روش های جایگزین تنبیه کودکان

روش های جایگزین تنبیه کودکان

چهارشنبه 17 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

روش های جایگزین تنبیه کودکان

تنبیه کودکان ؟ چرا ؟

هنوز والدین بسیاری وجود دارند که وقتی کودکشان کار اشتباهی می کند از روش های سنتی و قدیمی استفاده می کنند و کودکشان را به شدیدترین نحو ممکن تنبیه می کنند. شاید بعد از این که چند بار پشت دست کودکتان زدید او دیگر بدون اجازه از قندان قند بر ندارد ولی قند برنداشتن از قندان به چه قیمتی؟ آیا شما حاضر هستید به خاطر مسائل کوچکی هم چون ریخت و پاش کردن خانه یا پاره کردن لباس، فرزندتان دچار مشکلات روانی و روحی شود و آینده وی تحت تاثیر قرار بگیرد؟ مسلما راه های بهتری به جای تنبیه کودکان وجود دارند.

 

به جای تنبیه کودکان چه کار کنیم؟

اگر اندکی تامل کنیم می فهمیم که اصلا تنبیه با آن چه ما انتظار داریم در تناقض است. هدف ما از تنبیه کودک این است که وی رفتارهای ناهنجار و خشن نداشته باشد ولی دریغ از این که تنبیه باعث بروز چنین رفتاری در کودک می شود.

سوالی که برای پدر و مادرها ایجاد می شود این است که اگر کودکانمان را تنبیه نکنیم چگونه او را تربیت کنیم. آیا تربیت بدون تنبیه امکان پذیر است؟ بیایید سوالی را برای خود طرح کنیم. هدف ما از تنبیه چیست؟ ما می خواهیم کودکمان رفتاری که ما می خواهیم و از نظرمان صحیح است را انجام دهد. پس باید او را در راستای انجام رفتارهای مثبت تشویق کنیم. از کودکتان وقتی کار درستی انجام می دهد تقدیر کنید تا بفهمد که انجام دادن کارهای خوب و مثبت بهتر است. همین روش یکی از راه های جایگرین تنبیه می باشد.

 

آیا می شود بدون تنبیه کودک را تربیت کرد؟

اگر فرزند شما ظرفی را می شکند یا لباسش را پاره می کند، با نقشه قبلی این کار را نکرده، کودک با خودش نمی گوید : ” خوب امروز با توپ شیشه همسایه را می شکنم تا پدر و مادرم را آزار دهم “. ابتدا باید بدانیم که رفتار کودکان از روی بازیگوشی و کاملا غیر عمدی هستند. پس به خودی خود چیزی به اسم رفتار بد کودک وجود ندارد .

و اما باید بدانید که کودکان آینه رفتاری شما هستند. آیا فرزند شما خود به خود داد زدن را یاد گرفته است؟ مسلما ما الگو های فرزندانمان هستیم و اگر آنها رفتاری بدی انجام می دهند از ما تقلید کرده اند.

 

اثرات منفی تنبیه کودکان

تنبیه کردن کودکان باعث هر چیزی می شود به جز اصلاح رفتار بد. وقتی شما کودکتان را تنبیه می کند او تا ساعت ها به تنبیه فکر می کند و اصلا به خاطر نمی آورد که چرا تنبیه شده است او تنها خود تنبیه را به یاد می آورد و باعث می شود از شما فاصله بگیرد. تنبیه باعث نمی شود که کودکان رفتار بد خود را اصلاح کنند بلکه باعث می شود تا دروغ گویی و فرار کردن از گیر افتادن را یاد بگیرند.

تنبیه همچنین باعث می شود تا سطح هوش فرزند شما پایین بیاید. زیرا تا زمانی که ذهن کودک شما احساس آرامش و امنیت نکند نمی تواند به صورت تمام و کمال به یادگیری بپردازد .

 

راه های جایگزین تنبیه

 

1 ) احساسات خود را کنترل کنید :

همان طور که اشاره کردیم شما الگوی کودکان هستید. پس سعی کنید در هنگام عصبانیت یا ناراحتی آرامش خود را حفظ کنید و رفتار غلطی بروز ندهید تا فرزندتان هم این عمل را از شما یاد بگیرد.

 

2 ) ارزش دادن به احساسات کودک :

وقتی هورمون های آدرنالین و دیگر هورمون های جنگ و گریز ترشح شد، کودک دیگر قادر به تجزیه و تحلیل نیست. پس نباید او را موعظه کنید. اگر کودکتان عصبی است با او حرف بزنید و دلیل کارش را بپرسید و به او آرامش بدهید. بدین وسیله احساسات کودک شما تثبیت می شوند و کودکی که احساسات منسجم داشته باشد رفتار بهتری نیز دارد.

 

3 ) آشنایی با عادت های یادگیری کودک :

به عنوان مثال اگر می خواهید کودکتان مسواک زدن را بیاموزد ابتدا به او کمک کنید و با کمک همدیگر مسواک بزنید و به نوعی مسواک زدن را به بازی تبدیل کنید. بعد از مدتی وظیفه مسواک زدن را به خودش محول کنید. بقیه موارد هم از این الگو پیروی می کنند.

 

4 ) احترام به رابطه ها :

نباید رابطه پدر و مادری خود را با کودک از بین ببرید چرا که وفاداری به این رابطه باعث می شود کودک به خاطر شما از رفتارهای بد خود دست بکشد.

 

5 ) ایجاد مرز :

یک سری از کارها هستند که خط قرمز شما هستند، برای اینکه کودک به آنها پایبند باشد باید با کودک خود با مهربانی حرف بزنید.

مثلا : می دونم دلت می خواد بازم بازی کنی ولی الان دیگه وقته خوابه .

 

6 ) ریشه بد رفتاری کودک، نیاز است :

اگر کودک شما گریه می کند یا رفتار بدی را انجام می دهد نشان می دهد به چیزی نیاز دارد. شما به عنوان پدر و مادر باید آن نیاز را پیدا و رفعش کنید.

 

7 ) گفتن درخواست ها با کلمات کلیدی :

در حالت عادی کودکان به حرف های ما گوش می دهند اگر آنها را با زبان خوش و کلمات کلیدی بیان کنیم. به عنوان مثال : الان وقت جمع کردن اسباب بازی هاست و خبر خوب اینجاست که منم بهت کمک می کنم.

 

8 ) اختصاص زمان به فرزند :

متاسفانه امروزه ما وقت کمتری را با فرزندان می گذرانیم. برای اینکه رفتار فرزندمان در راستای خواسته های ما باشد، روزی نیم ساعت به صورت تمام وقت در اختیار او باشید و از دستوراتش تبعیت کنید.

 

این مهم نیست که تا به حال با فرزند خود چگونه برخورد می کردید، مهم این است که از امروز رفتار خود را اصلاح کنید.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *