راه های برخورد با همسر منفی نگر

راه های برخورد با همسر منفی نگر

یکشنبه 14 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

راه های برخورد با همسر منفی نگر

همسر منفی نگر

حتما برای شما پیش آمده است که در موقعیتی با ذوق فراوان به همسر یا نامزد خود پیشنهادی بدهید و او در کمال ناباوری به آن توجه نکند و ردش کند. مثلا در سالگرد آشناییتان پیشنهاد بدهید که به یک کافی شاپ بروید و کیک سفارش دهید ولی طرفتان در کمال بی مهری این کار را عبث و بیهوده در نظر بگیرد و بگوید الکی پول خود را هدر ندهیم. این که انتظار داشته باشیم طرف مقابلمان دقیقا مثل ما باشد انتظار بی جایی است چرا که اساسا ما باید فردی که با ما تفاوت دارد را پیدا کنیم، چرا که او می تواند ما را کامل کند. حال اگر چنین مشکلاتی پیش بیاید نباید سریع جا بزنیم و فکر کنیم که به درد همدیگر نمی خوریم و باید به دنبال کسی باشیم که روحیاتش دقیقا با ما یکی باشد.

همسر منفی نگر

1) همدیگر را کامل کنید :

استفان مک کورتی در کتاب “پازل ها همدیگر را نمی پذیرند ” می نویسد : در اکثر رابطه ها یکی از طرفین به ولخرجی علاقه دارد و طرف دیگر طرفدار پس انداز کردن است. یک نفر به تفریح های دست جمعی گرایش دارد و دیگری رفتاری منزویانه دارد و ترجیح می دهد بیشتر تنها باشد. شاید در خیلی از قضایا با هم اختلاف داشته باشید ولی با این حال می توانید یک تیم عالی بسازید. اگر کمی فکر کنید می بینید که رفتار منفی گرایانه همسرتان گاهی به نفع شما بوده است. مثلا وقتی می خواستید با فلان کس شریک شوید ولی همسرتان مخالفت کرد و بعدا فهمیدید که با شرکات نکردن بهترین کار را انجام داده اید.

 

2) سعی کنید ریشه های منفی نگری در همسرتان را کشف کنید :

از نظر روانشناسان همه مشکلات این چنینی ریشه در گذشته دارند. به عنوان مثال همسر شما دوست ندارد شما شب ها با دوستانتان بیرون بروید. در وهله اول شما فکر می کنید که او دوست ندارد شما با دوستان خود خوش بگذرانید ولی با کمی تحقیق متوجه می شوید که برادر همسر شما در یکی از شب هایی که با دوستان خود بیرون رفته بود دچار تصادف شده و همین دلیلی است که همسر شما نمی خواهد شما شب ها بیرون بروید. وقتی ریشه منفی نگری را پیدا کنید به شما کمک می کند که تا منطقی تر با آن برخورد کنید.

 

3) برای اینکه وضع چه کسی بدتر است مسابقه ندهید :

وقتی همسر شما خسته و مانده از سر کار بر می گردد و از مشکلات و چالش هایی که برایش پیش آمده صحبت می کند، نباید سریعا شما هم از معضلات خود بگویید و بخواهید نشان دهید که وضع شما هم بد است. اگر به حرف همسرتان گوش دهید به او دلداری بدهید از مشکلاتش بپرسید و سعی کنید آن ها را برطرف کنید، در واقع به خود کمک کرده اید. با این کار همسرتان از استرس و خستگی اش کاسته می شود و بیشتر به شما توجه می کند.

همسر منفی نگر

4) ترک کردن عادت های منفی :

مدام شکایت کردن تنها به بدتر کردن شرایط منجر می شود. دکتر سامانتا استیو می گوید : ” یکی از دوستانم تعریف می کرد که شوهر همیشه از کارش ناراضی بوده و هر شب از وضعیتش شکایت می کرد. یک روز دوستم برای یک سفر مجبور می شود یک هفته در شهر دیگری بماند و وقتی برگشت متوجه شد شوهرش از شرایط کاری اش راضی است. او گفته در این مدت کسی را نداشته ام درباره مشکلاتم صحبت کنم.” این صحیح است که صحبت کردن درباره مشکلات آسایش بخش است ولی نباید در این کار زیاده روی کنیم.

 

5) الگو باشید :

واقعیت این است که ما با هرکس مثل خودش برخورد می کنیم. اگر کسی با ما دوستانه برخورد کند با او دوستانه رفتار می کنیم، اگر همکارمان همیشه با ما رسمی صحبت می کند ما هم با همان لحن جوابش را می دهیم. اگر شما با همسرتان با احترام رفتار کنید در عوضش احترام دریافت می کنید و اگر بی تفاوت باشید با بی تفاوتی رو به رو می شوید.

 

6) صحبت کردن را جایگزین دعوا کردن کنید :

اگر شما از رفتار همسر خود ناراضی هستید سعی نکنید با نشان دادن سکوت یا بی محلی کردن این نارضایتی را نشان دهید. او را صدا بزنید و در کمال آرامش و احترام در مورد نارضایتی خود حرف بزنید.

 

7) به مثبت اندیشی وفادار باشید :

این را در نظر بگیرید که خوش بینی بد نیست. اگر شما بخاطر این که همسرتان خوش بین نیست صرفا بخواهید رفتار خود را تغییر بدهید اشتباه است. اجازه ندهید افکار منفی بر شما غلبه کنید و برای این که این اتفاق نیفتد سعی کنید با دوستان مثبت نگر معاشرت کنید. دکتر کلاریس اشتیارک می گوید : تفاوت ها یک ازدواج را خراب نمی کنند، بلکه اگر انتظار داشته باشیم تا همسرمان دقیقا مثل ما باشید باعث نابودی ازدواج می شود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *