روش مطالعه گسسته و آمار و جبر و احتمال (رشته ریاضی)

روش مطالعه گسسته و آمار و جبر و احتمال (رشته ریاضی)

روش مطالعه گسسته و آمار و جبر و احتمال (رشته ریاضی)

گسسته 

ریاضیات گسسته به گفته خیلی از کنکوری ها و حتی رتبه های برتر شبیه دریایی عمیق هستش که بسیاری از داوطلبان جرات این رو ندارن که برن سمتش اما روش های مطالعش رو اگه بدونیم مثل کشتی نجات هست برای ما در این دریای عمیق و گه گاهی طوفانی، پس لطفا به مواردی که برای شما آموزش خواهیم داد توجه کافی داشته باشید. مطالبی که در گسسته عنوان میشه در عین سادگی و تنوعی بی اندازه میشه بگیم که ادامه مسیر درس جبر و احتمال سال سوم هست که در برخی موارد تست های اون با کتاب جبر و احتمال هم ترکیب میشه. این کتاب شامل 4 فصل درسی هست که به ترتیب زیر می باشد:

1) نظریه گراف

راحت ترین بخش کتاب همین فصل هست که معمولا در سال های گذشته 1 تست کنکوری داشته، برای این که بتونید تست این بخش رو بزنید اولا باید مطالبش رو به خوبی مطالعه کنید، برای تست زنی هم به سراغ تست های کنکور سراسری برید زیرا بهترین منبع برای این بخش فقط تست های کنکور سراسری هست و بجز اون اعتبار آن چنانی نداره. دوما وقتی میخواید تست آموزشی بزنید زمان بندی اهمیت زیادی نداره و تمرکز فقط باید روی آموزش و تحلیل باشه، بعدا که مسلط شدید روی مباحث میتونید از زمان بندی و محدودیت زمان در تست زنی استفاده بکنید. نکته اساسی برای مطالعه اینه که به خاطر داشته باشین که خود متن اصلی کتاب درسی و تمرین های اون خیلی مهم هستن پس اونا رو از دست ندید و کنارشون نذارید.

2) نظریه اعداد

قسمتی از کتاب که اکثر داوطلبان از اون به سادگی میگذرن و توجهی بهش نمیکنن. اما این رو هم باید توجه کنید که 3 تست از این بخش در کنکور سراسری دارید، میدونید که در رشته ریاضی حتی وجود 1 تست اضافه درست نسبت به رقیبتون میتونه شهر و دانشگاه داوطلب رو تغییر بده؟ پس بی توجه نباشید نسبت به این مبحث.

موضوعی که طراحان سوال کنکوری بسیار بهش علاقه مند هستن و زیاد ازش سوال طرح میکنن مبحث “ب . م . م” هست که آمار نشون میده که مجموعا 16 مرتبه در کنکور سراسری تکرار شده، پس به نظرتون میشه ازش ساده گذشت؟ مطمئنا خیر. موضوع دومی که اهمیت داره برای طراحان سوال مبحث “معادلات هم نهشتی” هست که باید روی این دو مورد بیشتر تاکید کنید و تستای این مباحث رو به سادگی از دست ندید.

3) رابطه و ترکیبیات

قسمتی از کتاب هست که تست هایی که ازش مطرح میشه بیشتر ترکیبی با درس جبر و احتمال می باشد. از این بخش طی سال های گذشته معمولا 2 تا تست ازش میاد و بر اساس تجربه ثابت شده که زیاد سخت نیستن و میشه با کمی دقت جواب دادشون. یه خبر خوب هم اینه که سوالایی هم که مطرح میشه خیلی شبیه تمرین ها و فعالیت های داخل کتاب درسی مطرح میشه، پس از کتاب درسیتون غافل نشید و کنارش نزارید، 2 تا تست درست در رشته ریاضی بسیار مهمه.

4) احتمال

یکی از قسمت هایی که برای داوطلبان جذاب و قابل فهم تر هست بخش احتمال هستش. 4 تا تست در کنکور سراسری داره که 2 تا از اونا مربوط به سال سوم هست. مباحثی که پر تکرار بودن مثل ” تابع توزیع احتمال ” ، ” احتمال پیوسته دو بعدی ” هستن که ارزشش رو داره وقت بیشتری برای این مباحث بزارید. پیشنهادی هم که دارم برای شما اینه که وقت خودتون رو با تستای الکی هدر نکنید و مستقیم برید سراغ سوالات کنکورهای سال های قبل.

نکته نهایی

نکته ای که بر اساس تجربه کسب کردیم اینه که مباحث گسسته بسیار متنوع هستن و نوع مطالعه کردنش هم متنوع هست و با بقیه درس ها متفاوت هست، به خاطر همین باید با تیپ های متفاوت سوالات آشنا باشید، بیشتر تاکیدتون روی کنکورهای سال ۹۰ تا اکنون باشه و روی همه مباحثش مسلط باشید.

 

جبر و احتمال 

فصل اول، استدلال ریاضی

اصول و پایه این مبحث استدلالات ریاضی هستن که باید با تمرین زیاد ابتدا مفاهیمی که در مباحث وجود دارن رو تشخیص بدن که هر کدوم از سوالات یا مسائلی که عنوان شده با چه فرمول و استدلالی حل خواهد شد.

انواع استدلالات ریاضی عبارتند از: قضایای شرطی شده / اثبات های برگشتی / برهان خلف / استدلال ریاضی / مثال نقض  استدلال استنتاجی / استدلال تعمیم یافته / درک شهودی / استدلال تمثیلی / استدلال استقرایی / اصل لانه کبوتری و … مجموعه استدلالاتی هستن که می بایست هر داوطلبی مسلط باشه و بدونه بر اساس هر کدوم از این مسائل و سوالات کنکوری چه استدلالاتی رو شامل میشه تا به پاسخ برسیم.

فصل دوم، مجموعه ضرب دکارتی و رابطه

اولا در این درس داوطلب با مبحث مجموعه آشنایی پیدا میکنه و فعالیت های ریاضی عضویت و جزئیت و موارد دیگه رو از مجموعه ها ارزیابی میکنه و ضمنا موضوعاتی چون رابطه در مجموعه ها نیز عنوان خواهد شد هم چنین مسائلی چون ضرب دو مجموعه در یکدیگر که از مباحث مطرح شده در ضرب دکارتی می باشد پس از این ها که دانش آموز مسلط به مباحث شد، روابط ریاضی مطرح میشه و باید برای این که سوالات کنکوری رو بتونه حل کنه لازمه که روابط ریاضی رو ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنه.

فصل سوم، احتمال و پدیده‌های تصادفی

مبحثی که مورد علاقه دانش آموزا و حتی غیره هست، پیش بینی کردن اتفاقاتی هست که قابل پیش بینی نیستند، می باشد که در این فصل مورد بحث میشه. برای شروع مطالعه باید پدیده های تصادفی رو از پدیده های غیر تصادفی تشخیص بدید و وجه تمایزش رو بدونید. موضوع مهمی که در این مبحث مطالعاتی وجود داره اینه که میتوانیم پیشامدهای مستقل و وابسته و پدیده هایی که تصادفی پیوسته و گسسته هستن رو میتونیم با روابط و قواعد ریاضی مشخص کنیم. این رو هم اشاره بکنم که اگه بتونید این مباحثی که در جبر و احتمال عنوان شده رو خوب آموزش ببینید، میتونید راحت تر با ریاضی گسسته ارتباط برقرار کنید و بهتر بفهمیدش.

فصل چهارم، احتمال

اندازه‌گیری شانس، پایه و اساس این فصل احتمالات هست، که پیش زمینه مطالعاتش فصل قبلی هست. این فصل شاید ظاهری سخت در تست ها داشته باشه اما با تمرین زیاد میتونید سرعت و دقت تست زنیتون رو بالا ببرید، هم این که با نمونه سوالات بیشتری مواجه میشید برای آمادگی کنکورتون.

 

روش مطالعه درس آمار
 آمار 

آمار درسی هست که میشه با اختصاص وقت مناسب برای مطالعش تست های خوبی رو زد و درصد و تراز خوبی به دست بیارید، دغدغه خیلی از داوطلبان خوندن درس آمار هست. برای حل کردن تست های آمار باید خیلی دقت داشته چون تست هاش خیلی وقت گیر اما آسون هستن و میشه ازش تراز خوبی کسب کرد. برای رشته های ریاضی 1 یا 2 تست و تجربی و انسانی حدود 3 تا تست ازش میاد که میشه ازش تراز خوبی کسب کرد.

ترتیب فصل های کتاب آمار

فصل اول و دوم که مباحث حفظی هستن و بسیار ساده هستن و بیشتر مسائل تئوری و تعاریف هستن و وقت گیر نیستن. اما برای فهم مباحث بعدی کتاب باید خیلی خوب و دقیق مطالعه بشه.

فصل سوم

متغیرهای تصادفی که بسیار پرکاربرد هستن در آمار در این فصل عنوان شدن که حفظی هستن و دردسر ساز نیستن، این مبحث مورد استقبال طراحان کنکوری هست چون خیلی میشه روی این موضوع مانور داد مثل متغیرهای کمی و کیفی، اسمی و ترتیبی که کمی گیج کننده و دارای نکات ریز یا بعضی مواقع سلیقه ای می باشد.

فصل چهارم تا فصل هفتم

فصل چهارم، شامل موضوع جدول فراوانی و دسته بندی هستند که اگر به خوبی مطالعه بشه، مباحث بعدی رو با خیال راحت تر میتونید بخونید و پیش زمینه خوبی برای فصول دیگه هست.

از فصل 4 تا 7 مباحث عنوان شده بیشتر محاسباتی می شود تا حفظی، پس قاعده مطالعه هم باید تغییر بکنه و از روش حفظ کردنی به روش تمرینی و تکرار کردن و تست زنی تغییر کنه. فرمول های آمار رو در یک یا دو برگه جداگانه بنویسید و با خودتون داشته باشید و همیشه تکرارشون کنید. مسائلی که نیاز به تحلیل و بررسی دارن رو بیشتر تمرین کنید، مرور رو از یاد نبرید و به صورت مستمر مرور کنید. در ضمن مطاله آمار رو از همان اول راه مطالعه در دستور کارتون قرار بدید و به روزهای آخر یا بعد از عید موکول نکنید.

برنامه ریزی کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *