشجویانی که غذاهای غیر محبوب‌شان را در قالب یک منوی جداگانه می‌خوردند، در مقایسه با کسانی که چنین منویی نداشتند، در حال حاضر علاقه بیشتری به خوردن همان غذاها دارند، پس دلسرد نشوید؛ یک نفس عمیق بکشید و ادامه دهید.

به او اجازه دهید قبل از صرف غذا زنگ تفریح داشته باشد

برنامه‌ریزی برای ایجاد یک وقفه کوتاه مدت قبل از صرف غذا کمک می‌کند که بچه‌ها غذای بیشتر و سالم‌تری بخورند. محققان دریافتند که داشتن زنگ تفریح ​​قبل از ناهار باعث می‌شود که بچه‌ها به میزان ۵۴ درصد میوه و سبزیجات بیشتری بخورند. داشتن زنگ تفریح ​​ بعد از ناهار باعث می‌شود بچه‌ها از خوردن غذاهای سالم طفره بروند تا سریع‌تر به بازیشان برسند. پس اجازه دهید قبل از ناهار مشغول باشند تا با اشتهای کامل سر میز حاضر شوند.

بشقاب غذا را مثل پیکاسو طراحی کنید

پوره سیب‌زمینی، سیب‌زمینی سرخ کرده و ماکارونی همگی غذاهایی با رنگ مایل به بژ هستند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که کودکان به طور طبیعی به رنگ‌های روشن تمایل دارند. غذاهای رنگ روشن به والدین کمک می‌کنند که بچه‌های بد غذا را به خوردن آن ها تشویق کنند. مطالعه محققان دانشگاه کرنل نشان داده است که داشتن 7 آیتم مختلف با 6 رنگ متفاوت در بشقاب غذا برای بچه‌ها جذاب خواهد بود. سعی کنید غذاها را با شکل‌های مختلف تزیین کنید تا او به هیجان بیاید و بیشتر غذا بخورد.

برایش داستان‌سرایی نکنید

گفتن این حرف که خوردن هویج شما را باهوش‌تر می‌کند، ممکن است عده‌ای از بچه‌ها را به خوردن هویج وا دارد، اما ممکن است در خیلی‌ها نتیجه عکس داشته باشد. یافته‌های یک مطالعه جدید نشان داده که ذکر خواص یک ماده غذایی به کودک می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. محققان دریافتند وقتی برای بچه‌های ۴ تا ۶ساله داستانی درباره خواص هویج می‌گویید و آن را با یک پیام بهداشتی به پایان می‌رسانید، کودک رغبتی به خوردن آن پیدا نمی‌کند. گوش بچه‌ها نسبت به این حرف «که این غذا برایت مفید است» حساس است .

بنابراین، توصیه می‌شود از داستان سرایی درباره خواص مواد غذایی خودداری کنید. بگذارید با دیدن نحوه غذا خوردن شما و همسن و سالانش چیزهایی را بیاموزد. البته این قضیه درباره همه کودکان یکسان نیست و بعضی کودکان به‌دلیل علاقه‌ای که به بزرگ شدن دارند در برابر خوردن بعضی غذاها مقاومت نمی‌کنند. مثلا با گفتن این که اگر شیر بخوری زودتر بزرگ می‌شوی، برخی بچه‌ها میزان شیر بیشتری می‌خورند. باید ببینید فرزند شما چگونه واکنش نشان می‌دهد. اگر از گفتن این حرف‌ها واکنش بدی نسبت به غذا خوردن خواهد داشت، این کار را رها کرده و روش‌های دیگر را امتحان کنید.

بگذارید خودش غذا را بکشد

به گفته محققان، اجازه دادن به بچه‌ها برای اینکه غذایشان را خودشان بکشند، آن ها را تشویق خواهد کرد که بیشتر غذا بخورند. با توجه به مقاله ای که در همین زمینه در مجله انجمن تغذیه و رژیم غذایی منتشر شده، کودکانی که بشقاب غذایشان همیشه توسط والدین آماده می‌شود، نمی‌توانند قابلیت شناخت علائم گرسنگی را در بدن خود توسعه دهند، از این رو محققان توصیه می‌کنند به بچه‌ها اجازه دهید غذایشان را خودشان بکشند و حتی اگر شده کمی کثیف کاری کنند. لطفا غذا را آن طور که خودتان دوست دارید در ظرف نکشید و به او اجبار نکنید که باید همان غذا را بخورد. بگذارید کودکتان در کشیدن غذایش اختیار و آزادی عمل داشته باشد.

بگذارید خودش تصمیم بگیرد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وادار کردن بچه‌ها به تمام کردن غذایشان همیشه نتیجه عکس می‌دهد. یافته‌های آن ها نشان می‌دهد مادرانی که بچه‌های ۳ تا ۶ساله‌شان را برای اتمام غذا تحت فشار می‌گذارند، باعث می‌شوند که کودک مقاومت بیشتری در برابر خوردن غذا نشان دهد. هم چنین، اصرار بیش از حد به غذا خوردن وقتی که بچه گرسنه نیست، باعث می‌شود که حس درونی کودک نسبت به سیری و گرسنگی تغییر پیدا کند، پس به بچه‌ها اجازه دهید هر وقت سیر شدند از غذا خوردن دست بکشند، حتی اگر فکر می‌کنید هنوز سیر نشده‌اند. او هم مثل شما پس از احساس سیری نمی‌تواند غذای بیشتری بخورد.

او  را  سر آشپز کنید

مطالعه محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نشان داده کودکانی که مادرانشان وقت بیشتری برای پخت‌ و‌ پز در خانه می‌گذارند، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای سالم مانند کلم بروکلی دارند و این گزینه‌ها را به خوراکی‌های پرکالری مانند کوکی ترجیح می‌دهند. مطالعه دیگری نشان داده وقتی کودک در تهیه غذا مشارکت می‌کند، تمایل بیشتری به خوردن آن پیدا می‌کند. پس اگر امکان آن را دارید، فرزندتان را هم در پخت و‌ پز مشارکت دهید. مثلا می‌توانید از او بخواهید مواد ساده را داخل قابلمه بریزد یا تزیین غذا را به او بسپارید یا شکستن تخم‌مرغ‌ها را و… مسلما از این که خودش آشپزی کرده لذت می‌برد، به غذا علاقه‌مند شده و تمایل دارد دستپخت خود را بخورد.

از ظروف تک‌نفره استفاده کنید

استفاده از ظروف تک نفره برای سرو دسر و میان وعده‌ها کمک می‌کند که کودک پرخوری نکند. مطالعه اخیر محققان دانشگاه کرنل نشان می‌دهد که سرو غذا در ظروف بزرگ باعث می‌شود که کودکان پیش‌دبستانی ۵۲ درصد بیشتر از حد نیازشان غذا بخورند، صرف نظر از این که چه وزنی دارند و شاخص توده بدنیشان چقدر است. پس باید به این سوی قضیه هم توجه داشته باشید و فقط به پرخوری و چاق شدن فرزندتان فکر نکنید. سال‌هاست که دیگر کسی چاق بودن فرزندان را با سلامتشان برابر نمی‌داند.

با او معامله کنید

ممکن است برای این که فرزندتان به غذا خوردن رو  بیاورد و بیش از پیش غذا بخورد، از روش تنبیه استفاده کنید. مثلا ممکن است بگویید تا غذایت را نخوری نمی‌توانی تلویزیون تماشا کنی. تجربه نشان داده که این روش چندان موثر نیست. معمولا در این بازی والدین بازنده هستند و در آخر مجبور می‌شوند برخلاف گفته خود عمل کنند. در چنین موقعیت‌هایی ممکن است فرزندتان لجبازتر شود و برای بردن در این لجبازی هم که شده غذایش را نخورد. یا ممکن است یک لقمه بخورد و بخواهد تلویزیون را روشن کنید؛ یعنی شما ندانسته تمام توجه او را به سمت تلویزیون کشانده‌اید. بهتر است اگر می‌خواهید از این روش‌ها استفاده کنید به طور غیر‌ مستقیم این کار را انجام دهید. مثلا بگویید غذایت را کامل بخور که الان برنامه مورد علاقه‌ات شروع می‌شود.

فشار روانی ممنوع

هرگز، هرگز و هرگز برای غذا خوردن به کودکتان فشار وارد نکنید. مادرانی را دیده‌ایم که ظرف غذا در دست به دنبال کودک خود هستند و به زور می‌خواهند لقمه‌ای در دهان او بگذارند. بارها از زبان کارشناسان شنیده‌ایم که این روش اصلا صحیح نیست و نتیجه‌ای جز استرس خودتان و فرزندتان ندارد. با این کار او می‌تواند از غذا نخوردن خود استفاده کرده و شما را به‌دنبال خود بکشد. به علاوه ممکن است در او استرسی ایجاد کنید که با دیدن غذا و انداخته شدن سفره، تشدید می‌شود و همین استرس به خودی خود می‌تواند جلوی غذا خوردن او را بگیرد.

غذا خوردن یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های بشر است. با ایجاد فشار روانی و استرس این لذت را برای فرزندتان زهر نکنید. بدانید که این استرس باعث تنفر از غذا خوردن خواهد شد و ممکن است در سال‌های آینده هم وجود داشته باشد. پس در آرامش و خنده و بازی سعی کنید به او غذا بدهید؛ این هم برای خودتان و هم برای فرزندتان بهتر خواهد بود.

توجه بیش از حد ممنوع

اگر فرزندتان ناگهان علاقه‌اش را به غذایی از دست می‌دهد و از خوردن آن امتناع دارد، به این موضوع توجهی نکنید. اجازه دهید آن چه دوست دارد، بخورد و آن چه را نمی‌خواهد، نخورد و پس از اتمام زمان غذا خوردن، ظرف غذایش را بدون هیچ اشاره و اهمیتی بردارید. اگر مشخص کرد از کدام ماده غذایی بدش می‌آید، در‌حالی که قبلا آن را می‌خورده است، حساسیت نشان ندهید و چند روز بعد دوباره آن ماده را در غذا بریزید. احتمالا غذایش را می‌خورد چون می‌داند علاقه نداشتن او توجه کسی را جلب نکرده و باید به دنبال راهی دیگر برای جلب توجه باشد.

منوی متنوع برایش تدارک نبینید

نگران نباشید و باور کنید فرزند شما با یک وعده غذا نخوردن آسیب نمی‌بیند‌ یا سوء تغذیه نمی‌گیرد. او باید بداند اگر غذایش را نخورد، چیز دیگری به جای غذا به او داده نخواهد شد. فقط هنگام غذا خوردن سایر اعضای خانواده به او چند گزینه پیشنهاد دهید، آن هم پیشنهادهای کم‌زحمت! یعنی اگر غذا سوپ بود و کودک شما دوست نداشت، می‌توانید خوردن نان و پنیر را به او پیشنهاد دهید اما به پختن یک غذای دیگر مشغول نشوید، در این صورت کودک یا انتخاب ساده دوم را می‌پذیرد یا پیامد بد غذایی خود یعنی گرسنگی را تحمل می‌کند.

دسر بهترین غذاست؟

ندادن دسر به این دلیل که کودک بتواند غذایش را بخورد، این پیام را به کودک منتقل می‌کند که دسر بهترین غذاست؛ همین قضیه هم می‌تواند اشتهای او برای شیرینی را افزایش دهد. شما شاید یکی، دو شب در هفته را برای خوردن دسر انتخاب کرده و بقیه روزهای هفته آن را رها کنید یا این که میوه، ماست یا دیگر غذاهای سالم را به‌عنوان دسر بدانید. اما کودک دسر را هرچیز خوشمزه‌ای می‌داند که سعی دارد آن را به جای غذای اصلی به دست آورد چرا‌که او را از آن منع کرده‌اید .

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *