روش های اصولی رفتار با مافوق در محل کار

روش های اصولی رفتار با مافوق در محل کار

عمده کارکنان شاغل در شغل کارمندی از مهارت برقراری ارتباط کلامی با مافوق خود بی‌بهره‌اند. از این حیث می‌توان کارکنان را  در دو دسته کلی طبقه بندی کرد. عده‌ای از کارکنان  از بیان صحبت خود هراس داشته و عمدتا حرف خود را نمی‌زنند که این ویژگی در دراز مدت از آن‌ها فردی بی جرأت می سازد. گروه دیگر از کارکنان هستند که با رفتاری مقابل گرایانه و حتی پرخاشگر باعث از بین رفتن آرامش خود و اطرافیان در محیط کاری می‌شوند. در این مطلب کوشیده ایم به مواردی اشاره کنیم که اجتناب از بیان آن به مافوق می‌تواند به عنوان راهکاری مناسب برای برخورداری از رفتاری مناسب در برابر مافوق مدنظر قرارگیرد. استفاده از این راهکار می‌تواند به برقراری روابط کاری موفق و پیشرفت در حوزه های مربوطه کمک نماید.

مشخص بودن روش و چگونگی فعالیت در محل کار

پرسش از چگونگی و نحوه انجام کار، یکی از مسائلی است که می‌بایست در برابر مافوق از انجام آن پرهیز کرد. بعد از این که متوجه شده‌اید از شما انجام چه کاری را طلب می‌کند با اطمینان خاطر از انجام آن صحبت نموده و پس از ترک محل سعی کنید راه و روش انجام آن وظیفه را بیابید. پیگیری این روش کمک می‌کند با حفظ اعتماد بنفس مسئولیت هایی را که بر عهده شما گذاشته می‌شود را پذیرفته و عمل درست به این وظایف شما را در ارتقای مناصب شغلی یاری خواهد نمود.

به او نگویید که وقت ندارید

سعی کنید در پاسخ به مسئولیتی که بر عهده شما گذاشته می‌شود، از بیان عبارتی که بیان کننده عدم وجود وقت کافی برای انجام آن کار است اجتناب کنید. در واقع هیچ یک از ما، هیچ وقت برای انجام امور جدیدی که بر عهده ما گذاشته می‌شود فرصت کافی نداریم. همواره این احساس در وجود ما القا می‌شود که همه‌ اطرافیان از جمله مافوقمان توقع دارند با دریافتی کمتر، کار بیشتری انجام دهیم. این باور را درخود ایجاد کنید که این هم جزئی اجتناب ناپذیر از کار است و برای انجام بهینه امورات خود، وظایف محوله را بر اساس اهمیت اولویت بندی نمایید. چنان چه برای قبول مسئولیت جدید احساس می‌کنید که نیاز است مسئولیت انجام کاری با میزان درجه اهمیت کمتر از عهده شما برداشته شود؛ این مطلب را با رئیستان درمیان بگذارید.

سعی کنید از پاسخ های منفی اجتناب کنید

به گونه ای رفتار کنید که مجبور نباشید به رئیستان پاسخ منفی بدهید. در مورد خواسته هایی که با اخلاقیات مغایرت داشته و یا خارج از چارچوب های قانونی تعریف می‌شود؛ این امر استثناست. از نظر کارشناسان غیر از این موارد استثناء، شاید هیچ موقعیتی وجود نداشته باشد که در آن پاسخ منفی دادن به رئیس، کاری معقولانه و هوشمندانه تلقی شود. تنها در صورتی با جرأت به رئیستان پاسخ منفی دهید؛ که رزومه ای قوی داشته و نیازی هم به شغلی که در اختیار دارید نداشته باشید چرا که نه گفتن به مافوق به معنای ماجراجویی است.

مدتی قبل از ترک شغل به مافوق خودتان اطلاع دهید

همان طور که استخدام و شروع به کار شما، در روندی حرفه ای شکل گرفته است؛ در صورتی که به هردلیلی تصمیم به ترک شغل فعلی گرفته اید نیز این کار را در چارچوبی حرفه ای به انجام برسانید. حتی در صورتی که مافوق خود را یکی از بدترین و ظالم ترین انسان‌های روی زمین می پندارید و یا این که او را درگیر در عقده های کودکی می‌بینید؛ نیز نباید بگونه ای رفتار کنید که هیچ راه بازگشتی برای خود باقی نگذارید. در گذر زمان روابطی شکل گرفته است که هر یک در جایگاه خود و به مناسبت قدرت و قوامی که دارد محترم است. این روابط را از هم نپاشید.

اختلافات میان همکاران در محل کار

اختلاف نظر‌هایی که بین کارمند و مافوق در محل کار پیش می‌آید طبیعی است. در مواردی این چنین که احساس می‌کنید امکان رسیدن به تفاهم با مافوق مستقیم وجود ندارد و رجوع به فرد بالا دستی رئیستان را اجتناب‌ناپذیر می‌پندارید؛ این روند را به‌صورت محترمانه و با رعایت موازین و شئونات، شفاف و صادقانه و در صورت برخورداری از ادله صحیح و محکم انجام دهید. هیچ اشکالی ایجاد نمی‌شود حتی اگر صادقانه با مافوق مستقیم در میان بگذارید که قصد انجام چنین کاری را دارید. اما در صورتی که از پیگیری این روند به نتیجه مد نظر نرسیده‌اید؛  مراجعه به واحد نیروی انسانی سازمان نیز کمکی به حل مسئله نخواهد کرد. چنان چه احقاق حق خود را جدی می‌دانید یا موضوع به درجه ای از اهمیت رسیده است که نمی‌توانید از آن چشم پوشی کنید؛ از شغل خود استعفا دهید. در صورتی که وقوع موارد غیرقانونی را مشاهده می‌کنید، رسما شکایت کرده و آن را از مراجع قانونی پیگیری نمایید و در غیر از این صورت، گله‌گذاری و شکایت به واحد منابع انسانی را از ذهن خود خارج کرده و به انجام امورات محوله بپردازید.

در همه شرایط رفتار مسئولانه داشته باشید

در برابر مسئولیت‌هایی که بر عهده شما گذاشته شده است، رفتاری مسئولانه داشته باشید. در مواردی که خطایی رخ داده و احساس می‌کنید قصوری از جانب شما اتفاق نیفتاده و ارائه توضیحات را سودمند می‌پندارید؛ در مورد موضوع اتفاق افتاده توضیحات و دفاعیات قانع کننده ای مهیا کرده و از خودتان دفاع کنید اما از انداختن تقصیر به گردن دیگری و متهم کردن دیگران به شدت پرهیز کنید. شاید این توجیه را داشته باشید که عده ای از مدیران ارشد و سیاست مداران به این شیوه عمل می‌کنند لکن توجه داشته باشید که بروز این رفتار از هرکس و در هر جایگاه و منصبی، هر چند والا نشان از بی‌کفایتی و غیرحرفه ای بودن آن شخص داشته، مدیری موفق خواهد بود که تحت هیچ شرایطی چنین افرادی را در سیستم کاری خود نپذیرد.

در محل کار مرز بین رابطه دوستانه و همکار داشته باشید

مرز بین همکاری و رابطه کارمند و مافوق را با روابط دوستانه و رفاقت حفظ کنید. بخاطر داشته باشید که مافوق شما، رئیس شماست. با بازکردن سفره‌ دلتان برای رئیس و بیان نقطه نظرات عمدتا منفی خود در مورد ارباب رجوع، همکار یا هر شخص دیگر خود را با این ریسک مواجه می‌کنید که انتقاد و نظرات نه چندان مثبت خود را درباره کسی عیان نموده‌اید که این احتمال وجود دارد از دیدگاه شرکت، نسبت به شما فرد مهمتری باشد. ازطرف دیگر در ذهن مافوق شما این احتمال قوت می‌گیرد که نزد دیگران از او چه بدگویی هایی می‌کنید و پس از آن اعتماد او را به خود خواهید شکست.

انتظارات غیر واقعی از مافوق خودتان نداشته باشید

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که روسا و افرادی که در جایگاه مافوق ما نشسته‌اند نیز انسان‌های طبیعی بوده و هم چون خود ما زمینی اند؛ لکن موقعیت خاصی که در آن قرار گرفته‌اند؛ ارتباط با آن‌ها را تابع رعایت ملاحظاتی می‌کند. به صورت کلی این قاعده را برای خود تعریف کنیم که اگر رابطه فی ما بین خودمان و مافوق را بصورت حرفه‌ای، صرفا مرتبط با فضای کسب‌ و کار و همراه با ملاحظات محترمانه حفظ کنیم، قطعا از طرف مقابل نیز همین ارزش‌ها را مشاهده خواهیم کرد و باید به این باور رسیده باشیم که پیشرفت ما منوط به مسئولیت پذیری، پاسخگویی در برابر مسئولیت پذیرفته شده و انجام موفقیت آمیز امور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *