روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی )

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی )

روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی )

مطالعه ریاضی

روش مطالعه درس ریاضی از جمله موارد درخواست شده توسط دانش آموزای رشته تجربی هست که در این قسمت برای شما آموزش رو مطرح می کنیم، ریاضیات به دلیل وجود فرمول ها و محاسبات آماری و تحلیلی جزو درس هایی هست که نمیشه فقط با مطالعه و حفظ کردن خوندش، بلکه باید به صورت مفهومی و عمقی مطالعه بشه. روش هایی که با دروس حفظی دیگه تفاوت دارن، مثلا :

 • 1) ریاضی درسی نیست که فقط با گوش دادن و مطالعه کردن یاد گرفته بشه، اگه این گونه بود پس چرا این همه کتابای کمک آموزشی و دی وی دی توی بازار برای این درس تدارک دیده شده؟ پس حتما یه روش مطالعه خاصی داره که این قدر روی این مبحث تاکید میکنن. بخش اعظم مطالعه درس ریاضی مربوط به مطالعه کردن به صورت فعال و هوشیارانه هست که بایستی دائما به صورت مستمر زمان مطالعه وجود داشته باشه. این که بدونیم فرمول ها و روش ها هر کدوم مربوط به چه مبحثی هستن و چه کاربردی دارن بسیار مهم و اساسی هست، تنها راه برای این که کاملا مسلط باشید روی مباحث، تمرین کردن مستمر و دائمی هست که رمز موفقیت و پیروزی شما در کنکور خواهد بود.

 • 2) مباحث ریاضی مثل زنجیر به همدیگه وصل هستن و نمیشه از همدیگه جداشون کرد یعنی چیزی که امروز شما آموزش می بینید بر اساس مباحث مطالعه شده شما در گذشته است و اگر در موضوعی ایراد داشته باشید، یادگیری مطالب بعدی آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود یا حتی میشه بگیم که غیر ممکن هست، پس یکی از روش ها این هست که ریاضی رو از پایه و اساس مطالعه کنید. ریاضی رو هم نمیشه برای روزهای آخر کنکور کنار گذاشت، این درس به صورت دائمی باید در برنامه مطالعاتی شما وجود داشته باشه.

 • 3) دروس ریاضی مباحث سخت و پیچیده ای داره که نمیشه به راحتی و صرفا فقط با مطالعه اون رو آموزش دید بلکه بدون شک لازمه که زمان و وقت بیشتری رو برای مطالعش اختصاص بدیم و مدت زمان مرور و تست زنی این درس رو هم اضافه کنیم، حتی کسایی که ریاضیاتشون خوب هست باید تمرین و مرور رو در برنامشون داشته باشن.

 

 • 4) سعی نکنید که روش خود را در ریاضیات حفظ  و فقط با روشی که حفظ کردید برید جلو، نه، این مدل مطالعه اشتباه هست، ریاضی مثل شیمی و زیست نیست که اعدادش رو حفظ کنید و عین همونا بیاد توی کنکور، نه، باید مفهومی و پایه ای اون رو متوجه بشید و به اندازه مناسب تست زده و آزمون دیده شده باشید. فرمول‌ها و روش‌های بسیار زیادی در ریاضیات وجود دارد. تلاش کنید بر روش های حل مسئله کلیدی مسلط شوید و یک روش کارآمد رو انتخاب کنید (که باعث میشه هم روش معتبرتری داشته باشید، هم سرعت یادگیری و تست زنی شما رو هم بالا میبره). این کار میزان اطلاعاتی رو که باید به خاطر بسپارید کاهش میده که به نفع شماست.

 • 5) وقتی روشی علمی و منطقی و کمتر وقت گیر نسبت به روش های دیگه رو برای حل یک مسئله یاد گرفتید، دقیقاً همون روش برای دیگر مسائل هم در اغلب موارد می‌تواند استفاده بشن. وقتی با مسئله‌ جدیدی روبه‌رو میشید، سعی کنید آموخته‌های قبلی خود را بر مسئله‌ جدید اعمال کنید، به خاطر همین است که میگیم باید ریاضی رو از پایه بخونید چون به همدیگه مثل زنجیر وصلن و اگر می بینید که از پایه ضعیف هستید حتما وقت بیشتری برای ریاضی بزارید و از پایه و اساس مطالعش بکنید.

 • 6) فرهنگ لغات ریاضی را به صورت پایه ای و اساسی یاد بگیرید. اغلب کلمه‌ای که در ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد، وقتی در مبحثی غیر از ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیره، معنای متفاوتی میده. کلمات و اصطلاحات جدید ریاضی و معنای ریاضی آن‌ها را در قسمت‌های خاصی از دفتر خود وارد کنید (این باعث میشه که یه منبع معتبر دست نویس از خودتون که کمک آموزشی هم هست داشته باشید و زمان مرور و جمع بندی به کمکتون میاد).

 • 7) ریاضیات مبحثی است که بسیاری از دانش آموزان را نگران و مضطرب می‌کند (یکی از دلایلش این هست که دانش آموز نمیدونه درس رو از کجا و با چه مبحثی شروع بکنه، یا مثلا چه کتاب کمک درسی ای بخونه؟).

 داشتن اعتماد به نفس می‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد. روش‌هایی که برای مطالعه‌ ریاضی به شما پیشنهاد می‌کنیم می‌تواند به شما در موفقیت در ریاضیات کمک کند. تا زمانی که تشخیص می‌دهید به راهکار‌هایی بیش از این‌ها نیاز دارید، کمک بگیرید و تلاش بسیاری بکنید.

حجم بسیار زیاد و تنوع در درس ریاضی، عواملی هستند که باید داوطلبان با برنامه ‏ای ویژه و پیوسته، خود را در این درس بسیار مهم برای کنکور سراسری آماده کنند تا به بهترین نتیجه برسند. مطالعه‏ درس ریاضی را باید بر مبنای سه اصل مهم یادگیری، تمرین و مرور قرار دهیم که در ادامه به هر یک از این موارد می‌پردازیم.

یادگیری

اولین مرحله از مطالعه، یادگیری است که می‏تونیم بگیم مهم ترین اصل در روش مطالعه درس ریاضی است؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم، نمی‏تونیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ بدیم؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده کنیم. ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از: کلاس درس و مدرسه، جزوه و کتاب درسی. شما داوطلب عزیز باید به دقت در کلاس، درس را از دبیر بیاموزید، سپس در همان روز، مبحث تدریس شده را از جزوه، مطالعه کرده و مثال ‏ها را مجدداً حل کنید (هر چقدر از زمان آموزش و زمان تمرین دورتر شوید، میزان یادگیری شما نیز کاهش پیدا میکنه، پس بهترین کار اینه که در اولین فرصت پس از آموزش سریعا اون مطلب رو تمرینش بکنیم تا ملکه ذهنمون بشه).

بعد از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه‏ کتاب درسی می‏رسد که باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال ‏ها و تمرین ‏های حل شده و حل نشده را حل کنید(مخصوصا تمرینایی که حل نشدن رو از اساتید خودتون بپرسید و یادداشت و تمرینش کنید میدونید چرا؟ الان میگم خدمتتون، چون تعدادی از تست ‏های کنکور سراسری، عیناً از مثال‏ ها و تمرین‏ ها و نکات متن درس مطرح می ‏شود. توجه داشته باشید برای حل سؤالات ریاضی، تنها یاد گرفتن نکات، قضیه ‏ها و فرمول ‏ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن، آن‏ ها را به خاطر بسپارید (یادگیری اصولی و پایه ای + تمرین + مرور)؛ زیرا در جلسه‏ آزمون، نه کتاب داریم و نه جزوه.

اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و سپس فرمول‏ ها و نکات و رابطه ‏ها و… را حفظ کنید. در ادامه‏ مرحله‌ یادگیری لازم است تعدادی تست به طور آموزشی از مبحثی که مطالعه کردید، حل کنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن مهم نیست، بلکه یادگیری تمام نکات تست و به کارگیری مطالب مطالعه شده در حل تست، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‏ توانید از جزوه یا کتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست کمک بگیرید. تعداد تست ‏های آموزشی باید به اندازه ‏ای باشد که تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد (هر تستی رو هم اگر نتونستید بزنید یادداشتش بکنید و از اساتید خودتون کمک بگیرید، بازم میگم هیچ تستی رو بدون جواب نزارید).

پس از حل تست ‏های آموزشی، نوبت خلاصه‏ نویسی است. مباحثی را که مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل کردید خلاصه ‏نویسی کنید. سعی کنید در خلاصه‏ نویسی، تمام مطالب و نکات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه ‏نویسی، مبحث مطالعه شده‏ مرحله‏ اول مطالعه که یادگیری است، به پایان می‏رسد.

تمرین

اکنون که درس را خوب یاد گرفته و خلاصه‏ نویسی کردید، باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نکات درسی و نیز بالا رفتن سرعت تست‏ زنی، تعدادی تست را تمرین کنید. تست ‏هایی را که حل نکردید یا غلط حل کردید، حتماً علامت ‏گذاری کنید؛ زیرا در این تست ‏ها ضعف دارید و باید آن ‏ها را برطرف کنید.

چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏ ها زیاد است، نباید تعداد تست ‏های تمرینی به قدری زیاد باشد که از مباحث دیگر عقب بیفتید؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه شده انتخاب کنید. اگر مبحثی را به طور کامل نخواندید، به حل تست‏ های تمرینی نپردازید، مثلاً تا تمام نکات دنباله را یاد نگرفتید، از مبحث دنباله، تست تمرینی حل نکنید. توصیه می‏کنم متناسب با هر تستی که از یک مبحث در کنکور سراسری مطرح می‏ شود، حداقل 50 تست به طور تمرینی حل کنید؛ مثلاً اگر از مبحث مجانب ‏ها در کنکور سراسری، یک سؤال مطرح می ‏شود، حداقل باید 50 تست مجانب، به طور تمرینی حل کنید.

در انتخاب تست ‏های تمرینی، اولویت با تست‏ های کنکورهای سال‏ های گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می ‏دهند (از تست های آزمون های موسسات کنکوری، تست های تالیفی و … میتونید استفاده بکنید).

مرور

چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است؛ ممکن است بعضی از مطالبی را که قبلاً مطالعه کردید، فراموش کنید. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره کنید. در این مرحله از مطالعه می‏ توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏ نویسی‏ ها استفاده کنید. پس از خواندن آن ‏ها و یادآوری نکات، بهتر است به سراغ تست ‏های علامت ‏گذاری شده بروید و آن ‏هایی را که قبلاً اشکال داشتید، مجدداً حل کنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل کنید. هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر کنید، آماده ‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می ‏کنید (سعی کنید مرورها به صورت کوتاه و در تعداد بالا باشد، مثلا 5 بار مرور یک فصل به مدت نیم ساعت، بهتر از 2 بار مرور به مدت 1 ساعت است، هر چقدر بیشتر مرور کنید راحت تر میتونید تست بزنید و روی مباحث مسلط تر باشید). 

برنامه ریزی و مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی ) Samaneh گفت:

  سلام ببخشید با تنوع تست ها در درس ریاضی چیکار کنیم من وقتی که یو تیپ جدید تست از یک مبحث رو میبینم نمیتونم حلش کنم

  1. روش مطالعه ریاضی کنکور سراسری ( تجربی ) سمانه الکایی گفت:

   سلام. شما باید تعداد تست هایی که میزنید رو بالا ببرید تا با انواع تیپ تست آشنا بشید