روش هایی برای پیروزی در امتحانات

روش هایی برای پیروزی در امتحانات

روش هایی برای پیروزی در امتحانات

دی ماه ایام امتحانات است. بهتر است قبل از رسیدن به تاریخ امتحانات، علاوه بر داشتن برنامه ای درست برای درس خواندن به فکر تقویت حافظه خود نیز باشید، زیرا گاهی سر امتحان فراموشی به سراغتان آمده و نتیجه امتحان آن طور که می خواهید نخواهد بود.

همه انسان ها در هر کار و جایگاهی، خصوصا دانش آموزان در ایام امتحانات به دنبال راهی برای تقویت حافظه خود هستند تا به وسیله آن حافظه خود را بهبود ببخشند و باعث طولانی شدن آن شوند. خوشبختانه با انجام یک سری از کارها می توانید حافظه خود را بهبود ببخشید. بنابراین قبل از رسیدن به زمان امتحانات روی روش هایی که در ادامه آمده است کار کنید.

حواس خود را روی موضوعی بگذارید که در حال مطالعه آن هستید

یکی از مؤلفه های اصلی حافظه همین است. به دلیل این که اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت می رود، باید روی اطلاعاتی که وارد ذهن خود می کنید دقت کنید. سعی کنید در جایی به دور از هر گونه عامل برهم زننده آرامشی مانند تلویزیون، رادیو، موبایل و … مطالعه کنید.

اطلاعات را دسته بندی و مرتب کنید

می توانید با دسته بندی و مرتب کردن مطالبی که می خواهید بیاموزید از حداکثر کارآیی ذهنتان استفاده کنید. سعی کنید مفاهیم و عبارات مشابه را در یک گروه قرار دهید، هم چنین از یادداشت ها یا مطالبی که مطالعه می کنید خلاصه ای تهیه کنید تا به شما در فهم بهتر کمک کند.

از ابزار و فنون کمک حافظه کمک بگیرید

این ابزارها تکنیک هایی هستند که اکثر دانش آموزان و دانشجویان از آن ها کمک می گیرند. روش کمک حافظه روشی برای به ذهن سپردن اطلاعات است. بهترین روش کمک حافظه این است که دانسته های خود را با کمک تصاویر و تصویر پردازی مثبت، به چیزی جدید یا حتی به چیزی مضحک تبدیل کنید.

اطلاعاتی را شرح و توضیح و مرور کنید

برای این که بتوانید مطالبی را که خوانده اید به یاد بیاورید باید آن را به صورت رمز در آورید تا وارد حافظه بلند مدتتان شود. یکی از موثرترین و کارسازترین روش های رمز گذاری مرور مو به مو با جزئیات است.

اطلاعات جدید را به دانسته های قبلی خود ربط دهید

وقتی مطلب جدید را می خوانید با ارتباط دادن آن با مطالبی که از قبل خوانده اید، در هنگام یادآوری راحت تر این کار را انجام خواهید داد.

مفاهیمی که می آموزید را در ذهن خود مجسم کنید

در حاشیه کتاب یا دفتر خود مطالبی که می خوانید را به صورت خلاصه به شکل نمودار یا جدول بکشید یا از ماژیک های شبرنگ استفاده کنید. از خودکارهای رنگی استفاده کنید و برای موضوعات مشابه از رنگ های مشابه استفاده کنید.

مطالب جدید را برای فرد دیگری توضیح دهید

پژوهش ها نشان داده است که توضیح مفاهیمی که یاد گرفته شده به دیگران و با صدای بلند خواندن تا حد زیادی در یادگیری موثر است. روانشناسان و آموزگاران معتقدند که آموزش مفاهیم به دیگران باعث افزایش و تقویت درک و فهم همان مطالب شده و به یادآوری بهتر نیز کمک می کند.

برنامه خود را تغییر دهید

محل متفاوتی را برای درس خواندن خود پیدا کنید. اگر هنگام عصر و شب مطالعه می کنید زمانی را هم به مرور مطالب قبلی اختصاص دهید. با اضافه کردن مطلبی جدید به جلسات درس خواندن و مطالعه تان می توانید تاثیر چشمگیر به خاطر آوردن بلند مدت را ببینید.

مو به مو حفظ نکنید

مو به مو مطالب را حفظ نکنید. ابتدا موضوع را فهمیده و بعد سعی در به خاطر سپردن آن کنید. حفظ کردن مو به مو باعث می شود که دانش آموزان تنها به حفظ لغات مبادرت کنند که این موضوع تاثیر کوتاه مدتی دارد و حتی مشاهده شده که بعد از امتحان دانش آموزان هیچ چیزی از آن چه را که خوانده اند به خاطر ندارند.

با روش های صحیح مطالعه آشنا شوید

با تکنیک ها و روش های درست مطالعه آشنا شوید. در بسیاری از موارد استفاده از نماد و سمبلی می تواند در یادآوری مطالب کمک کننده باشد. استفاده از این روش ها به خصوص در دروس شفاهی بسیار تاثیر گذار است.

با شاگردان زرنگ همراه شوید

در رابطه با موضوعات مهم با دوستان زرنگ خود هم صحبت شوید. این کار را چندین روز قبل انجام دهید و به ساعتی قبل از امتحان موکول نکنید زیرا اضطراب قبل از امتحان به میزان زیادی بالا است و این موضوع باعث می شود تا نتوانید مطلبی را به خاطر بسپارید.

مغز خود را به چالش بکشید

به چالش کشیدن مغز و استفاده مدام از آن در تقویت آن موثر است. شما می توانید برای یادگیری دروس خود از برخی اپلیکیشن ها و برنامه های اختصاصی برای افزایش قدرت حافظه خود استفاده کنید.

کمی بخوابید

محققان بیان داشته اند که خواب تاثیر زیادی در حافظه و آموختن مطالب دارد. هم چنین پژوهش هایی که اخیرا انجام شده است نشان داده است که یک چرت کوتاه بعد از آموختن مطلبی می تواند در یادگیری و به ذهن سپردن آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

تغذیه مناسب داشته باشید

تغذیه هم یکی از مواردی است که در تقویت حافظه کمک کننده است. اخیرا اکثر افراد اطالعات زیادی در مورد آن دارند. برای یادآوری باید گفت که مصرف سبزیجات تازه، میوه، انواع مغزها، شیر و غلات در بهبود عملکرد مغز تاثیرگذار است.

وقتی که ترس از امتحان به سراغتان بیاید برای تقویت حافظه خود حاضرید هر کاری انجام دهید که گاهی منجر به اتفاقات خطرناک و تاسف باری می شود. مواردی که در بالا ذکر شد به شما کمک می کند تا از حالا برای تقویت ذهن خود تلاش کنید. یادتان باشد روند تقویت حافظه امری است که یک شبه اتفاق نمی افتد و شما باید با ممارست و تلاش برای بهبود و تقویت آن تلاش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *