روش های رفتار با نوجوانان در سن بلوغ

روش های رفتار با نوجوانان در سن بلوغ

شنبه 1 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

روش های رفتار با نوجوانان در سن بلوغ

 

رفتار با نوجوانان به چه شکل است

یکى از حساس ترین و مهم ترین مراحل زندگى هر فرد، دوران بلوغ آن شخص به حساب مى آید. در این دوره، شخص در مرز دوران خردسالى و بزرگسالى قرار مى گیرد که برخى از روانشناسان از آن به عنوان تولدى دیگر یاد می کنند.

پیش از آن که بخواهیم به بررسى نحوه رفتار با نوجوانانمان بپردازیم لازم است که در ابتدا با مفهوم بلوغ آشنا گردیم. از آن جایى که این مقاله به اختصار در مورد بلوغ و نحوه برخورد با افراد در این سن صحبت مى کند، لذا براى آگاهى بیشتر و اطلاعات جامع تر لازم است که به کتب و مطالب دیگری نیز مراجعه کرد.

 

سن بلوغ

در مورد سن آغازى و پایانى بلوغ اتفاق نظر خاصى وجود ندارد اما به طور کلى بازه سن بلوغ در دختران از ٩ تا ١۶ سالگى و در پسران از ١٠ تا ١٧ سالگى است. سن ١٢ تا ١٨ سالگى نیز بازه طبیعى بلوغ در دختران و پسران محسوب مى شود. بدیهى است که دختران نسبت به پسران زودتر بلوغ را تجربه مى کنند و در نهایت صرف نظر از جنسیت ١١ سالگى را سن بلوغ نامیده اند.

 

تحولات دوران بلوغ

در این دوران تغییر و تحولات گوناگونى رخ مى دهد که لازم است والدین نسبت به آن ها رفتار مناسبى را اتخاذ نمایند.

بطور کلى این تحولات را در سه بخش طبقه بندى مى نماییم.

تغییرات جسمانى :

تغییر و تحولات جسمانى، ملموس ترین اتفاق در دوران بلوغ است. در این دوران ممکن است به علت رشد نامتقارن اندام ها، نوجوان دچار عدم تعادل جسمانى گردد و لازم است که والدین با شیوه اى صحیح تغییرات جنسى و احکام مربوط به آن را براى نوجوان خود توضیح دهند. معمولا این آموزش ها توسط پدر برای پسر و مادر برای دختر صورت مى گیرند و مى توانند براى مثال نحوه غسل جمعه را آموزش دهند و سپس ذکر نمایند که غسل هاى جنابت و حیض نیز به همین صورت انجام می گیرند اما نیت و منظور آن ها متفاوت مى باشد. اگر والدین در آموزش چنین مسائلى به فرزند خود کوتاهى کنند، باید بدانند که در نهایت آن ها این مسائل را از دوستان خود و با کیفیت و بیان متفاوتى خواهند آموخت، چرا که در این دوران قواى جنسى در دختر و پسر فعال و بیدار مى شود.

 

تغییرات روانشناختى :

شدت و نحوه بروز این تغییرات در افراد مختلف، متفاوت است و از بارزترین این تغییرات مى توان به یافتن دوستان هم سن و سال، خشم و تمایل به استقلال و تنهایى اشاره کرد. هم چنین استرس، بى اشتهایى، بى قرارى و … نیز در برخى از افراد مشاهده مى شود.

تغییرات احساسى :

در این دوران گروهى از افراد مایل اند که اخلاق و ویژگى هاى شاد کودکى را حفظ نمایند و در مقابل گروهى هستند که کودک بودن را به منزله توهین در نظر مى گیرند. بنابراین نوع رفتار والدین با هر گروه بایستى متناسب با ویژگى هاى آن فرد باشد. به طور کلى اغلب نوجوانان در این سنین تمایل دارند که مستقل باشند و با ایده ها و تفکرات خود پیش بروند و شخصا تصمیم بگیرند؛ همین موضوع سبب مى شود که نسبت به فرمایشات و نصایح والدین جبهه گیرى کنند و حتى ممکن است کار به جایى برسد که به فرار از منزل نیز بیاندیشند و در حوادث روزنامه ها نمونه هاى بسیارى را از این دست می توان یافت.

 

علاوه بر تحولات ذکر شده نیز افراد در این سنین تونایى بروز و ظهور استعدادهاى نوشکفته اى را دارند که پیش از این نسبت به آن ها بى تفاوت بوده اند. این استعداد ها و توانایی ها گاهى به صورت هنرهایى چون خطاطى، نقاشى، موسیقى و … بوده و گاهی نیز به صورت تمایل زیاد به دانش اندوزى و ورزش نمود پیدا مى کنند. بنابراین والدین بایستى به این علایق و استعدادها توجه کافی داشته باشند و در راستاى ترقى این استعدادها برنامه ریزى و حمایت هاى لازم را انجام دهند.

در احادیث و روایات آمده است که فرزندان در ٧ سال نخست زندگى خود هم چون ارباب، در ٧ سال دوم فرمانبر و در ٧ سال سوم مشاور و وزیر هستند. بنابراین افرادى که با نوجونان در ارتباط هستند مانند معلمان و والدین باید با او هم چون شخصیتى خردمند مشورت کنند و او را در مسائل مختلف شریک نمایند.

حسن ختام :

با توجه به مطالب گفته شده، دوران بلوغ دورانى حساس، پرخطر و پر رمز و راز است و عملکرد و بازخورد والدین مستقیما بر نوجوانان اثر مى گذارد؛ بنابراین اگر قصد دارید به فرزند خود در این سن کمک نمایید، ابتدا باید آگاهى و دانش خود را در این زمینه بالا ببرید و راهکارهاى موجود و علمى را در مورد فرزندتان به کار ببرید.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *