روش مطالعه درس شیمی

روش مطالعه درس شیمی

روش مطالعه درس شیمی

شیمی یکی از دروسی است که برای برخی از دانش آموزان جزو درس های شیرین محسوب می شود و برای عده ای دیگر نیز نه تنها کسل کننده بلکه به عنوان یک معضل جدی به حساب می آید. درس شیمی درس خیلی پیچیده ای نیست. انجام درست هر کاری روشی دارد و باید در این مورد نیز روش مطالعه درست درس شیمی را بدانید. با کمک یک روش یادگیری اصولی، نه تنها درس شیمی برایتان آسان تر خواهد شد بلکه می توانید نمرات بهتری نیز در آن کسب کنید. اما روش مطالعه اصولی شیمی چیست؟

اول از همه به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که در این درس ممکن است دارای مشکل باشید. حتی بهترین دانش آموزان نیز ممکن است در برخی مباحث آن دچار مشکل شوند.

یادگیری شیمی زمان بر است

همان طور که برای پیشرفت در رشته ای ورزشی و یا یادگیری و تسلط در درسی مانند زبان انگلیسی باید وقت کافی بگذارید، برای درس شیمی نیز باید زمان کافی اختصاص دهید. در واقع بهترین دانش آموزان نیز برای این که مبحثی را بفهمند باید روی آن مسلط شوند. بنابراین سعی کنید وقت کافی را برای خواندن و یادگیری این درس اختصاص دهید.

درس شیمی فقط شامل خواندن نیست، بلکه از جمله مواردی که در درسی مانند شیمی باید به آن توجه شود شامل : حل مسئله، روخوانی، مرور قسمت های مختلف فصل، انجام آزمایش ها، شرکت در کلاس های رفع اشکال، مطالعه درس به تنهایی یا با دوستان و یا شرکت در کلاس های رفع اشکال است. انجام تمام موارد گفته شده به یادگیری هر چه بهتر درس شیمی کمک خواهد کرد.

روش حل مسائل را به خوبی درک کنید

تنها این موضوع که تعداد زیادی مسئله حل کنید به شما کمک نمی کند که در زمینه انجام مسئله تسلط یابید. زیرا هیچ یک از سوالات امتحانی شما شبیه سوالات کتاب درسی نیست. بلکه باید سعی کنید در هنگام حل مسئله به خود توضیح دهید چرا و چگونه این روش برای حل مسئله ای مناسب است. به طور کلی باید بتوانید در حل مسائل مواردی را که در ادامه آمده است توضیح دهید.

 • چرا به اطلاعات خاص نیاز است؟
 • کدام اطلاعات می تواند غیر ضروری باشد؟
 • چه تغییراتی باید ایجاد شود تا بتوان از اطلاعات داده شده استفاده کرد؟
 • علت استفاده از یک فرمول خاص چیست؟
 • چطور می توان یک پارامتر جدید یافت؟
 • چرا باید یک واکنش خاص را در نظر گرفت؟
 • چه زمانی می توان فرضیه ای برای حل مسئله در نظر گرفت؟
 • چه ساختارهایی برای درک بهتر سوال مفید است؟

سعی کنید در صورت داشتن پاسخ بدون این که نگاهی به آن بیندازید مسائل را حل کنید. به خاطر داشته باشید استفاده از راه حل یک مسئله برای حل مسائل دیگر سخت است مگر این که روش حل مسئله را به خوبی آموخته باشید.

قبل از این که در کلاس حاضر شوید مبحث مورد نظر را مطالعه کنید

اگر قبل از این که به کلاس درس بروید مبحثی را که قرار است معلم تدریس کند مطالعه کنید، می توانید استفاده بهتری از کلاس ببرید و هم چنین صحبت ها و تدریس در کلاس به حل مشکلات و سوالاتی که در زمان روخوانی برایتان ایجاد شد کمک می کند. هر چقدر که مطلبی را بیشتر شنیده و تکرار کنید، یادگیری آن برایتان آسان تر خواهد بود.

آزمایشگاه را جدی بگیرید

آزمایش هایی که در کتاب درسی آورده شده اند به منظور یادگیری بهتر مفاهیم بسیار مهم و پدیده های شیمیایی است. شما باید بتوانید مفاهیم هر قسمت را قبل از امتحان بعدی خود به درستی به کار ببرید. برای این کار نیز باید ببینید که آیا می توانید توضیح دهید که هر بخش با چه روشی و به چه دلیلی انجام می شود؟ هم چنین سعی کنید تمام مسائل و گزارش کارها را نیز حل کنید.

سوالات زیادی بپرسید

دانشمندان سوال زیاد می پرسند و اکثرا نیز سوال خود را با چرا شروع می کنند. سعی کنید در کلاس سوال زیاد بپرسید. معلمان شما نیز از این موضوع خوشحال می شوند زیرا با پرسیدن سوال مشخص می شود که شما به درس گوش داده اید و ذهن شما درگیر مسائل مرتبط با موضوع است.

در مطالعه هر مبحث از درس از خود بپرسید:” این واقعا یعنی چی؟”

در حالی که به پاسخ و راه حل آن فکر می کنید، به این موضوع نیز که چرا این سوال مطرح شد نیز فکر کنید. در مورد مباحثی که در کلاس درس داده شد از خود سوال بپرسید و اگر به تنهایی درس می خوانید سوالاتتان را یادداشت کنید. اگر خودتان بتوانید به سوالات پاسخ دهید خیلی خوب است اما اگر نتوانستید آن را در مطالعه گروهی با دوستانتان مطرح کنید، با انجام این کار سوالاتتان را فراموش نخواهید کرد و هم چنین درک بهتری از موضوع پیدا خواهید کرد.

وقتی خوابتان می آید شیمی مطالعه نکنید

اگر شما نیز مانند برخی افراد عادت دارید که انجام کارهای مشکل را به تاخیر بیندازید، احتمال این که خواندن شیمی را نیز به آخر شب موکول کنید زیاد است. شما زمانی که خسته هستید نمی توانید به خوبی فکر کنید. به یاد داشته باشید که اگر تمرین نکنید شیمی برایتان آسان نخواهد شد.

سعی کنید زمانی از روز را به مطالعه شیمی بپردازید که کاملا هوشیار هستید. نیاز نیست زمان زیادی را هر روز به مطالعه آن اختصاص دهید. اختصاص زمان کمی نیز به این درس کمک می کند رابطه بهتری با آن پیدا کنید.

کیفیت مطالعه از کمیت آن مهم تر است

یکی از نخستین گام ها برای پیدا کردن استراتژی موثر برای مطالعه، این است که تشخیص دهید از بین تمامی کارهایی که برای مطالعه انجام می دهید کدام یک به شما کمک بیشتری می کند؟ چه چیزی باعث این می شود که در زمان امتحان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید؟ اگر بر قسمت هایی از درس مسلط هستید، زمان کمتری را به آن اختصاص دهید و بیشتر زمان خود را صرف خواندن مفاهیمی کنید که برایتان دشوارتر است.

برای بررسی اشکالاتی که در امتحان با آن ها رو به رو شدید وقت بگذارید. بعد از این که برگه امتحانتان به شما داده شد، قبل از نگاه کردن به راه حل، مجدد روی تمام سوالاتی که مشکل داشتید فکر کنید. آیا می توانید سوالات بیشتری را حل کنید؟ آیا می توانید اکنون در محیطی بدون استرس و با وقتی بیشتر به سوالات پاسخ دهید؟ در چه چیزی مشکل دارید؟ مفاهیم، تعاریف، محاسبات یا شروع حل مسئله؟

بررسی کردن سوالات امتحان به شما کمک می کند تا مطالبی را که در آن ها مشکل دارید مجدد یاد بگیرید و هم چنین اشتباهاتی را که بر اثر استرس امتحان و یا غلط خواندن سوال داشتید را مشخص کنید.

اگر بتوانید متوجه این موضوع شوید که چرا از عهده امتحان بر نمی آیید، و چگونه و چه جاهایی با مشکل رو به رو می شوید، می توانید تا امتحان بعدی از زمانی که برای مطالعه دارید بهتر بهره ببرید.

از جلسات رفع اشکال استفاده کنید

جلسه های رفع اشکال فقط برای حل مسائلی که دبیرتان در اختیارتان قرار می دهد نیست. شما می توانید هر گونه سوالی را که در خصوص درس شیمی دارید در این جلسات مطرح کنید. بنابراین سعی کنید که حتما در این کلاس ها شرکت کنید و سعی کنید که تا جایی که ممکن است برایتان مفید باشد.

در حین مطالعه کردن درس و یا حل مسئله هر گونه سوالی را که برایتان پیش می آید یاداشت کنید. اگر نمی توانید یکی از مراحل راه حل را توضیح دهید آن را به یاد داشته باشید تا در جلسه رفع اشکال آن را بیان کنید.

به صورت گروهی مطالعه کنید

طبق مطالعاتی که انجام شده است، دانش آموزانی که به طور پیوسته در مطالعات گروهی شرکت می کنند نتیجه بهتری می گیرند.

 • در هنگام مطالعه گروهی با دوستان خود، در مورد مسائل بحث کنید، مفاهیم را برای یکدیگر توضیح داده و استراتژی های حل مسئله را برای یکدیگر توضیح دهید.
 • هنگامی که سوالات را با یکدیگر مرور می کنید، تنها روی همان سوالات مشخص کار نکنید بلکه ببینید اگر پارامتر دیگر از مسئله را می خواستند جواب چگونه می شد و این که چه سوالات دیگری می شد از آن مطرح کرد؟ این سوال در شرایط مختلف چگونه است؟ این کار کمک می کند تا حالت های مختلف حل مسئله را درک کرده و به یادگیری بهتر شما کمک می کند.
 • اگر هنوز گروهی را به منظور مطالعه گروهی تشکیل نداده اید می توانید با هم کلاسی های خود در کلاس درس و یا اعضای گروه آزمایشگاه و هم چنین دوستانی که در کلاس رفع اشکال با آن ها هستید بخواهید تا گروهی را به منظور مطالعه گروهی تشکیل دهید.
برای یادگیری شیمی آلی، از مدل مولکولی استفاده کنید

تقریبا تمام مواردی که برای مطالعه شیمی عمومی نیاز است در مطالعه شیمی آلی نیز به کار می آید. با این حال در شیمی آلی، به جای خطوط و حروف دو بعدی روی کاغذ، مولکول ها را به صورت سه بعدی ببینید. برای این که بتوانید این ساختارها را تجسم کنید، بهتر است در حین مطالعه شیمی آلی از مدل مولکولی استفاده کنید. این مدل ها ویژگی های مهم مولکول ها را نشان می دهند، مانند: ارتباط فضای بین اتم ها مختلف یا چگونگی پیوند بین اتم ها.

در آخر این که سعی کنید تلاش خود را ادامه دهید. افراد متفاوت در یادگیری و روش یادگیری درس با یکدیگر تفاوت دارند. منابع و ابزار زیادی برای یادگیری درس شیمی وجود دارد. اگر نمی دانید از کجا و چگونه شروع کنید سعی کنید از یکی از دبیران شیمی خود در این زمینه سوال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *