روش های مقابله با وسواس در مطالعه

روش های مقابله با وسواس در مطالعه

روش های مقابله با وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه چیست و چطور ایجاد می شود 

وسواس درسی در واقع یه جور عادت بدیه که بعضی از بچه دارند و نمی تونن از مباحث به راحتی عبور کنند. شاید در نگاه اول این یه چیز خوب باشه ولی وقتی می فهمید که این افراد حتی وقتی یه کتاب رو 40 بار خونده باشن بازم راضی نیستن و باید برای بار 41 ام بخوننش یا یه تستو دیدن که برای سال 1312 شمسیه و می دونن دیگه اصلا قرار نیست از اون جا سوال بیاد ولی بازم می خوننش. چرا؟ چون وسواس در مطالعه دارند.

 

اساسا دانش آموزانی که وسواس در مطالعه دارند  3 جور اند

الف: بچه های سخت کوش که کلا دوست ندارن حتی یه تست و جا بندازن چرا که می ترسن با جواب ندادن همون یه تست نتونن دانشگاهی که دوست دارن قبول شن.

ب: بچه هایی که کلا استرس کنکور دارند و نمی تونن حتی یه لحظه به کنکور و تست فکر نکنن. عموما این بچه ها همش به فکر درسن و حسابی استرس کنکورو دارن.

ج: بچه هایی که کلا در همه امور وسواس دارن و نمی تونن وسواسو از خودشون دور کنند.

 

انواع دوستان وسواسی درس

الف: تست خوره ها، این دوستان وقتی یه کتابی رو می خونند اگه حتی یکی از تست ها رو هم حل نکنند حس میکنن که اون کتابو کامل نخوندن. به قول مادر بزرگم، کلا به دلشون ننشسته.

ب: آزمون خوره ها، این دوستان اعتقاد دارن وقتی سر جلسه کنکور هستن و یا سر هر آزمون دیگه ای باید به همه سوالا جواب بدن حتی اگر شده شانسی، این دوستان به نظره من دچار بدترین نوع وسواس هستند.

ج: بی باور ها، این بچه ها اگر 13654654 بار هم کتاب رو خونده باشن و حتی جای ویرگول ها و نقطه ها رو هم حفظ باشند بازم فکر می کنند که کتابو کامل بلد نیستند.

 

آیا وسواس درسی بده 

ابتدا باید به این باور برسید که شما ماشین تست زنی نیستید که هر چی تست گذاشتن جلوتون بزنید. اصلا می دونید هدف از تست زدن چیه؟ هدف یادگیریه. پس اگر مثلا شما 40 تا تست مشتق زدی و کامل یاد گرفتی لازم نیست 400 تای بقیه رو هم بزنی. وقتی یادگرفتی دیگه شورشو در نیار.

در نظر بگیرید که شما، شمایید.  اینشتین نیستید که بخواید همه درس ها رو 100 درصد بزنید. دقت کنید که بارها شده نفر اول کنکور هیچ درسی رو 100 درصد نزده. وقتی میرسی به یه سوال و میبینی که بلد نیستی، ولش کن اون سوالو برو سراغ سوال بعدی.

یعنی خود مرور هم اون قدر که بعضیا مرور می کنن، اعصابش خورد میشه خدایی. چقد مرور؟ وقتی یه درس 2 بار نه 3 بار نه 10 بار خوندی و کامل یاد گرفتی دیگه باز چرا می خوای مرور کنی؟ من فکر می کنم این طور آدما اعتماد بنفس ندارند و فکر می کنن که هیچ وقت نمیتونن هیچ چیزیو به صورت کامل یاد بگیرن برای همین هی درس می خونن.

 

روش درمان

همیشه می گن وقتی از چیزی می ترسی برای این که ترست بریزه باید با ترست رو به رو بشی. بهترین کار اینه که بی خیالش بشید. یعنی چی؟ یعنی اگه دارید تست می زنید یهو از خیر یه تست بگذرید و برید بعدی. شاید اولش سخت باشه ولی بهتون قول میدم درد نداره. اگر دارید آزمون میدید و می خواید همه سوالا رو درست جواب بدید هم یه راه جالب براش دارم. مثلا قبل آزمون به خودتون بگید که من امروز حق دارم 20 تا سوالو که بلد نیستم نزنم. کم کم با این قانون این عادت که باید به همه سوالا جواب بدی رو از بین می برید.

 

مثال

اگر دارید سوالای دینی می زنید و 9 تا سوال از 10 تا رو درست زدید جوگیر نشد که چون من 9 تا سوال زدم باید دهمی رو هم بزنم.

زیست و نباید در حد شماره صفحه ها حفظ کرد.

به قول بروسلی من از کسی که 100 تا حرکت بلده نمی ترسم، من از کسی می ترسم که 1 حرکتو 100 بار تمرین کرده. پس بجای این که 1000 تا تست مختلف بزنید روی چند تا مورد حسابی تمرکز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *