روش های جلوگیری از فراموشی

روش های جلوگیری از فراموشی

هر مطلبی که میخواد وارد ذهن ما بشه روش خاص خودش رو داره به عنوان مثال روش ثبت کردن ریاضیات و ادبیات در ذهن هر انسانی متفاوته، نمیتونیم همه مطالب رو با یک روش جلو ببریم. مسلما روش های جداگانه و مخصوص به خودش رو داره که در هر کسی نسبی هست و آدم ها با همدیگه متفاوت هستن و هر کسی باید این اختلافات ویژگی های شخصیتی در خودش رو شناسایی بکنه و بر اساس همونا از خودشون انتظار داشته باشن تا باعث اضطراب بیش از حد خودشون نشن.

۱– توجه کردن به پیش نیازهای مطالعاتی

هر درسی رو مخصوصا مثل ریاضیات رو اگر نتونی پیش نیاز و پایه اون رو متوجه نشده باشی؛ نمیتونی به راحتی مطالب بعدی رو یاد بگیری و هر چقدر هم تلاش بکنی برای یادگیریش یک نوع در جا زدن و وقت تلف کردن هست. حتما دروس رو به صورت پایه ای مطالعه کنید، ریشه ای کار کنید تا خیالتون راحت تر باشه، وقتی این جوری درس بخونید بهتر در ذهنتون جا میفته.

۲– اگر فارغ التحصیلی نیستید و دانش آموز هستید

حتما قبل از این که وارد کلاس بشید و درس اصلیتون شروع بشه، لازمه که درس ها رو مرور کرده و پیش خوانی کرده باشید. میدونید چرا؟ چون وقتی با پیش زمینه وارد کلاس میشید ذهن شما میدونه دنبال چه چیزی در کلاس خواهد بود و روی مسائل حاشیه ای دیگه تمرکز نمی کنه که همین میتونه باعث افزایش راندمان کاری فعالیت های مغزی در شما بشه.

۳– سعی کنید هر چقدر که می تونید در کلاستون میزان یادگیریتون رو بالا ببرید

نمیگم همه درس رو باید متوجه بشیدا نه، منظورم اینه که حضور فعالتون رو بیشتر از قبل بکنید. فعالانه گوش بدید حتی اگر شده دوباره از استاد سوال بپرسید تا دوباره برای شما تکرار کند یا پس از اتمام کلاس از استاد سوال کنید.

۴– تمرین هایی که هر روز آموزش دیدید در کلاس مدام تکرار کنید

تست های فصل های مربوط به دروس تدریس شده هر روز رو تمرین کنید، این تکرار باعث میشه هر چیزی که امروزه به حافظه بلند مدتتون فرستادید، بره به سمت حافظه بلند مدت و وقتی هم بره حافظه بلند مدت دیگه خیالتون راحت میشه از فراموش نشدنش.

۵– مرور فراموش نشه

هر شب قبل از خواب زمانی رو مشخص کنید برای مرور مطالبی که خوندید، حتی شده نیم ساعت، ولی این زمان رو با چیز دیگه ای عوض نکنید، مرور، مرور، مرور.

۶– ربط دادن مطالب به همدیگه

هر مطلبی رو در درسایی که خوندید اگر بتونید به همدیگه ربط بدید میتونه خیلی در به خاطر سپردنش خیالتون راحت تر باشه، وقتی بتونید این کار رو بکنید، به خودتون افتخار کنید چون تونستید بین دوتا موضوع نقطه مشترک و مرتبط پیدا بکنید و مطلب رو راحت تر متوجه بشید.

۷– برای خودتون یا دوستاتون تدریس کنید

مطالبی رو که آموزش دیدید رو میتونید برای خودتون مثل معلمی که داره به دانش آموزاش درس میده تکرار بکنید، یا حتی میتونید به دوستانتون که در اون زمینه خاص مشکل دارن تدریس کنید هم به دوستتون کمک کردید و هم مطالب رو مرور کردید و با یه تیر دوتا نشون زدید.

۸– تمرکزتون رو بالا ببرید

سعی کنید زمان حل تمرین ها تمامی تمرکز خودتون رو روی مباحث بزارید و عواملی که باعث حواس پرتی شما میشن رو از خودتون دور کنید مثل تلویزیون روشن، گوشی موبایل کنار دستتون و هرچیزی که تمرکزتون رو به هم بزنه.

۹– خلاصه نویسی کنید

یکی از بهترین روش های فراموش نکردن مطالب، خلاصه نویسی کردن هست، شما با این کار چند تا کار مهم می کنید، هم این که بر روی مطالب متمرکز میشید و یادگیریتون میره بالا، هم جزوه ای کامل و خلاصه شده از مطالب رو با حجم کمتر و غنای محتوایی بالایی دارید که زمان جمع بنید خیلی به کارتون میاد. خلاصه بگم بهتون که با خلاصه نویسی کردن شما 3 بر هیچ از رقیبای خودتون میزنید جلو.

۱۰– طرح سوال قبل از مطالعه

تجربه نشون داده کسانی که قبل از شروع مطالعه برای خودشون طرح سوال میکنن که اصلا از این مطالعه چه چیزی میخوان کسب بکنن؟ دنبال چه چیزی هستن؟ خیلی میتونه در میزان یادگیریشون کمکشون بکنه. این کار با هدف افزایش میزان یادگیری در داوطلب صورت می گیره.

۱۱– هول هولی درس نخونید

اضطراب داشتن، استرس داشتن، عجله کردن در مطالعه، هول هولی جواب دادن و … در خیلی از دانش آموزا دیده میشه، انگار یه نفر افتاده دنبالشون که باید این مطلب رو سریع تمومش بکنن، وقتی این مدلی درس میخونید نمیتونید به راحتی تمرکز بکنید و وقتی نتونید تمرکز بکنید نمیتونید درست یاد بگیرید و وقتی هم که نتونید یاد بگیرید نمیتونید خوب به حافظه بلند مدت بسپاریدش و در نتیجه نمی تونید به یاد بیاریدش و همه این ها سر این بوده که شما با تمرکز درس نخوندی، استرس داشتی و…

۱۲– مدت زمان مشخص برای دوره و مرور درس ها

اینم خاطرتون باشه که وقتی مطلبی رو متوجه شدی و یادش گرفتی باید طی دوره زمانی مشخصی اونا رو دوباره مرور کنی، و گرنه هیچ تضمینی برای یادآوریشون وجود نداره. مثلا به این شکل: یک روز بعد، 10 روز بعد، یک ماه بعد، 4 ماه بعد به مرور مطالب مطالعه شده به صورتی که گفتم عمل کنید تا ملکه ذهنتون بشه و در حافظه بلند مدت ثبت و ضبط بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *