روزهای جمع بندی | راهکار‌های مؤثر

روزهای جمع بندی | راهکار‌های مؤثر

روزهای جمع بندی | راهکار‌های مؤثر

در روزهای جمع بندی دروس چیکار کنیم؟

باید بگم که قبل از هر چیز لازم هست اشاره بکنم که دوران و روزهای جمع بندی بر چند پیش فرض پایه گذاری شده است که یاد آوری آن ها ضروری است؛ زیرا در این سال ها با سؤال های متعددی مواجه شده ام که حاکی از فراموش کردن آن توسط دانش آموزان است.

عبارت‌اند از :

۱- خیلی از دانش آموزان در طول سال تحصیلی از کل مطالبی که برای کنکور لازم است هر یک به تناسب حال و توانایی خودمان بخشی را آموخته‌ایم و مقداری از مطالب را که ممکن است حدودا ۵۰، ۷۰ یا ۹۰ درصد باشد، در اختیار داریم.
۲- نه این که در فاصله‌ حدودا یکی دو ماه به کنکور نتوانیم مطالب جدیدی بیاموزیم، بلکه معتقدیم این کار بازده‌ مطلوبی در مقابل جمع بندی آموخته ها اصلا کارایی ندارد؛ یعنی در این فاصله کوتاه بهتر است به جای آن که به دنبال آموختن مطالب جدید باشیم، آن چه را آموخته‌ایم «به صورت کامل و صد در صدی» کنیم. این اصطلاح به این معنی است که اگر از آن مطالب سؤالی در کنکور بیاید یقین داشته باشیم که پاسخ صحیح خواهیم داد.
۳- دوران جمع بندی، به نوعی «بازیابی» و «مرور» آن چیزی است که تاکنون آموخته‌ایم نه مطالبی که هنوز فرصت نکرده‌ایم مطالعه کنیم یا به هر ترتیب معتقدیم با آن که مطالعه کرده‌ایم، نفهمیده‌ایم.

هدف از دوران جمع بندی چیست؟

برای افزایش دادن فهم بهتر این هدف سؤالی را مطرح می‌کنم : اگر 70 درصد کل مطالب کنکور را آموخته باشم، اگر از این 70 درصد در کنکور سؤال بیاید به چند درصد پاسخ درست خواهم داد؟ هدف دوران جمع بندی آن است که این در صد را به ۱۰۰ در صد نزدیک کنیم. چالش دانش آموزان همین است که در فرصتی کوتاه می‌خواهند آموخته های خود را به ۱۰۰ در صد کل مطالب برسانند ولی ما می‌خواهیم پاسخ به سؤالاتی را که تا کنون آموخته اند صد در صدی کنند. ایمان داریم اگر دانش آموز به دنبال راهکار اول برود حتماً در صد پاسخ های درستش به سؤالات در کنکور پایین تر خواهد آمد.

سه روز یک بار یا دو روز یک بار ؟

وقتی از خود آزمون می‌گیرید تعداد سؤالاتی که در پاسخ شک داشتید یا فراموش کرده بودید، غلط پاسخ دادید یا سفید گذاشتید به وضوح روشن می‌سازد که سه نیم روز برای مرور کافی است یا پنج نیم روز و به این ترتیب لازم نیست در این مورد به چانه زنی بپردازید.

پس از آزمون در ۵ نیم روز چه کنیم؟

ما می‌خواهیم آموخته های خود را از آن خود کنیم؛ پس باید اول ببینیم کدام مطالب از آموخته هایمان مطمئناً در ذهن تثبیت شده است و کدام ها کمرنگ و بی رنگ شده اند و باید پررنگشان کنیم. در زمان بندی های ۳ تا ۴ ساعته برای هر درس باید به سؤال هایی که غلط پاسخ داده ایم، شک داشتیم، فراموش کرده بودیم یا آن هایی که آموخته بودیم و اکنون پاسخ نداده ایم (بی‌رنگ‌شده‌ها) بپردازیم و آن ها را در ذهن تثبیت یا پر رنگ کنیم.

پس از آزمون رتبه‌ خود را محاسبه کنم یا نه؟

هدف اصلی از آزمون ها تثبیت آموخته ها در ذهن و تعمیق آن هاست، اما رتبه نیز یک داده است که فقط باید به انگیزه‌ ما برای مطالعه‌ بیش تر و پر بار کردن آن در نیم‌ روز‌ها کمک کند. بعضی ها می‌گویند رتبه‌ نامطلوب رویشان اثر منفی می‌گذارد، اما مگر از چند تا از داده‌ های خود بی خبرند؟ پس به هر حال از نتیجه‌ آزمون خود خبر دارند و فرار کردن و بی‌خبری از این «داده» کمکی نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *