روش های موثر تست زنی در کنکور

روش های موثر تست زنی در کنکور

روش های موثر تست زنی در کنکور

تست زنی در کنکور و روش های آن

حتما در دوران تحصیل بارها تجربه کردید که بعد از درس خوندن و قبل از برگزاری امتحانات برای این که از دانسته هاتون مطمئن بشید سوالات سال های گذشته را برای تمرین بیشتر و ارزیابی خودتون مرور کردید. تست زنی هم به همین صورته ولی با مقداری تفاوت.

سوالات تشریحی نیاز به مهارت فوق العاده بالایی ندارند. همین که درسی را یاد بگیرید و بتونید مفهوم سوال را برسونید تا حدی می تونید نمره را کسب کنید. حتی اگر سوالی را از قبل مرور نکرده باشید هم خیلی نگران کننده نیست. اما کنکور سراسری ماجرای متفاوتی داره. یعنی شما باید در اون مهارت داشته باشید. توی کنکور سراسری همون قدری که درس خوندن مهمه، بالا بردن مهارت توی زدن تست هم مهمه. می شه گفت اهمیتشون پنجاه پنجاهه. پس سعی نکنید بگید که درسو الان می خونم و تست بمونه برای ماه های بعد یا تست بمونه فقط برای دوره دروس. اصلا تست زدن و تمرینش چیزی جدای از برنامه درسی شما نباید باشه. این روش کلا غلطه.

برای این که بتونید توی کنکور موفق باشید و نتیجه خوبی بگیرید باید همگام با خوندن درستون تست هم کار کنید. تست کار کردن خیلی به شما کمک می کنه. دست کم نگیریدش. شما با تست زدن هر مبحث، بعد از این که خوندید و مسلط شدید، باید برید تست همون قسمت رو هم کار کنید تا اشکالاتتون رو پیدا کنید و برطرف کنید. نظر من اینه که تعدادی تست هم بعد از خوندن مبحث کار کنید. بله، بلافاصله. خصوصا در درس های تخصصی. اصلا فکر نکنید که اگه فورا برید و تست کار کنید، می تونید همون لحظه همه رو جواب بدید. این طور نیست. اتفاقا بعد از خوندن مبحث و زدن تستش می تونید بفهمید چه سوالاتی میتونه ازش بیاد و چطور میتونن بپیچونن اون بخشی رو که شما مطالعه کردید.

تست زنی در کنکور روش های زیادی داره، حالا در ادامه بهتون میگیم که چطوری مهارتتون در تست زدن رو بالا ببرید. مطئنم کمک زیادی بهتون می کنه.

تست زنی در کنکور

مراحل تست زدن رو میشه به 3 قسمت تقسیم کرد:

 1. تست آموزشی و تمرینی
 2. تست ارزیابی
 3. تست جمع بندی

تست زنی در کنکور

1- تست آموزشی

این مرحله تستیه که بعد از خوندن باید زده بشه. همون طور که در بالا هم گفتم بعد از خوندن مطلب باید برید و تست های بخشی که خوندید رو بزنید. توی اکثر کتابای تستی مبحث های مختلف جدا شدند و می تونید راحت با زدن اون تست ها تمرین کنید.

یک سری نکته رو باید توی زدن این تست ها رعایت کنید.

 • تو حل این تست ها نیاز نیست زمان بگیرید. این تست ها فقط برای تمرین و یادگیری شماست. خوبه که براش وقت بزارید و روی گزینه هاش فکر کنید تا خوب مطالب قابل فهم بشه براتون.
 • تست هایی که از سال 85 به بعد هستند خیلی برای تمرین مناسب اند. سعی کنید توی زدن تست هایی که برای یادگیریه از تست های کنکور سراسری استفاده کنید و بعد به سراغ تست های تالیفی برید.
 • در این قسمت بهتره که بعد از جواب دادن به هر کدوم از سوال ها جوابش رو نگاه کنید. این طوری می تونید پله پله برید جلو و مسلط بشید. بعد از زدن تست های اولیه، باقی رو می تونید 10 تا 10 تا یا 20 تایی پیش برید.
 • توی خوندن کتاب های تخصصی، بعد از این که مبحث رو خوندید مثال ها و تمرین های توی جزوه و کتاب رو حل کنید و بعد برید سراغ تعدادی تست و اون ها رو کار کنید. مثلا اگه مبحثی 150 تا تست داره اول حدود 30 تارو کار کنید (بعد از هر سوال سراغ جواب برید) و بقیه رو برای روز های بعد تقسیم کنید.
 • اما توی درس های عمومی می تونید بعد از این که خیلی خوب خوندید حدود 1تا 2 روز بعد تست بزنید. اما توی درسی مثل عربی باید طبق مطالبی که بالا گفته شد کار کنید. یعنی بعد از خوندن تست بزنید و سعی کنید تمام گزینه ها رو هم بررسی کنید.
 • یک کار دیگه که به شما کمک می کنه اینه که سعی کنید تست هایی که نیاز به تکرار مجدد دارند و یا نکته ای در اون ها هست که باید مرور بشه رو حتما مشخص کنید تا دفعه بعد هم به سراغشون برید.

تست زنی در کنکور

2- تست زنی ارزیابی

بعد از این که تست های آموزشی رو کار کردید و تونستید از هر 3 تست به 2 تای اون جواب درست بدید (70 درصد)، حدود 3 هفته بعد نوبت به تست های ارزیابی می رسه. تست های ارزیابی در واقع امتحانیه که داوطلب از خودش توی خونه می گیره. تو این مرحله شما باید زمان بگیرید تا تسلط و مهارت خودتون رو در تست زدن بسنجید و اشکالاتتون رو بفهمید و برطرف کنید.

نکته های تست زنی ارزیابی را مورد توجه قرار بدید.

 • برای اولین آزمون ارزیابی بهتره از تست هایی که توی آموزش استفاده کردید، یعنی تست های نکته دار، غلط زده و یا نزده استفاده کنید. چون این تست ها نکته هایی دارند که تسلط در اون ها نیازمند بارها تمرین و تکراره.
 • اگه درصدتون توی اولین آزمون خوب بود از 3/1 تست های باقی مونده از تست های آموزشی که نزدید از خودتون آزمون بگیرید و اشکلاتتون رو رفع کنید.
 • سعی کنید شرایط و عملکردتون در آزمون ارزیابی که در منزل از خودتون می گیرید مثل شرایط واقعی کنکور سراسری باشه.
 • سعی کنید قبل از هر آزمون آزمایشی، آزمون ارزیابی از خودتون بگیریید. این کار اهیمت زیادی داره و کمک زیادی میتونه بکنه. آزمون های ارزیابی جایگاه مهمی دارند. حتما اون رو در برنامه خودتون باید داشته باشید.
 • بعد از برگزاری آزمون ارزیابی نکته ها رو در دفتری یادداشت کنید تا بتونید مدام اون ها رو مرورکنید.
 • نیازه در هر روز حداقل دو تا آزمون ارزیابی با 10 الی 15 تست از خودتو بگیرید تا از تسلطتون مطمئن بشید. تو این قسمت می تونید بعد از استفاده از تست های علامت دار و تست های باقی مونده از کتاب های کمک آموزشی که برای آزمون های استاندار تهیه شدند استفاده کنید.

تست زنی در کنکور

3- تست زنی برای جمع بندی

بعد از این که تمام مطالب رو کاملا مطالعه کردید، تست های آموزشی و ارزیابی رو هم کار کردید، نکاتشو یاد گرفتید و به تسلط نسبی هم رسیدید نوبت به تست جمع بندی می رسه. این جا شما باید با دوره مطالب گذشته شروع به زدن این تست کنید.

بهترین زمان برای زدن تست جمع بندی، پایان تابستون، پایان ترم اول (اواخر دی ماه)، ایام نوروز و خرداد ماه است.

نکات مهم توی تست جمع بندی.

 • قبل از اینکه تست جمع بندی رو شروع کنید خلاصه هاتون رو نگاه کنید.
 • اول تست هایی رو که علامت دار کردید با زمان و گرفتن درصد بزنید.
 • اگه تست هایی که زدید کافی نبود از کتاب های کمک آموزشی دیگه هم می تونید استفاده کنید. تست های ارزیابی باید همه مطالب رو شامل بشه.
 • حتما پاسخ تست های نکته دار و غلط زده رو بررسی کنید و نکته هاش رو یادداشت کنید.

به کمک راه های گفته شده می تونید تست ها و سوالات رو بارها مرور کنید. حتما یادتون باشه نکته هایی که از تست ها و سوالاتشون به دست میارید رو در جایی جدا یادداشت کنید.

نکته دیگه ای هم که باید بدونید و حتما بهش توجه کنید اینه که توی تست های آموزشی که بار اول کار می کنید سعی کنید دقت و حوصله زیادی به خرج بدید. یعنی همه گزینه ها رو یک به یک بررسی کنید. دلیل درستی گزینه مورد نظر و این که بقیه چرا غلط هستند رو در بیارید تا روی سوال تسلط پیدا کنید.

موفق باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *