راه های مقابله با استرس

راه های مقابله با استرس

یکشنبه 7 دی 1393 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

راه های مقابله با استرس

 مقابله با استرس 

استرس موضوعی است که عده معدودی هستند که می توانند کنترلش کنند. بسیاری از افراد با مسئله استرس مشکل دارند. در این مطلب قصد داریم 9 راه های مقابله با استرس را به شما معرفی کنیم:

۱- با راه رفتن و پیاده روی استرس را از خود دور كنید :

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده تركیب ورزش سبك با دوش آب داغ آشكارا باعث كم شدن نگرانی و پایین آمدن فشارخون می شود. شما هم این ورزش را انجام دهید و اگر مفید واقع نشد، از ورزش های سبك دیگر استفاده كنید مثلاً اگر دوچرخه ثابت دارید چند دقیقه با آن پا بزنید.

هم چنین پژوهشگران معتقدند شناور شدن در آب نمك همراه با شنیدن موسیقی آرام و ملایم روشی بسیار مفید برای از بین بردن استرس می باشد زیرا در حالت شناور هیچ تحریك و واكنشی در مغز پدید نمی آید.

 

۲- برای نگرانی زمان خاصی در نظر بگیرید :

با انجام این كار متوجه می شوید كه همیشه نگران نیستید زیرا زمان معینی برای نگرانی در نظر گرفته اید. البته این راه حل زمانی نتیجه ای مفید خواهد داشت كه شما برای برطرف كردن مشكلات و نگرانی های خود راه حل درستی پیدا كنید.

در جایی به آرامی بنشینید و فهرستی از عواملی كه شما را نگران كرده است تهیه كنید. سپس فهرست دیگری كه حاوی راه حل های درست و بازدارنده نگرانی ها می باشد تهیه كنید. با انجام این اعمال، تا حد زیادی از نگرانی هایتان كاسته می شود.

 

۳- با دراز كشیدن در وان حاوی عصاره گیاهان شفابخش، با استرس خود مبارزه كنید :

سری به عطاری محل بزنید و با خرید چند نوع گیاه شفابخش، عصاره گیاهان مناسب را تهیه كنید.

می توانید با گیاهانی مانند نعنا، پونه، بابونه، بنفشه این عصاره شفا بخش را تهیه كنید و ۵ قاشق غذاخوری از این گیاهان را همانند چای دم كنید. یك چهارم وان را از آب داغ پر كنید و دم كرده را با گذراندن از صافی در آب بریزید. باقیمانده سبزی ها را در یك كیسه صافی ریخته، كیسه را زیر آب داغ قرار دهید تا اسانس گیاهان كاملاً وارد آب شود سپس به اندازه دلخواه آب سرد اضافه كنید. بعد حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر تا گردن در وان فرو بروید و چشمان خود را ببندید.

 

۴- در روزهای تعطیل تا حد امكان زمینه های بروز استرس را از بین ببرید :

بكوشید در این ایام از درگیری های ذهنی و جسمی دوری كنید.

 

۵- همه چیز را تمام و كمال نخواهید:

مثلاً خانه شما نباید همیشه بدون نقص و مرتب به نظر برسد. زمانی كه بچه ها در منزل هستند به زحمت می توان خانه را مرتب نگاه داشت بنابراین خود را بابت به هم ریختگی و مسایلی از این قبیل دچار استرس نكنید.

 

۶- در زمان خرید هدیه به بودجه خود توجه كنید :

همیشه این امر را مورد توجه قرار دهید. پول می تواند به خصوص هنگام فرا رسیدن سال نو، عاملی استرس زا باشد.

 

۷- با خوردن ویتامین ها و مواد معدنی با استرس بجنگید :

وقتی مردم دچار استرس می شوند، میزان قند خون آن ها پایین می آید و این امر سبب می شود كلسیم، منیزیم و ویتامین های B در بدن جذب نشوند و بدن به تدریج فاقد این مواد می شود. اگر این فقدان بلافاصله با خوردن غذاهای حاوی این مواد یا قرص های جانشین این غذاها از بین نرود، بدن با عوارض شدیدتری مواجه خواهد شد.

 

۸- به زندگی به دیده مثبت بنگرید و همواره مثبت فكر كنید.

 

۹- درمان استرس در ۶ ثانیه:

وقتی احساس تنش و استرس می كنید، بكوشید عضلات صورت خود را شل كنید و هیچ حالتی به آن ندهید. لبخند بزنید و مجسم كنید كه این لبخند در تمام صورت و حتی در چشمان شما پخش شده و همه صورت شما در حال خندیدن است. بعد به خود بگویید: «چشمان من می درخشند» و در عین شادمانی و آرامش، یك نفس عمیق بكشید و چشم خود را ببندید و مجسم كنید كه هوا از كف پای شما وارد پاهایتان می شود و از آن جا به طرف شكم و قفسه سینه می رود؛ بدین ترتیب هوا را به طرف بالا بكشید. سپس عمل بازدم را انجام دهید و در این حالت تجسم كنید كه هوا از همان مسیر به طرف پایین برمی گردد و به طرف پاهایتان رانده می شود و از كف پاهایتان خارج می گردد.

در همین لحظات به چانه، زبان و شانه هایتان آرامش دهید و آن ها را به حالت استراحت نگه دارید. این روش را امتحان كنید و مطمئن باشید كه در چند ثانیه استرس شما برطرف می شود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *