روش مطالعه مبحث ژنتیک

روش مطالعه مبحث ژنتیک

روش مطالعه مبحث ژنتیک

روش مطالعه مبحث ژنتیک چگونه است؟

در کل مبحث ژنتیک در کنکور سراسری 2 مدل سوال داره :

1-سوالات مفهومی و ترکیبی

2-سوالات حل کردنی

 

در این میان 2 گروه دانش آموز داریم :

گروه 1 : دانش آموزانی که مباحث و مفاهیم اولیه را که آموزش دیدن و یاد گرفتن، می توانند با قوانین حاکم بر ریاضی و قانون احتمالات به بیشتر سوالات پاسخ درست بدهند که تعداد این افراد بسیار کم و انگشت شمار است.

گروه 2 : دانش آموزانی هستند که لازمه با محاسبات و فرمول مربوط به ژنتیک به سوالات مربوط پاسخ دهند.

گروه اول که کار سختی ندارن و  راحت هستن، این دانش آموزها نیاز نیست همه سوالات را ریز به ریز مورد بررسی قرار بدن ، این گروه فقط مفاهیم اولیه را باید به خاطر بسپارنو یاد بگیرند که اون هم به وسیله کتاب و کمک آموزشی .

گروه دوم دسته ای از دانش آموزان هستن که باید همه دسته های سوالات را قبلا بررسی کرده باشند تا خیالشون راحت باشه و مطمئن بشن.

نکته ی اول: متوجه شدم صورت و هدف سوال

در مبحث مهم و بسیار سخت ژنتیک مهمترین قسمت همان فهم صورت و عنوان سوال است، داوطلب باید مشخص کنه صورت سوال از او چه چیزی میخواهد؟ چون در مبحث ژنتیک طراحان سوال علاقه خیلی خاصی به بازی با کلمات و اذیت کردن دانش آموز دارند به طور مثال: جمله” از میان مردان چند در صد احتمال ابتلا وجود دارد؟ با عنوان سوال در جمعیت چند در صد مرد مبتلا داریم متفاوت است ” که همین می تواند دست خوش بازی با کلمات توسط طراحان سوال باشد.

این رو هم اضافه بکنم که شاید شما همه ی فرمول ها و قواعد و راه حل ها را خط به خط بدانید اما نباید مغرور باشید و دست کم بگیرید سوالات رو یا خدای نکرده در دام سوال بیفتید، پس زمان تست زدن خیلی بیشتر از قبل دقت کنید که مفهوم و هدف صورت سوال را درست و کامل متوجه شوید.

نکته ی دوم : انجام راه حل و محاسبات جواب

شما ابتدا لازمه از هر سوال یک نمونه به صورت آزمایشی حل کنید و با دقت و تمرکز جواب بدید، سپس سوالات دیگه رو بررسی کنید و نمونه های بیشتری رو برای تست زنی انتخاب کنید تا آروم آروم به تسلط لازم برسید.

نکته سوم : خلاصه نویسی

علی رغم باقی بخش های دیگر درس زیست شناسی که خلاصه نویسی در آن ها شاید کمک زیادی به شما نکنه ولی در مبحث ژنتیک بسیار میتونه کمک کننده باشه و اهمیت بسیاری داره. پیشنهاد می کنم که فرمول های مربوط به هر قسمت به اضافه نکات با اهمیت مربوط به افزایش فهمیدن صورت و مفهوم سوال هر بخش را حتما یادداشت کنید. برای مثال: در کل جمعیت مردها چند در صد مرد مبتلا به بیماری داریم = باید بگم که چون در جمعیت مردان مورد نظر هست یک دوم را ضرب نخواهیم کرد.

در کل جمعیت چند درصد از مرد مبتلا به بیماری = چون منظور کل جمعیت است ابتدا یک دوم را ضرب می کنیم تا با این روش وارد کل جمعیت مردان شویم . مبحث ژنتیک گیاهی بسیار مهم و اساسی در کنکور سراسری است چون اغلب مباحث آن با بخش جانوری تفاوت دارد، و با توجه به شرایط دانش آموزای الان که قبلا کمتر در این باره مطالعه داشتن باید تمرکز بیشتری داشته باشید.

قبل از آغاز مبحث ژنتیک گیاهی کلیات ذهنی خودتون رو درباره مبحث ژنتیک جانوری بزاریدش کنار، چون اگر این کار رو نکنید با توجه به تجربیات گذشته در دانش آموزان این مباحث رو با همدیگه قاطی می کنید و زحماتتون به هدر میره.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *