روش افزایش تراز آزمون کنکورهای آزمایشی (گاج، قلم چی، گزینه 2 و سنجش)

روش افزایش تراز آزمون کنکورهای آزمایشی (گاج، قلم چی، گزینه 2 و سنجش)

روش افزایش تراز آزمون کنکورهای آزمایشی (گاج، قلم چی، گزینه 2 و سنجش)

 

روش افزایش تراز آزمون

تقریبا درصد زیادی از دانش آموزان در کنکورهای آموزشی شرکت می کنند. چیزی که باعث ناراحتی و نگرانی اکثر دانش آموزانی که در این آزمون ها شرکت می کنند می شود این است که با این که در فرصت تعیین شده به خوبی و به اندازه مطالعه کرده اند و وقت گذاشتند ولی نتوانستند نتیجه خوبی بگیرند و تراز بالایی داشته باشند. بنابراین نیمه راه از درس خواندن و تلاش مایوس می شوند و یا دیگر در آزمون های آزمایشی شرکت نمی کنند.

ما روش هایی را به شما پیشنهاد می کنیم که به وسیله آن بتوانید تراز خود را در کنکورهای آزمایشی بالا ببرید. در این بین هم روش های ساده و هم روش هایی تا حدی پیچیده ممکن است وجود داشته باشد که نیاز به زمان وقت بیشتری برای گرفتن نتیجه دارد. بنابراین سعی کنید زمان بگذارید تا نتیجه تلاش خود را ببینید.

قدم اول در افزایش تراز آزمون :

یکی از کارهایی که برای افزایش تراز آزمون های خود باید انجام دهید این است که میزان اشتباهات و جواب غلط خود را در آزمون ها به حداقل برسانید. این تصور اشتباه را که این آزمون ها تنها کنکور آزمایشی است و در کنکور سراسری به گونه ای دیگر عمل می کنید را کنار بگذارید. این درست نیست و زدن پاسخ غلط از حالا به شما ضرر می زند. هم باعث می شود که تراز پایینی در آزمون های آزمایشی به دست آورید و انگیزه خود را از دست دهید و هم این که عادت می کنید به تمام سوالات، حتی سوالاتی که شک دارید نیز جواب بدهید. کسانی که در کنکورهای آزمایشی از جمله قلم چی شرکت می کنند ممکن است در کارنامه خود اخطاری دیده باشند مبنی بر این که اگر میزان خطا و اشتباه کم بود تراز شما چقدر می بود. گاهی این اختلاف به 500  نیز می رسد. بنابراین سعی کنید آن را کم و در صورت امکان حذف کنید.

مطلب دیگری که داوطلبین کنکور سراسری باید به آن توجه داشته باشند این است که باید سعی کنند تا دروس را به خوبی یاد گرفته و بفهمند. مشکلی که در اکثر داوطلبین وجود دارد این تصور اشتباه است که چون سوالات به صورت تستی است نیاز به درک عمیق و فهم مطالب نیست و دریافت شِمایی کلی از موضوع و خواندن سطحی آن کفایت می کند در صورتی که اصلا این طور نیست. باید مطالب را به خوبی درک کرد و متوجه شد در غیر این صورت در پاسخ به تست دچار مشکل خواهند شد و نمی توانند به خوبی به گزینه مورد نظر برسند. این تصور غلط باعث می شود که در تمامی دروس به اشتباه به سوالات پاسخ داده شود و تراز داوطلب به طور چشمگیری پایین بیاید.

گام دوم در روش افزایش تراز آزمون :

بعد از مطالعه دقیق و درست دروس گام بعدی که داوطلب باید طی کند تمرین به اندازه تست است. داوطلبی که می گوید ” من خیلی تست کار نمی کنم ” نباید انتظاری هم داشته باشد تا بتواند در آزمون های آزمایشی تراز بالایی کسب کند. بنابراین سعی کنید تست را در برنامه خود حتما داشته باشید و زیاد و متنوع نیز تست کار کنید. در غیر این صورت درس خواندن شما هیچ اثری نخواهد داشت. به این نکته توجه داشته باشید که تست زدن تنها کفایت نمی کند. یعنی چه؟

یعنی این که تمرین تست شما نباید به گونه ای باشد که فقط از بین چندین گزینه یکی را انتخاب کرده و بعد به دنبال سوال بعدی بروید. شما باید به گونه ای تست زدن را تمرین کنید که بدانید چرا گزینه مورد نظر درست و گزینه های دیگر اشتباه بوده و سوال را از جوانب دیگر بررسی کنید تا اگر صورت سوال تغییر کرد بتوانید آن را پاسخ دهید. سعی کنید تمام زیر و بم سوالات را با جواب های آن ها بررسی کنید.

گام آخر در افزایش تراز آزمون :

برخی از داوطلبین هستند که هم مطالعه کافی و صحیح دارند و هم به قدر کافی تست حل می کنند اما می گویند که نتوانستند سر جلسه به سوالات شیمی و یا زبان در دروس عمومی پاسخ دهند و با کمبود زمان مواجهه شدند. این مشکل نیز به قدر کافی و به اندازه مشکلات دیگر مهم است و باید سریعا برطرف شود زیرا در کنکور سراسری گریبان گیر داوطلب می شود و داوطلب نمی تواند از تمام توانایی خود در آزمون استفاده کند. بنابراین داوطلب باید سعی کند که هر چه سریع تر و در نهایت در طول سه آزمون این مشکل را برطرف کند. اما به چه صورت؟

باید سعی کنید که در مواجهه شدن با سوالات احساسی برخورد نکنید. به گونه ای که وقتی به سوالی رسیدید و مشاهده کردید که آن را بلد نیستید و در حیطه موارد و مطالبی که مطالعه کرده اید نیست و یا این که حل آن زمان می برد و در مورد آن مطمئن نیستید، آن را کنار بگذرید و یا علامت ضربدر در کنار آن گذاشته  بعد از حل تمامی سوالات به سراغ آن بروید. در این صورت می توانید تمام سوالاتی را که می دانید پاسخ دهید و نیز برای سوالات وقت گیر و یا سوالاتی که تسلط کافی ندارید نیز وقت بگذارید.

گاهی برخی دانش آموزان وقتی یک درس را کامل مطالعه کرده باشند انتظار دارند که حتما به تمامی سوالات آن درس پاسخ دهند. مثلا توقع دارند حتما به تمامی سوالات فیزیک یا زیست پاسخ دهند در صورتی که این واقعا نادرست است. هر درسی سوالات وقت گیر و زمان برای خود را دارد و نباید چند سوال ساده را به خاطر یک سوال وقت گیر هدر داد. برخی دانش آموزان نیز برای حل یک سوال چندین راه حل را انجام می دهند تا به پاسخ برسند و این کاملا اشتباه است. شما باید سعی کنید در 15 ثانیه مشخص کنید که آیا می توانید به سوال پاسخ دهید یا نه و در غیر این صورت نباید وقت خود را برای یک سوال بیش از حد هدر دهید. رسیدن به این مهارت نیز با تمرین در خانه میسر می شود.

با انجام نکات گفته شده در بالا می توانید به راحتی تراز خود را افزایش دهید. تنها کافی است موارد اشتباه خود را کم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *