روش های افزایش درصد عربی کنکور

روش های افزایش درصد عربی کنکور

روش های افزایش درصد عربی کنکور

 

نکاتی برای این که درصد عربی خود را افزایش دهیم

با سلام خدمت شما عزیزان، در این مقاله سعی شده به نکاتی پرداخته بشه که با کمک اون ها شما بتونید با سریع ترین زمان ممکنه و کمترین استرس وارده تست های عربی خودتون رو بزنید و ترازتون رو بالاتر ببرید، دقت داشته باشید که این نکات شامل دهه ها آشنایی با سوالات کنکور عربی و تدریس این درس در دبیرستان های نمونه کشور می باشد. در این بخش ما داوطلبانی که قصد دارند عربی را در کنکور تست بزنند به چند دسته تقسیم کرده ایم.

 

شما در کدام دسته قرار دارید؟

گروه نخست : این دسته از دانش آموزان نه تنها با عربی بلکه کلا با درس خواندن مشکل دارند 

 • ابتدا سعی کنید با خود کنار بیایید و مسائل را قبول کنید. شما یک دانش آموز هستید و وظیفه دارید درس بخوانید. اگر علاقه ای به درس خواندن ندارید همین الان درس و تحصیل را رها کنید.
 • برای درس خواندن از کتاب شروع کنید. در سال های اخیر، دانش آموزان فکر می کنند که کتاب درسی دیگر مهم نیس و فقط کتاب های جانبی و تست را می خوانند. باید بدانید که منبع اصلی سوالات همین کتاب ها می باشند.

گروه دوم : این دسته از دانش آموزان درس می خوانند ولی به عربی علاقه ای ندارند

 • ابتدا جواب این سوال را در یابید که عربی به درد قبولی در کنکور می خورد. بسیاری از دانش آموزان مدام از خود می پرسند. آخر عربی به چه دردی می خورد.
 • دیدگاه خود نسبت به عربی را تغییر دهید. در طول دبیرستان ما می بایست پاسخ همه سوالات را تشریحی می دادیم ولی در کنکور پاسخ درست در جلوی چشم ماست و ما فقط آن را تشخیص می دهیم. پر بیراه نیست اگر بگویم عربی کنکور از دبیرستان راحت تر است.

گروه سوم : این دسته عربی را دوست دارند خوب می خوانند و متوجه می شوند ولی نمی توانند تست بزنند 

 • تست های ترکیبی را درک کنید. حتما برای شما پیش آمده بعد از این که دبیر شما درس را تدریس کرد و شما کاملا آن را فهمیدید. چند تست کار می کند و به راحتی جواب می دهد ولی شما با این که درس را درک کرده اید از پاسخ دادن عاجزاید. پاسخ دادن به تست های ترکیبی علاوه بر این که در مورد مطالب جدید هستن دستی هم در مطالب قدیمی تر دارند و معلم عربی شما با تکیه بر تسلط کلی بر عربی به آن ها جواب می دهد.

سوالات عربی شامل: 8 تست ترجمه، 4 تست درک مطلب، 3 تست تشکیل، 3 تست تجزیه و 8 تست قواعد می باشد. باید درک کنید که در یک سوال تمام یا حتی دو تا از این موارد با هم تلفیق نمی شوند و هر تست درباره یک مفهوم می باشد.

 • درس عربی را هم چون درس اختصاصی در نظر بگیرید. یعنی هر روز آن را مطالعه کنید و هر روز آن را مرور کنید.
 • تکنیک ها را یاد بگیرید. جالب است بدانید می توان برخی از سوالات ترجمه را با استفاده از قواعد و برخی از سوالات قواعد را با تکیه بر ترجمه جواب داد. بله ممکن است اگر شما با این تکنیک ها آشنا باشید.
 • سعی کنید عمیق به تست ها نگاه کنید. شاید مسخره به نظر برسد ولی یکی از دلایل این که ما نمی توانیم به تست ها جواب بدیم این است که نمی دانیم سوال از ما چه می خواهد.
 • مهم تر از دانستن تکنیک ها و تسلط بر قواعد تمرین و تلاش است. حتما با بروسلی آشنا هستید. او دیالوگ جالبی دارد، من از کسی که 100 حرکت را بلد است نمی ترسم، ترس من از کسی است که 1 حرکت را 100 بار تمرین کرده است. باید دقت کنید که تلاش و پشتکار از همه چیز مهم تر است.

 

گروه آخر : این دسته از دانش آموزان هم درس را خوب بلدند و هم خوب تست می زنند ولی درک درستی از زمان بندی ندارند.

 • روش های افزایش درصد عربی کنکور، عربی در نوع خود گرداب است. دقت کنید که دفترچه سوالات عمومی دارای 100 سوال می باشد و عربی فقط یک بخش از آن است. از آن جایی که عربی دومین قسمت از سوالات است دانش آموزان وقت زیادی صرف آن می کنند و از جواب دادن به سوالات درس های دیگر باز می مانند.
 • کمال گرا نباشید و دنبال 100 درصد زدن نباشید. باید بدانید که 4 سوال قواعد و درک مطلب سخت تر هستند پس به محض رسیدن به این سوالات از آن ها بگذرید و به زدن بقیه تست ها بپردازید و بعد از زدن تست های دینی و زبان به سراغ آن ها بروید. باید بدانید که نمره یک تست عربی یا یک تست دینی یکی است حال این که می توان با صرف زمان برای زدن یک تست عربی 4 یا 5 تست دینی زد.

چند نکته مهم :

 • دیگر ته دیگ نکات عربی نیز خورده شده است. پس نترسد در کنکور نکته جدیدی نمی آید و فقط عنوان سوال ها عوض می شود.
 • باید دانست که در درس عربی بهتر از هر درس دیگری می توان از تکنیک هوش استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *