روش های کاهش بی دقتی در آزمون ها و کنکور

روش های کاهش بی دقتی در آزمون ها و کنکور

روش های کاهش بی دقتی در آزمون ها و کنکور

بی دقتی در آزمون و کنکور ممنوع

شاید خیلی کلافه شده باشید از بی دقتی های خودتون در آزمون ها و وقتایی که دارید مطالعه می کنید، است و نیست رو با دقت مطالعه نکردید و اشتباه تست زدید، آخر جمله نوشته بوده ” بجز ” و بهش دقت نکردید، بله متوجه هستم که این موارد جزئی خیلی حالتون رو خراب کرده و عصبانی شدید که چرا یه ایراد جزئی تونسته یه دونه تست رو که بلد بودید جواب بدید رو از شما گرفته. ما میخوایم بهتون آموزش بدیم که دیگه این اشتباهات و کم دقتی ها رو تکرار نکنید. باید قبل از شروع یه قولی به من بدید که در آزمون بعدی جدی باشید؛ با دقت تر درس بخونید، تمرکزتون رو روی صورت سوال بزارید، برای متوجه شدنش وقت بزارید، از این نترسید که وقت کم بیارید، با کمی تمرین بیشتر میشه تسلط پیدا کرد بر روی تست زنی.

چند مورد از نکته های طلایی کنکوری

بی‌دقتی برای همه داوطلبا هستش، یکی کمتر و یکی بیشتر، پس نمیشه گفت کسی بی دقت نیست و فقط شما این جوری هستین.
میزان دقت در هر فردی اکتسابی است و ذاتی نیست (من ذاتا بی‌دقت هستم و دیگه نمیشه هیچ کاریش کرد).
روش های تخصصی هست که می‌تونیم میزان بی‌دقتی را در امتحان کاهش داد که در قسمت مطالب مشاوره ای سایت کنکور کمک مفصل ذکر شده.
این طبیعیه که شما اشتباه می کنید، ولی این قابل توجیه نیست که شما یه اشتباه رو دوباره تکرار بکنید.

 

۱- زمان رو مدیریت کنید 

اصلا متوجه نمی شید که وقت چجوری گذشت، وقتی به درس زبان می رسید می بینید عه، به مرور و جواب دادن به سوالات علامت زده نمی رسید، میدونید چرا؟ چون تمرین نکردید قبل از کنکور، مدیریت زمان بندی تست رو آموزش ندیدید و به خاطر همین زمان از دستتون در میره.

نکات پیشنهادی برای مدیریت زمان

هر درس را در زمان پیشنهادی خودش پاسخ دهید، این جوری تکلیف زمان بندیتون مشخص میشه و هول هولی کار رو پیش نمی برید.
زمان آغاز و پایان هر درس را در بالای سر آن درس در دفترچه‌ سؤال بنویسید و به آن پایبند باشید.
روی سؤالات مکث بیش از حد نکنید و ‌سؤالات وقت‌گیر را علامت زده و در انتها پاسخ دهید.
گاهی به ساعت نگاه کنید و به زمان توجه داشته باشید.

 

۲- استفاده از روش تمرکز روی خط سوال

اگه براتون اتفاق افتاده که شاید چندین بار سوال رو خوندید و متوجه چیزی نشدید، یا اگر هم شدید بازم اشتباه کردید و مثلا میزان متر رو با ثانیه اشتباه کردید و از این دسته اشتباهات، برای این کار با دستتون روی بقیه متن بزارید و فقط تمرکزتون روی متن سوال بشه (خطبری کردن میگن بهش و باعث میشه که دیگه به بقیه متن ها که حواستون رو پرت میکنن نیفته و تمرکزتون فقط روی سوال مورد نظر باشه) یا اگر کلمه کلیدی ای دیدید سریع دورش خط بکشید تا مشخص باشه که شاخص سوال همین مورد هست، دورش خط بکشیدا نه این که زیرش خط بکشید. این کار شاید اوایل کمی وقت گیری باشه ولی با تمرین در آزمون های آزمایشی میتونید حرفه ای بشید و سرعت تست زنی خودتون رو بیشتر و بیشتر کنید.

 

۳- آرامشتون رو وقتی با سوال ساده روبرو شدید حفظ کنید

بعضی موقع سوال آن قدر آسون هست ولی شما به اشتباه جواب میدید و خیییلی حرص میخورید. میدونید چرا؟ چون وقتی قبل از این که برید سراغ جواب و تست زنی به خودتون بگید که عجب سوال آسونیه، ناخودآگاه میزان توجه و تمرکز شما پایین میاد و باعث میشه دقت کافی در تست زنی رو نداشته باشید و خراب کنید سوال رو. خوب است بدانید که طراحان محترم از این قضیه باخبرند و دام‌های آموزشی را در سؤالات ساده جاسازی می‌کنند تا تمرکز شما رو به هم بزنن و تمرکزتون رو از دست بدید، لذا وقتی با سؤال ساده مواجه می‌شوید، باید بیش‌تر هم دقت کرد، به نظرم هیچ سوالی رو دست کم نگیرید و تموم تلاشتون رو روی همه سوالات داشته باشید و فرقی بینشون نذارید.

 

۴- نظم و انضباط در پاسخ نامه و دفترچه آزمون

خیلیا میپرسن که در دفترچه آزمون جایی برای محاسبه و تحلیل و نوشتن زیاد نیست، میشه با خودمون چک نویس ببریم؟ خیلی از اشتباهات داوطلبا به خاطر درهم بر هم نوشتن جواب ها در دفترچه هست، یه بخشی رو بالای صفحه مینویسه و یه بخشی رو پایین و جوابش رو وسط برگه مینویسه، آخرش هم متوجه نمیشه که چه کار کرده، هم وقتش هدر میره و هم به جواب نمیرسه و اضطراب پیدا میکنه. پس برای این کار میتونید وقتی تو خونه دارید به سوالات پاسخ میدید چک نویس خودتون رو باریک تهیه کنید (اندازه حاشیه های دفترچه کنکوری) که چشمتون عادت بکنه به نوع نوشتن و تحلیل کردن.

 

نکته ویژه و ظریف ۱
هر گاه در جواب به اعداد ۱تا ۴ رسیدیم، کمی مکث کرده و بعد پاسخ برگ را پر کنیم. مثلاً بسیار دیده شده است که جواب مسأله عدد (۱) است و این پاسخ در گزینه‌ دوم قرار دارد و شما گزینه‌ (۱) را انتخاب می‌کنید، یادتون باشه که خیلی از تله های کنکوری فقط در فرمول ها و سختی و آسونی تست ها نیست بلکه خطاهای دیداری هم میتونه در نوع پاسخگویی و درستی جواب تست تاثیرگذار باشه.
نکته ویژه و ظریف ۲
هر ۱۰ ‌سؤال شماره‌ سؤال و شماره‌ پاسخ در پاسخ‌برگ را چک کنید تا از ردیف پر کردن گزینه‌ها مطمئن شوید، شاید چند ثانیه وقتتون رو بگیره ولی ایرادی نداره، بهتر از اینه که خدای نکرده اشتباه کنید و واااای خدای نکرده کارتون رو کلا خراب بکنه یه اشتباه کوچیک.

 

۵- هر بی دقتی از خودتون رو در دفترچه ای جداگونه ثبت کنید

خیلی پیش اومده که یه اشتباه رو نه تنها دوبار، بلکه بیشتر انجامش دادید و دیگه کلافه شدید از این اشتباها. بعد از هر آزمون، لیستی از همه بی دقتی‌ها یا نقاط ضعفتون که در آزمون داشتید را تهیه کنید و آن چه را که بی‌دقتی کرده‌اید برای خودتون توضیح بدید، خطاهایی که کردید رو بنویسید.

مثلاً به این صورت بنویسید که : بی‌دقتی در صورت سؤال داشتم و کلمه نمی‌باشد را باشد خواندم و یا بی‌دقتی در محاسبه داشتم و ۴ ضربدر ۶ را ۱۰ حساب کردم و کل مبحث مسیر زندگیش عوض شد! خب حالا این کارا به چه دردی میخوره؟ شب قبل از هر آزمون، مروری بر دفترچه بی‌دقتی‌های خود بکنید که همین باعث میشه که اشتباهات قبل رو دیگه تکرارشون نکنید که خودش قدمی بزرگ به سمت موفقیت هست .

مطمئن باشید ذهن‌تان به‌صورت ناخودآگاه در امتحان بعدی از ارتکاب بی‌دقتی‌های قبلی حذر می‌کند.

 

۶- آزمون ها و تمرین های مدت دار انجام بدید

شاید برای آزمون ها و تست زنی وقت کم بیارید که مشکل خیلی از داوطلبا هست و نمیدونن برای درمانش چه کاری بکنن ولی میخوایم برای شما روش هایی رو پیشنهاد بدیم. اولا که باید مطالعه خوبی روی مبحث داشته باشید و وقتی کامل تسلط پیدا کردید سراغ تست برید دوما باید صبور باشید تا سرعت تست زنیتون بالا بره سوما باید تمرین مستمر داشته باشید، تست های معتبر و استاندارد رو به صورت دائم استفاده بکنید، البته اوایل باید آموزشی باشه و زمان بندی نداشته باشه و به مرور محدودیت زمانی رو اضافه کنید به برنامتون.

 

۷- تغذیه و استراحت کافی 

شاید دیده باشید که داوطلبا تا صبح بیدارن و درس میخونن، باید بگم خدمتتون که شب فقط برای خواب و آرامش بدنی هست نه چیز دیگه ای، مگر این که داوطلبی شرایط خاصی داشته باشه و وقت خالی اصلا نداشته باشه که خیلی زیاد نیستن این داوطلبا. حداقل باید 6 الی 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید. در مورد تغذیه هم باید بگم که 3 وعده غذایی مشخص با زمان بندی دقیق و مشخص باید داشته باشید + میان وعده های کم حجم و مقوی که در این میان صبحانه بسیار اهمیت داره و به هیچ عنوان نباید حذف بشه تحت هیچ شرایطی. قبل از مطالعه نباید غذاهای چرب و حجیم بخورید، از میوه و سبزیجات تازه هم میتونید استفاده بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *