روش های اصولی تندخوانی

روش های اصولی تندخوانی

روش های اصولی تندخوانی

 

راه های تندخوانی

1- خود را ملزم کنید که چشم های شما کمتر در مطالعه خطوط درسی بایستد. این نکته مهم همان توجه هر چه بیشتر برای مطالب خطوط است.

2- در زمان مطالعه کردن از خطوط یک پاراگراف چشمانتان را به شکل جهش به طرف جلو وادار کنی حالا هر چه قدر سرعت و تعداد جهش ها کم کنیم روند مطالعه ما بیشتر می شود.

3- مکث ها به صورت میانگین در دانش آموزانی که با سرعت کمتری مطالعه می کنند در هر خط هشت بار اما شما می توانید این توقف ها را به چهار برسانید.

4- در حین خواندن چشمانتان را وادار به حرکت کردن کنید نه دیگر اعضا بدنتان را. برای کم کردن مکث چشمتان باید ناحیه بینایی را بیشتر کنید بدین معنی که تصویر واقع در کنج چشمتان بدون در نظر گرفتن بینایی مستقیم توانایی دیدن داشته باشید.

5- خطوط را گم نکنید و باعث گیج شدن چشمانتان نشوید.

 

6- باید لغات را در یک دسته قرار دهید و آن هایی را که بایکدیگر ارتباط دارند ترکیب کنید و به صورت جمله ای واحد مورد مطالعه قرار دهید.

7- در هنگام مطالعه وسواس به خرج ندهید و به سطوح قبل برنگردید این امر تنها سرعت روند مطالعه را کاهش می دهد.

8- مطالب را که حس می کنید به خوبی فرا نگرفته اید با یک مطالعه جامع تکمیلی آن را درک کنید.

9- با تمرکز و با اندیشه و هدفمند مطالعه کنید به این صورت که قبل از شروع بدانید که چه مطالبی را می خواهید بخوانید این امر باعث می شود مطالب زائد را مطالعه نکنید.

10- تنها واژه های اصلی را مطالعه کنید و به نکات دستوری تنها در صورت نیاز توجه کنید.

 

11- با لحن بالا و صدایی بلند به مطالعه نپردازید این امر روند مطالعه شما را کند می کند. در مطالعه کردن تنها فکر و چشم هایتان باید در این امر دخالت کند.

12- در هنگام مطالعه در فکر خود صدا ارتباطی با کلمه را می گوییم. در واقع این صدا از بدن ایجاد می شود و معمولا می گوییم در دلمان می خوانیم. اما باید مطلع باشیم که اگر قرار باشد هر بار بایستیم تا کلمه در ما ثبت گردد روند مطالعه کاهش میابد. در هنگام درس خواندن هر امری که باعث گیج شدن یا جدایی ما از درس شود را حدف می کنیم.

13- زبان انگلیسی باعث می شود که سریع تر مطلب های مرتبط را درک کنید و به سرعت در متن های تخصصی کمک می کند.

در پایان شایان دکر است که این مهارت ها تنها و تنها با تمرین و ممارست به دست می آید.

 

روش های افزایش تمرکز در مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *