روش های تحلیل آزمون های آزمایشی

روش های تحلیل آزمون های آزمایشی

روش های تحلیل آزمون های آزمایشی

چگونه آزمون های آزمایشی را تحلیل کنیم

شرکت کردن در آزمون های آزمایشی موسسات کنکوری در سالی که منتهی به کنکور میشه بسیار مهم هست، ولی مهم تر از شرکت در این آزمون ها، تحلیل کردن این آزمون های آزمایشی هست که شما میتونید حتی بدون شرکت و ثبت نام در این آزمون ها و دانلود فایل های آزمون ها میتونید با تحلیلش بهترین نتیجه رو بگیرید.

آزمون 2 مرحله اصلی داره:

مرحله اول: شرکت کردن در آزمون

مرحله دوم: تحلیل آزمون در منزل (ترجیحا همان روز آزمون)

 

تحلیل آزمون به چه شکلی است

وقتی شما آزمون رو دارید بررسی می کنید، انگار دارید درس می خونید، یعنی وقت تحلیل شما دارید نکات جدیدی رو آموزش می بینید، در هر آزمونی شما به 3 روش پاسخ داده اید: پاسخ صحیح، پاسخ غلط، تست های نزده. که بیشتر تمرکز ما بر روی قسمت دوم و سوم است که چرا سوالی را اشتباه زدیم؟ چرا نتونستیم جوابشون رو پیدا کنیم؟ اگر بتونیم این مشکلات رو برطرف بکنیم، قدمی بزرگ به سمت موفقیت بر میداریم.

اولین دسته سوالات درست پاسخ است که احتمالا با اطمینان به آن ­ها جواب داده­ایم­. کاری که برای سوالات باید انجام دهیم این است که اگر نکته جالب و قابل توجهی در آن ­ها وجود دارد که نیاز به یادآوری دارند­، در حاشیۀ کتاب درسی کنار مبحث مربوطه بنویسیم­. نکاتی که می ­نویسیم باید به گونه ­­ای خلاصه و برای مرور سریع مناسب باشند­. (می ­توانیم این نکات را در دفتری که به بررسی آزمون اختصاص داده­ایم یادداشت کنیم ولی مراجعه به کتاب آسان­ تر است).

دستۀ دوم سوالاتی هستند که به آن ­ها پاسخ غلط داده­ ایم و بررسی این دسته بسیار مهم است، چرا که دلیل غلط پاسخ­ دادن خود را می ­فهمیم و سعی می­ کنیم تعداد غلط­ ­های­­مان را در هر آزمون کم­تر کنیم؛ علت اصلی پاسخ غلط، می ­تواند سطحی خواندن، تفهیم ناقص مطالب یا بی ­دقتی در جلسه آزمون باشد. که دو مورد اول را می­ توان با عمیق ­تر درس­ خواندن و مرور بیش­تر رفع کرد­. نکتۀ بسیار مهم در هنگام آزمون دادن این است که به سوالات شک دار پاسخ ندهیم­، چرا­ که پاسخ سفید بهتر از نمره منفی است.

بی دقتی در جلسۀ آزمون موارد زیادی را شامل می ­شود از جمله: اشتباه وارد کردن گزینه­، ­اشتباه خواندن فعل سوال (مثلا «است» به جای «نیست» یا بالعکس)­، اشتباه در محاسبات عددی و مثبت و منفی و … که مطمئنا همه دانش آموزان با این چنین بی ­دقتی ­هایی سر­ و ­کار دارند و می ­توانند مواردی نیز به آن ­ها اضافه کنند و مهم این است که این اشتباهات را به حداقل برسانیم که این امر در طول یک آزمون ممکن نیست و باید به ­تدریج صورت گیرد.

برای رفع این بی ­دقتی ها باید بیندیشیم، با دوستان خود مشورت کنیم و راه ­های مختلف را یادداشت کنیم و در هر جلسه آزمون به کار گیریم تا به راه­ حل مناسب دست یابیم.

و بالاخره دسته سوم، سوالات سفید هستند که اکثرا به دلیل مطالعه نکردن مبحث، کم خواندن و سطحی خواندن به آن ­ها پاسخ نمی­ دهیم و برای رسیدن به پاسخ صحیح باید طوری برنامه­ ریزی کنیم که همه مباحث آزمون در برنامه درسی ما جا بگیرند و مرور موثری نیز برای آن ­ها در نظر بگیریم و مطالب را عمیق ­تر بخوانیم.
در حین بررسی آزمون لازم است برای تفهیم بیشتر و تکمیل کردن آموخته­ های خود علاوه بر پاسخ تشریحی آزمون، به متن کتاب درسی و (در صورت وقت داشتن) تست ­های مشابه کتاب ­های کمک ­درسی مراجعه کنیم.

به این ترتیب پروژه درس خواندن دو هفته خود را با خیال راحت می­ بندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *