روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور سراسری

روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور سراسری

پنجشنبه 22 تیر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور سراسری

اصول برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور

روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی از مهم ترین چالش های دانش آموزان و حتی خانواده های کنکوری ها هستش، خیلی کم پیدا میشه کسی که بخواد برای کنکور درس بخونه و دغدغه برنامه ریزی درسی نداشته باشه، خیلی از دانش آموزان اینارو میدونن اما نمیتونن برای خودشون برنامه ای بچینن که تا روز کنکور بتونن باهاش پا به پا بیان و موفق بشن، اگر هم برنامه ای رو برای خودشون بچینن، بعد از یه مدت کوتاه ازش زده میشن و فراموشش میکنن یا پشت گوش میندازن. حرف من اینه که اگه واقعا میخواید در کنکور موفق بشید و رتبه خوبی بیارید حتما باید یه برنامه منسجم خوب داشته باشید که به صورت روزانه و هفتگی و ماهانه برای شما برنامه ریزی شده باشه. یه برنامه خوب و اصولی شرایط و ویژگی های زیر رو باید داشته باشه که در متن پایین روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی رو به شما آموزش خواهیم داد.

مهم ترین و اصلی ترین خصوصیت هر برنامه، اختصاصی بودن برای هر فرد است: شما در این دنیا تنها شخصی هستین که شبیه خودتون هست و هیچ کس دیگه مثل شما نیست که بتونیم یه برنامه برای جفتتون بنویسیم، هر کسی شرایط خاص خودش رو داره، بنابراین یه برنامه خوب و جامع و کامل باید بر اساس خصوصیات فیزیکی، جسمانی، روحی و خانوادگی و فرهنگی مخصوص شما نوشته بشه تا کاربردی داشته باشه.

انعطاف پذیری

برای هر شخصی ممکنه اتفاقایی بیفته در طول روز و هفته که نتونه مطابق با برنامه پیش بره و از برنامه عقب بیفته، خوبی منعطف بودن برنامه این هست که اگر هم از برنامه عقب بیفتید میتونید اون رو در روزهای آینده جبرانش کنید اما این رو هم باید اضافه بکنم که این تغییرات نباید زیاد باشه و باعث بشه که از هدفمون دور بشیم. یکی از عوامل مربوط به منعطف بودن، اختصاص بخشی از برنامه به مرور و جبرانی دروس در همان روز هست که لازمه آخرین بخش از روز رو به مرور و جبرانی دروس اختصاص بدیم.

اهداف باید مد نظر قرار بگیرند

این مورد که هدف شما از شرکت در کنکور چی هست؟ به دنبال چه میگردین خیلی میتونه در برنامه ریزی تحصیلی شما تاثیر گذار باشه، چون قبولی در رشته ها و شهرهای مختلف رتبه های خاص خودش رو میطلبه. طبیعی هستش که برای این که به رشته و دانشگاه عالی و مدنظرتون برسید می بایست ساعات مطالعه بیشتری در طول روز داشته باشید و این ساعات رو در برنامه ریزی تون قرار بدید. هر چی بیشتر تلاش کنید، دانشگاه و رشته بهتری در انتظار شما خواهد بود. با 2 الی 3 ساعت مطالعه در روز انتظار قبولی در رشته پزشکی نباید داشته باشید.

روان بودن و سادگی و قابل اجرا بودن

یکی از اصول و روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی، ساده و روان بودن منظور اینه که میزان مطالعات در روز فشرده و سنگین چیده نشن و بشه اون واحد درسی رو در یک روز با کیفیت عالی مطالعه کرد. خیلی از دانش آموزها در اوایل احساساتی میشن و یه برنامه سخت و فشرده و سنگین رو برای خودشون تنظیم میکنن و در نهایت پس از مدتی کوتاه دست از پا درازتر، ناامیدتر از قبل میشن و توان برای ادامه راه سخت کنکور رو از دست میدن. برنامه ریزیتون نباید فراتر از توانایی ها و زمان های آزاد شما باشه، زمانی که میانگین مطالعاتی شما در روز 4 ساعت هستش، برای 12 ساعت مطالعه برنامه نچینین که، آهسته و پیوسته به دنبال پیشرفت و تغییر باشد.

تنوع 

در روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی هیچ وقت یک درس رو به صورت پشت سر هم مطالعه نکنید مثلا 6 ساعت پشت سر هم زیست نخونید، لازمه که تنوع رو در برنامه خودتون اعمال کنید. درس های اختصاصی رو در کنار درس های عمومی قرار بدید چون باعث میشه که از مطالعه یک درس تکراری خسته نشید و به ادامه برنامتون بپردازید.

قابل ارزیابی بودن 

برنامه ریزی ای خوبه که بتونه میزان پیشرفت و پسرفت شما در مطالعه و تست زنی و مرور نشون بده، به این معنی که باید به شما بگه در چه درسی ضعیف و در چه درسی قوی یا متوسط بودید که باعث میشه با شناخت نقاط ضعفتون به دنبال جبرانش بگردید و راه حلش رو پیدا کنید.

مکتوب بودن

حتما برنامه خودتون رو در دفترچه ای ثبت کنید یا به صورت هفتگی و روزانه بر روی دیوار اتاق خود نصب کنید تا جلوی چشم شما باشد. روش نوشتن برنامه ریزی تحصیلی برای کنکور سراسری بستگی به میزان جدی بودن هر شخصی داره، اگه واقعا به دنبال پیشرفت و تغییر در میزان مطالعه خودتون هستید تنها راهش برنامه ریزی دقیق و اصولی برای کنکورتون هست.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *