روش مطالعه استوکیومتری

روش مطالعه استوکیومتری

روش مطالعه استوکیومتری

روش مطالعه استوکیومتری چگونه است؟

خیلی از داوطلب های کنکور میپرسند که تعداد سوالات فصل استوکیومتری در کنکور چند تا هست؟ باید بگم خدمتتون که تعداد متوسط سوالات این فصل ۴ یا ۵ تا می باشد. این فصل از جمله فصل هایی است که تمرین و پشتکار و سخت کوشی در آن حرف اول و آخر را می زند. اولین کاری که می تونم برای روش مطالعه استوکیومتری بگم تا انجامش بدین اینه که کتاب درسی رو با دقت مطالعه کنید. ابتدا توصیه می‌شود دانش آموز بحث استوکیومتری را از کتاب درسی دنبال کرده و مثال های حل شده کتاب درسی را به دقت بررسی کند.

شروع مطالعه

روش مطالعه استوکیومتری بدین شکل است که ابتدای امر می بایست کتاب درسی و سپس جزوه درسی را خوب مطالعه کنید سپس قبل از حل تست‌های کنکور، درسنامه ابتدای هر مبحث کتاب کمک آموزشی را خوب مطالعه کنید و سپس اقدام به حل تست‌های کنکور کنید.

در صورت بلد نبودن پاسخ یک سوال فوراً به پاسخ نامه مراجعه نکنید چون بد عادت می شید و به دنبال تلاش کردن نمیرید، ابتدا به درس نامه اول مبحث مراجعه کنید و اگر باز هم به پاسخ نرسیدید به کتاب درسی مراجعه کنید تا سوال و جواب را خوب تحلیل کنید و پاسخ رو پیدا کنید، اگر هم براتون مقدور بود از معلم خودتون هم می تونید کمک بگیرید، این جوری بیشتر به دل خودتون می چسبه. در آخر از پاسخ نامه تشریحی کمک بگیرید. در مورد مبحث استوکیومتری چون قسمت حل کردنی داره، حل مسئله های تشریحی برای بهبود تسلط دانش آموز اهمیت فوق العاده دارد. مورد اول در مورد معادله واکنش، موازنه آن است که تقریباً در تمام سال‌های کنکور جز تست های ثابت می باشد البته به طور غیر مستقیم.

ارتباط شیمی و دروس دیگر

در روش مطالعه استوکیومتری به دلیلی که این مبحث جزء مباحث حل کردنی شیمی می باشد و تا حدودی ریاضی هم در آن دخیل است معمولا بعضی از دانش آموزان به آن پاسخ نمی دهند.

در قسمت موازنه نکته مثبت کتاب بررسی قدم به قدم موازنه در چند مرحله است تا برای دانش آموز از نظر تئوری جا بیفتد، سپس با ارائه چند مثال ساده مطلب را تفهیم کرده و در نهایت با چند مثال نسبتا مشکل که در قسمت قبل به آن اشاره شد فهم مطلب را تثبیت می کند. در قسمت بعد یعنی طبقه بندی واکنش های شیمیایی ابتدا انواع واکنش ها را به صورت کامل و به همراه مثال برای هر کدام آورده است و منبع خوبی برای دوره مطالب این بخش نیز می تواند باشد.

در این فصل باید تمامی واکنش های کتاب را حفظ کنید. به تمامی رنگ ها باید توجه کنید مثلا نقره کلرید سفید رنگ است. باید به کاربردهای هر فرمول شیمیایی توجه ویژه ای شود مثلا روی برمید در ساخت فیلم های عکاسی کاربرد دارد. بهترین راه برای تسلط کامل و افزایش سرعت عمل برای حل تست هایی از این نوع حل هر چه بیشتر و متنوع تر تست ها می باشد.

برای تسلط کافی باید تمرین های متنوع حل کند

شیمی درسی نیست که دیگه مثل سال های گذشته بخونید و راحت بتونید تستاش رو بزنید، نه، دیگه مدل طراحی تست عوض شده و بیشتر به سمت مفهومی شدن رفته، پس برای تسلط در این مبحث لازمه که بیشتر از قبل تمرین کنید. هر چه تعداد تمرین هایی که حل می کنید بیشتر باشد، سرعت عملتون افزایش می یابد که کمک خوبی در مدیریت زمان برای جلسه می باشد. ضمنا برای حل مسایل ترجیحا از روش تناسب استفاده کنید تا سرعتتان افزایش یابد.

مراحل مطالعه

۱ـ مطالعه کتاب درسی و جزوه دبیر یا موسساتی که ثبت نام کردید

۲ـ خلاصه برداری و یاداشت برداری که در حین مطالعه دارید

۳ ـ حل تمرین های کتاب درسی، کمک درسی، تمرین های اضافه دبیر یا آموزشگاه

۴ ـ خواندن درس نامه کتاب کمک آموزشی که درس نامه جامع و کاملی داره

۵ـ سوالات تشریحی ای که در کتاب درسی یا آموزشی هست

۶ ـ گروه بندی کردن تست ها به صورت گروه آموزش محور و گروه زمان محور (بر پایه زمان بندی برای تست زدن) 

 

توجه: بخش های استوکیومتری و واکنش های شیمیایی بودجه بندی بالایی در کنکور سراسری دارند.

در این بخش با استفاده از روابط استوکیومتری و معادله واکنش ها و موازنه آن ها ارتباط ترکیبی بین معادله ها و فرمول های شیمیایی بدست آورید.

در سوالات تشریحی با حل سوالات که با شکل و نمودار همراه هستند ارتباط بین شکل، سوال، مفاهیم مطالب در ذهن دانش آموز تداعی می شود و فرمول ها و معادلات و نقش آن ها در مبحث فوق نقش متمایز و ویژه پیدا خواهد کرد و باعث می شود که دانش آموز مطالب را به طور کاربردی بیاموزد و سرعت عمل خود را در یادگیری بالا ببرد.

حتما واکنش های را حفظ کنید بیشتر بچه ها واکنش های شیمیایی را می بینند بعد مساله را حل میکنند ولی شما این اشتباه را نکنید ، سر جلسه کنکور برای افزایش سرعت مطالعه حتما حتما واکنش ها را حفظ کنید

حل مشکل محاسباتی مسایل

در استوکیومتری حتما تبدیلات را یاد بگیرید و این تبدیلات هم به محاسبات سریع نیاز دارند و با تمرین بیشتر می توانید سرعتتان را بیشتر کنید. به واحدها مثلا گرم یا میلی گرم توجه ویژه کنید و نحوه تبدیل واحدها را یادگرفته با حل تست بر سرعتتان بیفزایید… ضمنا هنگام حل تست زیر واحدها خط بکشید تا اشتباه نکنید. استفاده از ماشین حساب کلا ممنوع است پس خودتان را گول نزنید که ابتدا از ماشین حساب استفاده کنم و از عید به بعد کنار می گذارم. توانایی حل مسایل یک مهارت است که با زمان به دست می آید. نکته بعدی که قابل ذکر می باشد این مساله است که برای مثال سوال از شما میزان میلی مول ماده مورد نظر را می خواد ولی در گزینه ها میزان مول را هم به عنوان گزینه دام دار قرار می دهند… دقت کنید تا بر اثر بی دقتی های کوچک نمره منفی نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *