روش مطالعه لغات زبان کنکور

روش مطالعه لغات زبان کنکور

روش مطالعه لغات زبان کنکور

چطوری لغات زبان را حفظ کنیم

یکی از دلایل مشکلات داوطلبین کنکور با درس زبان انگلیسی این است که نمی توانند لغات آن را حفظ کنند و به خاطر بسپارند. در این جا در ادامه مطلب، روش و راه حلی برای این دسته از داوطلبین ارائه می دهیم تا راحت تر بتوانند با مشکل حفظ کردن لغات زبان رو به رو شوند و این مشکل را حل کنند.

در ابتدا دانستن این نکته حائز اهمیت است که شما باید لغات را خط به خط از سطر کتاب بیابید و یاد بگیرید. تنها به لغات آخر هر درس توجه نکنید زیرا ممکن است لغتی تنها در متن آمده باشد و شما اگر بدون خواندن متن از آن عبور کنید هیچ گاه آن را یاد نمی گیرید. بنابراین برای حفظ لغات، به خط به خط کتاب توجه کنید و هر آن چه را نمی دانید حفظ کنید.

برای حفظ بهتر لغات چه کنم

دفتری را برای این کار انتخاب کنید و در آن تمام لغات کنکوری و لغاتی که در آزمون ها و کنکورهای سال های قبل آمده و نمی دانید را در آن طبقه بندی کرده و یادداشت کنید. مثلا بخشی را به کلمات کتاب درسی اختصاص دهید، بخشی را به کلماتی که در آزمون ها آمده و برایتان آشنا نیست و بخشی را نیز به کلماتی که در کنکورهای سال های قبل آمده اختصاص دهید.

در مورد کلماتی که خارج از کتاب درسی است

مثلا در کنکورهای سال های گذشته و یا کنکورها و آزمون های آزمایشی، باید این نکته را بدانید که هر کلمه ای ارزش یادگیری ندارد. شما باید کلماتی را که مخصوص زبان هستند یاد بگیرید و اگر ریدینگی در مورد زلزله می خوانید نیازی نیست تمام لغات تخصصی مربوط به آن را یاد بگیرید. بلکه کلماتی را که به طور کلی در متن های عمومی می آید را استخراج کرده و یاد بگیرید.

حتما یک دیکشنری در کنار خود داشته باشید

اگر سطح زبانتان خوب است بهتر است از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و اگر خیلی خوب نیست می توانید از دیکشنری انگلیسی به فارسی استفاده کنید.

حتما تلفظ صحیح کلمات را نیز یاد بگیرید

این کار باعث می شود تا شما لغات را اصولی یاد گرفته و به راحتی بتوانید در مقاطع بالاتر از آن استفاده کنید و هم این که حفظ کردن کلمه و ماندگاری آن را در ذهنتان راحت تر می کند. زیرا وقتی تلفظ کلمه ای را ندانید یک تلفظ فرضی را برای آن کلمه حدس می زنید و وقتی معنی آن را فراموش کردید تلفظ آن هم فراموش می کنید و اگر بار دیگر به سراغ کلمه بروید باز همان اشتباه را در تلفظ تکرار می کنید و این عمل باعث می شود که نتوانید به خوبی لغت را حفظ کنید.

نکته بعدی که حائز اهمیت است در مورد نحوه مرور لغات کنکوری است

بهتر است هر روز یا یک روز در میان هم لغات زبان انگلیسی و هم لغات عربی را مرور کنید. حفظ کردن کلمات بهتر است به صورت تدریجی و تکرار باشد تا این که در یک نوبت و در چند ساعت بخواهید یک سری لغات را به ذهن بسپارید. بنابراین به جای این که یک ساعت و یا دو هفته یک بار را یک ساعت به خواندن لغات بپردازید، در هفته چندین بار و در حد یه ربع لغات را مرور کنید. این گونه راحت تر می توانید لغات را در ذهن خود بسپارید.

نحوه تکرار لغات بهتر است که به صورت ادواری باشد

یعنی کلمات را گروه گروه کنید و برای هر گروه نیز عدد بگذارید، برای مثال گروه 1 تا 40 و بعد هر روز یک گروه جدید را به همراه 5 گروه قبلی مرور می کنید و همین طور جلو می روید تا باقی لغات را یاد بگیرید.

سعی کنید در دفتری که لغات را یادداشت کردید جلوی هر کدام یک مثال نیز از آن کلمه یادداشت کنید، تا هم راحت تر با معنی آن آشنا شوید و هم راحت تر آن را حفظ کنید.

در آخر این که مراقب کلماتی که در ظاهر و یا تلفظ شبیه هم هستند اما در معنی متفاوت اند باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *