روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی

روش مطالعه زیست شناسی

روش خواندن زیست شناسی برای کنکور سراسری

روش مطالعه زیست شناسی یکی از مهم ترین قدم ها برای شروع کنکور هست، درس زیست شناسی یکی از با اهمیت ترین درس های تخصصی و رتبه آور رشته تجربی و در دسته محبوب ترین درس های در این رشته هستش که باعث علاقه مندی بسیاری از داوطلبان رشته تجربی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و پیراپزشکی شده. بالاترین ضریب درسی در کنکور برای زیست شناسی هستش و به همین علت خیلی از دانش آموزا از مشاورها و اساتیدشون روش های مطالعه رو جویا میشن مخصوصا روش مطالعه زیست شناسی رو. زیست شناسی بیشترین تعداد سوالات در کنکور رو به همراه خودش داره که داوطلبا باید دقت بکنن که با توجه به تغییرات در شیوه طراحی سوالات و تاکید بر ابعاد مفهومی مطالب، فقط نمیتوان با حفظ کردن مطالب به جنگ درس زیست رفت بلکه با مفهومی خوندن و عمیق مطالعه کردن و مرور و تست زنی مستمر میشه شاخ غول زیست رو شکوند (مفهومی خوندن + مرور منظم + تست زنی و رفع اشکال = رمز موفیت در زیست).

در روش مطالعه زیست شناسی و روش تست زنی کنکوری، همین چند سال اخیر دیده شده که بر روی تست های مفهومی و تست های ترکیبی، مانور بیشتری در مبحث زیست گیاهی و تست های محاسباتی سنگین تر از مباحث ژنتیک مطرح شده بود. که این خودش زنگ خطری است برای داوطلبان که دیگه تست های صرفا حفظی در کنکور مطرح نمی شه. برای موفقیت در درس زیست شناسی لازمه که تغییر در دیدگاه داوطلبان در روش و نحوه مطالعه خودشون در درس زیست شناسی اعمال کنیم که در ادامه به نحوه مطالعه صحیح زیست شناسی می پردازیم.

 

پیش خوانی یا مطالعه روزنامه وار

هنگام استفاده از روش مطالعه زیست شناسی، پیشنهاد میشه که داوطلبان قبل از تدریس استادشون در کلاس و یا قبل از شروع مطالعه، مطلب مورد نظر را یک مرتبه پیش خوانی و مطالعه کنند تا کلیت مبحثی که قرار است استاد مربوطه تدریس کنه یا مطالعه کنید رو بفهمید این کار باعث میشه داوطلب در مسیر مطالعه درست فصل مربوطه قرار بگیره و مطالب مهم را از مطالب فرعی در فصل مربوطه تمایز بده و ذهنش به مرور زمان راحت تر مطالب رو یاد میگیره. این کار باعث میشه نکاتی رو که سر کلاس گفته میشه، ذهنتون با یک پیش فرض بتونه راحت تر ذخیره و ثبتشون کنه. پس حتی اگر یک بار هم که شده به صورت روزنامه وار درس ها رو پیش خوانی بکنید و سر کلاس حاضر بشید.

 

تمرکز بالا و یادداشت برداری از تدریس استاد یا زمان مطالعه

بهتره که داوطلبان با دقت زیاد به تدریس استاد گوش بدن و یا هنگام مطالعه در دفتری جداگانه یا گوشه کتاب به یادداشت برداری از مباحثی که استاد تدریس می کنه و مطالبی که توجه ویژه در هنگام تدریس به اون ها داره داشته باشن، منظور این نیست که همه مطالب یادداشت بشه ها، نه، مطالبی که کمک میکنن به یادگیری بهتر و نکته های ریز و مهم هستند فقط اونم به صورت خلاصه و کوتاه که خسته کننده و حواس پرت کننده نباشه.

 

تقسیم بندی یک فصل برای مطالعه

داوطلبان می توانند برای مطالعه یک فصل از درس زیست شناسی به صورت پاراگراف به پاراگراف اونو مطالعه کنند یعنی به صورت بخش، بخش و یادگیری به صورت تدریجی و با فشار کمتر + بازدهی بیشتر. به این صورت که ابتدا یک پاراگراف را به صورت روزنامه وار مطالعه کرده و زیر کلمات مهم آن خط بکشد و یا با ماژیک مارکر کند. در دور بعد با دقت بیشتر و عمیق تر مطالعه کنند و در آخر پاراگراف را از حفظ بازگو کنند (مفهومی بیان بشه نه به صورت ملا لغتی و کلمه به کلمه). در انتهای مطالعه یک فصل از کتاب به صورت پاراگراف به پاراگراف، داوطلب در برگه ای، خلاصه ای از تیترها و مطالبی که خوانده است را بنویسد، چرا که این کار به یادگیری بیشتر داوطلب کمک زیادی خواهد کرد (با این روش شما به ذهنتون آموزش میدید که مطالب به صورت تدریجی وارد حافظه میشن و ذهنتون خسته نمیشه و با شما به مرور زمان همکاری بیشتری میکنه در امر یادگیری).

 

ترکیبی و مفهومی خواندن زیست

همون طور که اشاره کردیم در سال های اخیر شاهد تست های ترکیبی زیادی از فصول مختلف زیست و هم چنین از کتاب های جداگانه بودیم. به این صورت که ممکنه از فصل ایمنی در فصل اول زیست شناسی سال سوم دبیرستان به صورت ترکیبی با فصل ششم زیست شناسی سال دوم دبیرستان که موضوع گردش خون هستش تست ترکیبی طراحی کنن، می بینید که چه مطالبی رو به همدیگه در تست مرتبط کردن؟ پس باید خوب و دقیق فصل ها رو مفهومی بخونید و ارتباطشون رو حتما حتما یادداشت بکنید. برای این که داوطلب بتونه از پس تست های ترکیبی در کنکور سراسری بر بیاد، نیازمند ترکیبی خوندن زیست شناسی است.

برای همین، داوطلب در هنگام مطالعه هر پاراگراف از فصلی که می خواند باید با ذهن باز مطالعه کند و اگر قابلیت ترکیب با مباحث دیگر از کتاب های زیست دبیرستان داشت مبحث مربوطه رو باید مطالعه کنه و در صورت نیاز به نوشتن نت در حاشیه های کتاب درسی یادداشتشون بکنه (این رو در نظر بگیرید که اگه تونستید یه مطلبی رو بخونید و توی ذهنتون براش یه موضوع مشابه در یه درس دیگه پیدا بکنید، به خودتون تبریک بگید چون میتونیم بگیم که شما اون مطلب رو متوجه شدید و تشابه موضوعی براش انتخاب کردید، هر چقدر این تشابهات و تفاوت ها رو بهتر و درست تر پیدا بکنید، بهتر میتونید مطالب رو برای ترکیبی خوندن گلچین بکنید. یه کار دیگه هم میتونید بکنید اینه که به دوستان خودتون بگید که اونا چه پیشنهادی برای ربط دادن موضوعا و فصل ها به همدیگه دارن، این کار میتونه یه هم فکری خوب برای پیدا کردن روشی مناسب برای ترکیبی خوندن برای شما بوجود بیاره که خیلی میتونه کمکتون بکنه).

برنامه ریزی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *