روش صحیح برخورد با افراد حسود

روش صحیح برخورد با افراد حسود

دوشنبه 1 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش صحیح برخورد با افراد حسود

چگونه با افراد حسود رفتار کنیم؟

همزیستی مسالمت آمیز با افراد حسود بخودی خود کار دشواری است و این چالش زمانی عمیق تر خواهد شد که این فرد بخشی از زندگی ما را تشکیل داده و یکی از نزدیکان ما باشد. براین اساس، برقراری رابطه صحیح و مبتنی بر اصول با چنین فردی نیازمند فراگیری راه و روش مناسب برقراری این ارتباط و صرف زمان در این جهت می‌‌باشد. در ذیل روش صحیح برخورد با افراد حسود را به شما می گوییم :

1- سعی کنید اطلاعات بیشتری در مورد حسادت بدست آورید

چنانچه با فردی برخورد نمودید که برخوردی شایسته با شما نداشت، آرامش خود را حفظ کنید. حسادتی که در وجود برخی افراد وجود دارد می‌تواند عامل شکل‌گیری تفکرات موهومی شده و رنجش سایرین را به دنبال داشته باشد. چنین فردی بنا به هر دلیل احتمال دارد گفته ها یا اعمال و رفتار شما را حتی در صورتی که شما منظور خاصی را متوجه او نکرده باشید، بخود بگیرد. باید تلاش کرد در برابر چنین برخوردی، پس از حفظ آرامش از در گفتگو وارد شده و در گفتمانی گرم و خودمانی با او مشارکت نمایید.

به این نکته توجه داشته باشید که فرد مورد نظر فقط به نکات مثبت زندگی شما توجه دارد یا این که سایر جوانب و چالش‌های شما را نیز مدنظر دارد. ریشه حسادت در بعضی از افراد عدم توانایی درک پیچیدگی زندگی دیگران است. در واقع این افراد آن چنان درگیر دغدغه‌های زندگی خود شده‌اند که مشکلات و مسائل دیگران را نمی‌بینند.

درصورتی که یکی اطرافیانتان چند مرتبه تکرار کرد که چقدر همه چیز در زندگی شما بر وقف مراد است و در وجود او ناراحتی و نارضایتی را حس کردید؛ به او یادآوری کنید که در زندگی شما هم مسائلی وجود دارد که قاعدتا او از آن‌ها آگاهی ندارد. شاید امکان این امر وجود نداشته باشد که بتوانید چشم‌انداز افراد حسود را دستخوش تغییر کنید اما این توانایی و قدرت برای شما وجود دارد که چالش‌ها و بخشی از مشکلات خود را با او در میان بگذارید.

خودتان را در معرض این پرسش قرار دهید که کدامیک از اطرافیانتان در رابطه دوستی خانوادگی و خویشاوندی که با او برقرار کرده‌اید در خلوت خود احساس ناامنی و نگرانی می‌کند؟ به این نکته توجه داشته باشید که بعضی افراد از ترس این که ترک شده و تنها بمانند درگیر حس حسادت شده و حضور دیگران را در رابطه فرد مورد علاقه خود هم چون یک تهدید می‌نگرند.

2- تاثیر فضای مجازی

باور داشته باشید که رسانه‌های اجتماعی با ایده‌ال جلوه دادن زندگی خصوصی شما می‌توانند حسادت دیگران را برانگیزانند. عرف بر این است که افراد تصاویر و ویدئوهایی از بهترین لحظات زندگی خود در شبکه‌های اجتماعی به اشراک می‌گذارند و کمتر کسی است که در این رسانه‌ها، درگیری‌ها، مشغله‌ها و نگرانی‌هایی که در زندگی حس می‌کند را درمیان بگذارد. این حجم از نمایش اتفاقات خوب می‌تواند حسادت‌برانگیز باشد. اگر این مورد درخصوص شما مصداق دارد، راه چاره در این است که در پست‌هایی که به اشتراک می‌گذارید تجدید نظر کنید.

3- دوری از آدم حسود

بعضی از مواقع نیاز است که از آدم حسود فاصله بگیرید. تشخیص این که چه موقع فاصله خود را از این افراد حفظ کرده یا این که چه زمان هنگامه مناسبی برای تغییر رفتار و منشتان است لازم و ضروری است. به این نکته توجه داشته باشید که پنهان کردن وقایع و انسان‌های حسادت برانگیز راهکار قطعی و دائمی نیست بلکه باید درپی راهی باشید که این حس خوشایند را در فرد حسود از بین ببرید.

مواقعی که احساس می‌کنید فرد حسودی که در نزدیکی شماست به موارد مثبت زندگی شما تکیه کرده و درحال یادکردن از آن‌هاست شما نیز سعی کنید با ذکر یکی از نکات مثبت رفتاری و شخصی او حسش را درقبال برخورداری از جنبه‌های مثبت زندگی تحریک نموده و او را در همان حالت به حال خودش بگذارید.

4- برقراری ارتباط تاثیرگذار

حستان را با فردی که حس می‌کنید درحالت حسادت کردن است درمیان بگذارید. در این گفتگو تلاش کنید از جملات اول شخص استفاده کرده و با عبارتی نظیر من احساس می‌کنم …. به او بفهمانید که از ادامه این روند دلخور هستید. با عباراتی مستقیم این درک را در او القا کنید که از این منش او در فشار و تنگنا هستند، احساس اضطراب دارید، نگران و عصبی می‌شوید، دلهره و هراس پیدا می‌کنید، رفتار او در شما احساس دلخوری و عدم اطمینان ایجاد می‌کند، در شما حس پوچی ایجاد شده، آشفته حالی به شما دست می‌دهد . سعی کنید برای رفع حسادت همسرتان، از عشق جاری در رابطه دو نفره تان کمک بگیرید.

این واقعیت را مورد توجه قرار دهید که مابین حسادت و سوء استفاده عاطفی تفاوت وجود دارد. ما در ادامه تلاش می‌کنیم نشانه‌هایی را با شما در میان بگذاریم گه با استفاده از آن‌ها بتوانید تشخیص دهید در رابطه شما عشق جاری است یا این که صرفا سوژه حسادت واقع شده‌اید. چنان چه همسرتان می‌کوشد شما را از همگان دور کرده و منزوی سازد، و یا درصورتی که علائم شدید حساسیت را در او مشاهده می‌کنید، طرح مسئله با یک مشاور امین، توصیه اکید ما به شماست.

برخی از نشانه های حسادت شدید در بین همسران به شرح ذیل است:

  • مانع شدن در برابر خروج از منزل درپی نگرانی از ملاقات با هرکس دیگری غیر از خودش
  • تحقیر دوستان و خانواده همسر با هدف جلب تمام توجه همسر بسوی خود
  • کنترل مداوم امور
  • پرسشگری بسیار زیاد در مورد کارهای همسر

تلاش کنید همسرتان را به گفتگویی دو نفره که ترجیحا در جایی دنج و دور از هرگونه وسیله مزاحم مثل تلویزیون و موبایل برگزار شود دعوت نمایید. احساس خود را از مشاهده این رفتار با او درمیان گذاشته و طبق روالی که پیش از این شاره شد، با بیان احساساتتان با جملاات اول شخص، حس ناخوشایندی را که از این رفتار به شما دست می دهد را تشریح نمایید. سعی کنید که صحبت‌های خود به مصادیقی از رفتار مورد نظر که باعث رنجش و آزار شما شده است اشاره نمایید.

5- تقویت اعتماد متقابل

در راستای رفع این حسادت سعی کنید اصل اعتماد متقابل را تقویت کنید. شما نیز حساسیت‌های طرف مقابلتان را درک نموده و تلاش کنید با شنیدن نظرات او در رفع چالش هایی که باعث تحریک حساسیت‌های او می‌شود مشارکت فعال داشته باشید.

به مهارت‌های برقراری ارتباط با زوج توجه خاصی داشته باشید. تلاش کنید از جملات کوتاه استفاده کرده و نسبت به احساسات طرف مقابل مهربانی و دلسوزی بخرج دهید. در پاسخ دادن به گونه‌ای رفتار کنید که همسرتان متوجه شود حرف‌های او را درک کرده‌اید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *