راه های تمرکز روی اهداف

راه های تمرکز روی اهداف

راه های تمرکز روی اهداف

چگونه روی اهدافمان تمرکز کنیم؟

آیا کسی را می توان پیدا کرد که هیچ هدف و آرزویی نداشته باشد؟ حتی افرادی که ادعا می کنند هدف ندارند، دارای هدف هستند، شاید خودشان از آن هدف بی اطلاع باشند. امام علی می گوید : ” انسان ها دو بار می میرند. یک بار وقتی روح از بدنشان جدا می شود و بار دوم وقتی است که اهدافشان بمیرد. ” برای این که به اهدافمان برسیم باید بر روی آنها تمرکز کنیم. تمرکز روی اهداف باعث می شود که ما بهینه تر تلاش کنیم.

اهداف خود را بنویسید و مقابل چشم قرار دهید

یک ضرب المثل ماندارین وجود دارد که می گوید: ” چیزی که می شنوم را فراموش می کنم، چیزی که می بینم را بخاطر می سپارم و چیزی که می نویسم را می فهمم . ” اساسا 70 درصد افرادی که اهداف خود را می نویسند، به آن چه می خواهند می رسند و در مقابل تنها 40 درصد افرادی که به اهداف خود فکر می کنند به آن دست می یابند. نوشتن اولین قدم در راه تمرکز روی اهداف و دست یابی به آن ها می باشد.

اهداف بزرگ تر را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید

شاید اگر ابتدا به خود بگویید که در طول این ماه 4 کتاب می خوانیم، به نظرتان بیش از اندازه بزرگ و دور از دسترس به نظر بیاید. شما می توانید به خود بگویید که در طول روز، 20 صفحه کتاب می خوانم. با این کار ترس از اهداف بزرگ تر را از بین می برید و کم کم انگیزه خود را برای انجام دادنش از دست نمی دهید، این هم راه دیگری برای تمرکز روی اهداف می باشد.

یک برنامه منظم برای خود تعیین کنید تا تمرکز روی اهداف آسان تر شود

بنجامین فرانکلین جمله زیبایی راجع به برنامه ریزی دارد: ” اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، برای شکست برنامه ریزی کرده اید. ”

خیلی وقت ها می شود که ما کارهای کوچکی که قرار بود انجام دهیم را فراموش می کنیم یا از پیشرفت های خود غافل می شویم. یک برنامه مدون می تواند به ما کمک کند که به خاطر بیاوریم چه کارهایی را باید در طول هفته انجام دهیم و چه کار هایی را تا به حال با موفقیت به پایان رسانده ایم .

در مورد اهداف خود به دیگران بگویید

این کار برای شما دو مزیت دارد. اول اینکه بعد از اینکه فردی را از اهداف خود آگاه کردید، باعث می شود که انگیزه شما بیشتر شود. فرض کنید به نامزد خود گفته اید که می خواهید تا زمستان وزن خود را کم کنید. همین کار باعث می شود که شما به خاطر نامزدتان هم که شده بیشتر تلاش کنید و تا موقع مقرر به هدفتان برسید. مزیت دوم این است که اگر گاهی به مشکل برخوردید و ناامید شدید، کسی هست که به شما دلداری بدهد و با شما حرف بزند و در مورد مشکلاتتان سوال بپرسد و به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *