رمز مثلثی شکست در کنکور

رمز مثلثی شکست در کنکور

رمز مثلثی شکست در کنکور

شکست در کنکور و علت آن

میخوایم خیلی راحت با همدیگه صحبت کنیم در مورد این که چه شرایطی باعث میشه شما شکست بخورید، این رو هم بگم خدمتتون که از 3 ضلع این مثلث اگه حتی 1 ضلعش رو هم داشته باشید ممکنه به شکست شما ختم بشه. پس باید خیلی دقت کنید که چجوری بتونید باهاش مقابله کنید.

این 3 ضلع چه مواردی هستن؟

  • ترس   

  • ناامیدی

  • غرور

ترس

هیجان معروفی که همه ما باهاش آشنا هستیم، ترس ریشه در چیزهای ناشناخته داره و پیامدی ناخوشایند داره برای ما، اما بعضی موقع هم ترس مفید و سودمند هست، مثلا دارید از خیابونی رد میشید و یه خودرو با شما تصادف میکنه، بعد از اون شما هوشیاری خودتون رو نسبت به اتفاقات آینده بیشتر می کنید تا دیگه اون اتفاق برای شما نیفته. ولی ترس اگر زمینه های افراطی پیدا کنه و در شخص رخنه بکنه بسیار بسیار خطرناک هستن. اون موقع هست که هر هدفی رو در زندگی شخص مورد حمله قرار میده و افکار سمی رو وارد ذهنتون میکنه. شما باید تحت هر شرایطی از این ترس ها دوری کنید. یه ترس مهمی که کنکوری ها دارن اینه که “ترس از نرسیدن، ترس از موفق نشدن، ترس از قضاوت والدین، ترس از عقب موندن از دوستان کنکوری و هم کلاسی ها”. شما باید همه این ها رو بشناسید و تا جایی که میشه ازشون دوری کنید، یا روابطتون رو کمتر کنید، یا اگر در جایی که با دوستانتون هستید و در مورد کنکور صحبت میکنن و شما رو اذیت میکنه به دوستاتون گوشزد کنید که دوس ندارید در این مورد صحبتی بشه و در صورتی که به بحثشون ادامه دادن شما جمعشون رو ترک کنید.

نا امیدی

اون وقتایی که شما طعم شکست رو می چشید، وقتی به هر دری میزنید و به در بسته می خورید. همه اطرافیانتون میگن که شما موفق نمیشید، این همه داوطلب هستش و شما نمی تونید رقابت کنید باهاشون، همه و همه این حرفا میشه شروعی برای رخنه کردن ناامیدی و سرانجام شکست و درماندگی در شما. که خیلیا در این شرایط شکست رو میپذیرن و دیگه تلاش نمی کنن و به زمین و زمان لعنت میفرستن. اما در این میان گروهی هم هستن که شکست رو به چشم خودش می بینه، ولی ناامیدی رو در خودش جا نمیده و برای موفقیتش تلاش دوباره میکنه، نقاط قوت و ضعف خودش رو پیدا میکنه به قولی میگن از شکست های خودش درس عبرت میگیره.

غرور

دسته ای از داوطلبا هم هستن که مغرور میشن از موفقیت ها یا میزان مطالعه بالا یا معدل خوبی که دارن و خیالشون از موفقیت در کنکورشون راحته البته به گمان خودشون. وقتی موفقیتی کوتاه ولی پی در پی به دست میارن مغرور میشن، دیگه تلاش قبل رو نمی کنه و به اعتبار موفقیت های قبلیش میمونه و غرور بر اون مسلط میشه که این تفکر در خودش بوجود میاد که “من بهتر از دیگران هستم، نتایج من بهتره، من بیشتر مطالعه میکنم”. که مجموعه تفکرات غلط هستن که داوطلب کنکوری رو از مسیر موفقیت دور میکنه. غرور شما رو از عرش به فرش می کشونه. این رو به عنوان توصیه از من داشته باشید”همیشه وقتی موفقیت به دست آوردید خوشحال باشید و شادی کنید اما دچار غرور نشید، مرز بین غرور و شادی این هست که خودتون رو با دیگران به صورت افراطی مقایسه کنید و خودتون رو بهتر از اونا بدونید”.

غرور بازی دو سر باخت هست، اگر خودتون رو با میزان مطالعه دوستاتون مقایسه کنید دو تا مورد پیش میاد
  1. اگر بیشتر مطالعه داشته باشید = مغرور میشید
  2. اگر کمتر مطالعه داشته باشید = نا امید میشید
  3. ریشه هر دو مورد بالا در مغرور بودن هست، کاری به کار کسی دیگه نداشته باشید، فقط روی هدف و انگیزه های خودتون متمرکز بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *