روش مطالعه حسابان ، دیفرانسیل ، ریاضی 2

روش مطالعه حسابان ، دیفرانسیل ، ریاضی 2

سه شنبه 10 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش مطالعه حسابان ، حساب و دیفرانسیل ، ریاضی 2

اصول اولیه قبل از شروع مطالعه دروس حسابان ، حساب و دیفرانسیل ، ریاضی 2

  • اولین کار برای شروع خوندن کنکور ریاضی اینه که، باید منابع آموزشی مطالعاتی رو جمع آوری کنید و بعدش اونا رو اولویت بندی بکنید. اولویت بندی منابع آموزشی در این درسا به این شکل هستش : آموزش های کلاس درس، جزوه معلم، کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی درسی (که شامل درسنامه و تمرین و تست هستن).
  • بعد از این که شروع به مطالعه کردید و مطالب رو به خوبی یادگرفتید، مطالبی که آموزش دیدید رو همون روز تست ها و تمریناش رو حل کنید (برای این که با تمرین و تکرار می تونید مطالب رو ملکه ذهنتون بکنید، در صورتی میتونید موفق بشید که این درس ها رو مفهومی و عمیق خونده باشید).
  • تا زمانی که مبحثی را کامل یاد نگرفتید، تمرین حل نکنید و تست نزنید (چون اگر نتونید خوب تست بزنید، باعث دلسردی و ناامیدی شما میشه).
  • نمونه مثال هایی که در متن کتاب هستن رو بدون این که بهشون نگاه کنید حل کنید، بعدش جوابای خودتون رو با جوابای درستش مقایسه بکنید، اگر جوابا اشتباه بودن اونارو یادداشت بکنید و حتما از معلم خودتون سوال بکنید تا بدون جواب نمونن، هیچ تمرین و نمونه سوالی نباید بدون جواب باشه داخل کتاب درسیتون.
  • در این کتابا فرمول و قواعد فراوونی وجود داره و خیلی متنوع هستن، پس برای حل مسائلش با یک روش نمیشه کاری از پیش برد، برای این که روی همه روش ها مسلط باشید، حتما باید میزان مطالعه و مرور و تست زنی خودتون رو بالا ببرید، هم از نظر سرعت تست زنی و هم از نظر دقت.
  • برای این که سرعت تست زنی و درک مفاهیمتون بالاتر بره، باید تستای زیادی بزنید و تمرینشون کنید، هر تستی رو میزنید تحلیل و بررسیش بکنید. ایرادات خودتون رو یادداشت کنید. تستای کنکور سالای قبل رو بزنید، آزمون های کنکور آزمایشی موسسات معتبر رو هم میتونید برای تست انتخاب بکنید.
  • یه دفترچه جداگونه داشته باشید که فرمول ها، تست های مهم و پرکاربرد رو یادداشت کنید، این کار برای زمان جمع بندی و مرور بعد از عید خیلی کاربرد داره و گنجینه با ارزشی از مطالب مهم هست که خودتون جمع آوریش کردید.
  • این کتابایی که گفتیم رو باید مفهومی بخونید و فقط حفظیات نمیتونن کمکتون بکنن. همون وقتی رو که میخواید برای حفظ مطالب بزارید، روی مفهومی خوندن بزارید تا بهتر بتونید از پس تستا بربیاید. زیرا راه حل مسائل این درسا بسیار متنوع است و هنگام حل مسئله با مشکل مواجه می شید و هم استرس می گیرید و هم زمان رو از دست میدید.
  • برای حرفه ای تر شدن و این که روش مناسب تست زنی رو پیدا بکنید می تونید از نمونه سوالای آزمون ها و کنکورهای گذشته (چه واقعی و چه آزمایشی) استفاده بکنید. هم یه نوع آموزش می بینید برای درستون و هم تمرین تست زنی دارید انجام میدید.

 

برای هر درسی که می خواید شروع کنید مخصوصا دروس حسابان، حساب و دیفرانسیل، ریاضی 2

لازمه که مراحل زیر رو اجرا کنید، مو به مو و ریز به ریز

 

1 ) راهکار اول :  یادگیری

حسابان و دیفرانسیل جز درس هایی هستن که اگه مفهومی خونده نشه نمیشه راحت یادش بگیریم، نمیتونیم مفاهیمی رو که یادگرفتیم رو در حل کردن مسائل استفاده کنیم ولی این که میگیم مفهومی هستش منظورمون نیست که فرمول های حسابان و دیفرانسیل رو حفظ نکنیدا، خیر منظورمون این نیست چون بدون فرمول اصلا نمیشه مسائل رو حلشون کنیم. تمرین هایی که در کتاب هستن بسیار مهم و کلیدی هستن چون ملاک اصلی طراحی سوالات کنکور فقط کتابای درسی اند و بس.

بعد از این که مطالعه هر درسی تموم شد، لازمه که هر دانش آموزی برای خودش خلاصه نویسی داشته باشه چون با این کار باعث می شید که یادگیری بهتر بشه و این که زمان جمع بندی میتونه خیلی کمکتون بکنه و دیگه نیازی نداشته باشید که همه کتابتون رو با حجم بالا بخونید. بعد از این که خلاصه نویسی کردید باید برید سراغ تست زنی و سنجش سطح اطلاعاتی خودتون که بهتره سراغ تست های استاندارد کنکوری برید یا این که تست های آزمون های آزمایشی موسسات کنکوری رو بزنید. یادتون باشه وقتی دارید تست های آموزشی میزنید اصلا زمان مورد نظر نیست، فقط هدفمون آموزش و رفع اشکال هست، بعد از این که تست زدید و درصد خودتون رو مشخص کردید، حتما وقت مشخصی رو برای تحلیل و پاسخ های تشریحیش قرار بدید چون تحلیل آزمون مهم تر از خود آزمون هست.

 

2) راهکار دوم : تمرین

حسابان و دیفرانسیل از درس هایی هست که هم حجم بالایی داره و هم مطالب سخت برای دانش آموزا، تنها راه برطرف کردن مشکل حسابان و دیفرانسیل اینه که با جدیت و تلاش و کوشش مطالعش بکنید، از تست های آسون شروع به کار بکنید و آروم آروم سطح تست ها رو افزایش بدید. این جوری سرعت تست زنی شما بیشتر میشه و رقبت شما به حسابان دیفرانسیل بیشتر هم میشه و زده نمیشید از این دوتا درس. تست ها رو هم پیشنهاد می کنیم که به صورت مبحثی انتخاب کنید، پس از تست زنی و درصد گیری حتما تحلیل آزمون رو به تاخیر نندازید، نقاط قوت و ضعفتون رو بشناسید، اشتباهاتتون رو در دفترچه یاداشتتون بنویسید، نکات آموزشی جدید رو یادداشت کنید تا دوران جمع بندی بتونه کمکتون بکنه.

پیشنهاد می کنیم که تا زمانی که کاملا بر مبحثی مسلط نشدید، به سراغ تست ها نرید، این جوری هم درصد پایینی پیدا می کنید و هم ناامید میشید از تست زنی و هم تست هاتون رو می سوزونید و از بین میبرین. میتونید تست های تالیفی استاندارد رو هم برای سنجش خودتون استفاده کنید و عیار اطلاعاتی خود رو بسنجید.

 

3) راهکار سوم : تثبیت

بهترین و تنها راه تثبیت مطالب مطالعه شده برای هر درسی از جمله حسابان و دیفرانسیل، تکرار و مرور و دوره کردن هست . مرحله تثبیت با فاصله زمانی مشخصی از مراحل قبلی که تمرین و یادگیری بودن باید قرار بگیره، داوطلبین باید خلاصه نویسی ها، نکته برداری ها، فرمول های مهم و کاربردی یادداشت شده هنگام مطالعه خودشون رو در فواصل زمانی معینی مطالعه و مرور بکنن که از مرحله یادگیری و تمرین به مرحله تثبیت برسن و کاملا دیگه وارد حافظه بلند مدتشون بشه مطالب.

نکته اساسی: برای این که راحت تر بتونید مفاهیم حسابان و دیفرانسیل رو متوجه بشید، باید پیش زمینه های مطالعاتیش رو هم بلد باشید به طور مثال: وقتی می خواید دنباله و مبحث سری رو مطالعه بکنید اگه پیش نیازش که حد در بی نهایت در سال سوم دبیرستان بوده رو خوب یاد گرفته باشید مشکل خاصی برای مطالعه و یادگیریش ندارید و بهتر از کسی که هیچ پیش نیازی ازش رو بلد نیست میتونید تستاش رو بزنید. یه مثال دیگه : وقتی می خواید تست های حد و پیوستگی رو بزنید باید روش هایی برای حدگیری و رفع ابهامات رو یادگرفته باشید.

 

روش مطالعه ریاضی 2

روش مطالعه درس ریاضی از جمله موارد درخواست شده توسط دانش آموزا هست که در این قسمت برای شما آموزشش رو مطرح می کنیم، ریاضیات به دلیل وجود فرمول ها و محاسبات آماری و تحلیلی جزو درس هایی هست که نمیشه فقط با مطالعه و حفظ کردن خوندش، بلکه باید به صورت مفهومی و عمقی مطالعه بشه. روش هایی که با دروس حفظی دیگه تفاوت دارن، مثلا :

 

1- ریاضی درسی نیست که فقط با گوش دادن و مطالعه کردن یاد گرفته بشه، اگه این گونه بود پس چرا این همه کتابای کمک آموزشی و دی وی دی توی بازار برای این درس تدارک دیده شده؟ پس حتما یه روش مطالعه خاصی داره که این قدر روی این مبحث تاکید میکنن. بخش اعظم مطالعه درس ریاضی مربوط به مطالعه کردن به صورت فعال و هوشیارانه هست که بایستی دائما به صورت مستمر زمان مطالعه وجود داشته باشه. این که بدونیم فرمول ها و روش ها هر کدوم مربوط به چه مبحثی هستن و چه کاربردی دارن بسیار مهم و اساسی هست، تنها راه برای این که کاملا مسلط باشید روی مباحث، تمرین کردن مستمر و دائمی هست که رمز موفقیت و پیروزی شما در کنکور خواهد بود.

 

2- مباحث ریاضی مثل زنجیر به همدیگه وصل هستن و نمیشه از همدیگه جداشون کرد یعنی چیزی که امروز شما آموزش میبینید براساس مباحث مطالعه شده شما در گذشته است و اگر در موضوعی ایراد داشته باشید، یادگیری مطالب بعدی آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود یا حتی میشه بگیم که غیر ممکن هست، پس یکی از روش ها این هست که ریاضی رو از پایه و اساس مطالعه کنید. ریاضی رو هم نمیشه برای روزهای آخر کنکور کنار گذاشت، این درس به صورت دائمی باید در برنامه مطالعاتی شما وجود داشته باشه.

 

3- دروس ریاضی مباحث سخت و پیچیده ای داره که نمیشه به راحتی و صرفا فقط با مطالعه اون رو آموزش دید بلکه بدون شک لازمه که زمان و وقت بیشتری رو برای مطالعش اختصاص بدیم و مدت زمان مرور و تست زنی این درس رو هم اضافه کنیم، حتی کسایی که ریاضیاتشون خوب هست باید تمرین و مرور رو در برنامشون داشته باشن.

 

4- سعي نکنيد که روش خود را در رياضيات حفظ  و فقط با روشی که حفظ کردید برید جلو، نه، این مدل مطالعه اشتباه هست، ریاضی مثل شیمی و زیست نیست که اعدادش رو حفظ کنید و عین همونا بیاد توی کنکور، نه، باید مفهومی و پایه ای اون رو متوجه بشید و به اندازه مناسب تست زده و آزمون دیده شده باشید. فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي در رياضيات وجود دارد. تلاش کنید بر روش های حل مسئله کلیدی مسلط شوید و یک روش کارآمد رو انتخاب کنید (که باعث میشه هم روش معتبر تری داشته باشید، هم سرعت یادگیری و تست زنی شما رو هم بالا میبره). اين کار ميزان اطلاعاتي رو که بايد به خاطر بسپاريد کاهش میده که به نفع شماست.

 

5- وقتي روشي علمی و منطقی و کمتر وقت گیر نسبت به روش های دیگه رو براي حل يک مسئله ياد گرفتيد، دقيقاً همون روش براي ديگر مسائل هم در اغلب موارد مي‌تواند استفاده بشن. وقتي با مسئله جديدي رو به‌ رو میشيد، سعي کنيد آموخته‌هاي قبلي خود را بر مسئله‌ جديد اعمال کنيد، به خاطر همیناست که میگیم باید ریاضی رو از پایه بخونید چون به همدیگه مثل زنجیر وصلن و اگر می بینید که از پایه ضعیف هستید حتما وقت بیشتری برای ریاضی بزارید و از پایه و اساس مطالعش بکنید.

 

6- فرهنگ لغات رياضي را به صورت پایه ای و اساسی ياد بگيريد. اغلب کلمه‌اي که در رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، وقتي در مبحثي غير از رياضي مورد استفاده قرار مي‌گيره، معناي متفاوتي میده. کلمات و اصطلاحات جديد رياضي و معناي رياضي آن‌ها را در قسمت‌هاي خاصي از دفتر خود وارد کنيد (این باعث میشه که یه منبع معتبر دستنویس از خودتون که کمک آموزشی هم هست داشته باشید و زمان مرور و جمع بندی به کمکتون میاد).

 

7- رياضيات مبحثي است که بسياري از دانش‌آموزان را نگران و مضطرب مي‌کند (یکی از دلایلش این هست که دانش آموز نمیدونه درس رو از کجا و با چه مبحثی شروع بکنه، یا مثلا چه کتاب کمک درسی ای بخونه؟).

داشتن اعتمادبه‌‌نفس مي‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد. روش‌هايی که برای مطالعه‌ رياضي به شما پیشنهاد می‌کنیم مي‌تواند به شما در موفقيت در رياضيات کمک کند. تا زماني که تشخيص مي‌دهيد به راهکار‌هايي بيش از اين‌ها نياز داريد، کمک بگيريد و تلاش بسياري بکنيد.

حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی، عواملی هستند كه باید داوطلبان با برنامه ‏ای ویژه و پیوسته، خود را در این درس بسیار مهم برای كنكور سراسری آماده كنند تا به بهترین نتیجه برسند. مطالعه درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل مهم یادگیری، تمرین، مرور قرار دهیم كه در ادامه به هر یك از این موارد می‌پردازیم:

 

یادگیری

اولین مرحله از مطالعه، یادگیری است كه می‏تونیم بگیم مهمترین اصل در روش مطالعه درس ریاضی است؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم، نمی ‏تونیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ بدیم؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده كنیم.

ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از: كلاس درس و مدرسه، جزوه و كتاب درسی. شما داوطلب عزیز باید به دقت در كلاس، درس را از دبیر بیاموزید، سپس در همان روز، مبحث تدریس شده را از جزوه، مطالعه کرده و مثال ‏ها را مجدداً حل كنید (هر چقدر از زمان آموزش و زمان تمرین دورتر شوید، میزان یادگیری شما نیز کاهش پیدا میکنه، پس بهترین کار اینه که در اولین فرصت پس از آموزش سریعا اون مطلب رو تمرینش بکنیم تا ملکه ذهنمون بشه).

بعد از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه كتاب درسی می‏رسد كه باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال ‏ها و تمرین ‏های حل‌شده و حل‌نشده را حل كنید (مخصوصا تمرینایی که حل نشدن رو از اساتید خودتون بپرسید و یادداشت و تمرینش کنید میدونید چرا؟ الان میگم خدمتتون، چون تعدادی از تست ‏های كنكور سراسری، عیناً از مثال ‏ها و تمرین ‏ها و نكات متن درس مطرح می‏شود. توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی، تنها یاد گرفتن نكات، قضیه‏ ها و فرمول ‏ها كافی نیست بلكه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن، آن ‏ها را به خاطر بسپارید (یادگیری اصولی و پایه ای + تمرین + مرور)؛ زیرا در جلسه‏ آزمون، نه كتاب داریم و نه جزوه.

پس اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ ها و نكات و رابطه ‏ها و… را حفظ كنید. در ادامه مرحله‌ یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی كه مطالعه كردید، حل كنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن مهم نیست، بلكه یادگیری تمام نكات تست و به‌كارگیری مطالب مطالعه شده در حل تست، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می ‏توانید از جزوه یا كتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست كمك بگیرید. تعداد تست ‏های آموزشی باید به اندازه ‏ای باشد كه تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد (هر تستی رو هم اگر نتونستید بزنید یادداشتش بکنید و از اساتید خودتون کمک بگیرید، بازم میگم هیچ تستی رو بدون جواب نذارید).

پس از حل تست ‏های آموزشی، نوبت خلاصه‏ نویسی است. مباحثی را كه مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل كردید خلاصه‏ نویسی كنید. سعی كنید در خلاصه ‏نویسی، تمام مطالب و نكات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه ‏نویسی، مبحث مطالعه شده مرحله اول مطالعه كه یادگیری است، به پایان می‏رسد.

 

 تمرین

اكنون كه درس را خوب یاد گرفته و خلاصه‏ نویسی كردید، باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نكات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست ‏زنی، تعدادی تست را تمرین كنید. تست‏ هایی را كه حل نكردید یا غلط حل كردید، حتماً علامت ‏گذاری كنید؛ زیرا در این تست ‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف كنید.

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏ ها زیاد است، نباید تعداد تست ‏های تمرینی به قدری زیاد باشد كه از مباحث دیگر عقب بیفتید؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه شده انتخاب كنید. اگر مبحثی را به طور كامل نخواندید، به حل تست ‏های تمرینی نپردازید، مثلاً تا تمام نكات دنباله را یاد نگرفتید، از مبحث دنباله، تست تمرینی حل نكنید. توصیه می ‏كنم متناسب با هر تستی كه از یك مبحث در كنكور سراسری مطرح می‏ شود، حداقل 50 تست به طور تمرینی حل كنید؛ مثلاً اگر از مبحث مجانب ‏ها در كنكور سراسری، یك سؤال مطرح می ‏شود، حداقل باید 50 تست مجانب، به طور تمرینی حل كنید.

در انتخاب تست‏ های تمرینی، اولویت با تست‏ های كنكورهای سال ‏های گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏ دهند (از تست های آزمون های موسسات کنکوری، تست های تالیفی و … میتونید استفاده بکنید).

 

مرور

چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است، ممكن است بعضی از مطالبی را كه قبلاً مطالعه كردید، فراموش کنید. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره كنید. در این مرحله از مطالعه می ‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه ‏نویسی ‏ها استفاده كنید. پس از خواندن آن‏ ها و یادآوری نكات، بهتر است به سراغ تست‏ های علامت‏ گذاری‌شده بروید و آن ‏هایی را كه قبلاً اشكال داشتید، مجدداً حل كنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل كنید. هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر كنید، آماده ‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏ كنید (سعی کنید مرورها به صورت کوتاه و در تعداد بالا باشد، مثلا 5 بار مرور یک فصل به مدت نیم ساعت، بهتر از 2 بار مرور به مدت 1 ساعت است، هر چقدر بیشتر مرور کنید راحت تر میتونید تست بزنید و روی مباحث مسلط تر باشید).

 

برنامه ریزی و مشاوره

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *