زمان مناسب برای مطالعه

زمان مناسب برای مطالعه

زمان مناسب برای مطالعه

زمان مناسب برای مطالعه

زمان مناسب برای مطالعه یکی از بحث هایی است که نظرهای مختلفی در موردش وجود داره.

چه موقعی بهترین وقت مطالعه است؟

چه زمانی بهتر می توانیم یاد بگیریم؟

چه زمانی مغز ما کارایی زیادی داره؟

بعضی ها میگن که شب و خصوصا آخر شب بهترین زمان مطالعه است

دلیلشون این است که میگن چون موقعه خواب اطلاعات جدیدی وارد حافظه نمیشه پس مغز فرصت کافی برای پردازش اطلاعات داره و مطالبی که مطالعه می کنیم راحت تر و بهتر در حافظه ما تثبیت میشه و این مطالب بیشتر در ذهنمون میمونه.

بعضی ها میگن که اوایل صبح وقت مناسب برای مطالعه است

دلیلشون این است که میگن یاد گیری به یک مغز اماده و سر حال نیاز داره و چون شب مغزکاملا استراحت کرده پس اوایل صبح بهتر و راحت تر میتونه مطالب را ذخیره کنه و تو حافظه تثبیت کنه و زمان طولانی تو ذهن بمونه.

اما محققین میگن که ساعت های بین 18:30 تا 20:30 بهترین زمان برای مطالعه است چون حافظه کوتاه مدت و سرعت انتقال فکری در بیشتر ادم ها در ساعت های اخر صبح تا اوایل بعد از ظهر بیشترین فعالیت رو داره و بهترین زمان برای فعال شدن حافظه دراز مدت از ساعت 18:30 تا 20:30 است در اوایل صبح و اخر شب حافظه دراز مدت فعالیتش به حداقل میرسه.

به طور کلی زمان دقیقی واسه زمان مناسب برای مطالعه نداریم اما پیشنهاد ما به شما کنکوری ها این است که شب ها هیچ وقت مطالعه نکنید چون باعث میشه عادت کنید که شب ها بیدار بمونید و این تو شب کنکور به ضرر شما ست چون روز کنکورتون خسته و خواب الود میشید پس برنامتون رو جوری بچینید که بیشتر مطالعه و یادگیری تون درساعت های صبح زود تا 12 ظهر و 17 تا 21  باشه چون از صبح زود تا ساعت 12 ظهر بازده مطالعه و یاد گیری بالا ست و از ساعت 12 تا 17 بازده یاد گیری کم میشه و از ساعت 17 تا 21 بازده دوباره زیاد میشه .

برای خلاصه به این چند مورد مهم توجه کنید:

صبح ها بیشتر سعی کنید که مطالب را یاد بگیرید
درس هایی رو که باید مرور کنید شب ها مرور کنید
بلافاصله بعد از غذا خوردن با شکم پر شروع به مطالعه نکنید یکم استراحت کنید بعد شروع به مطالعه کنید
قبل و بعد از مطالعه حتما استراحت کنید
هنگام هیجان های عصبی،ترس،خشم،اضطراب، کینه، ناراحتی،پس از یک ورزش سنگین با همان خستگی و بدن عرق کرده مطالعه نکنید اول وضعیت جسمی و روحی خودتون ومتعادل کنید بعد شروع کنید
برای مطالعه اشتیاق و شور داشته باشید
انتظار بی جا از خودتون نداشته باشید به اندازه هوش و استعداد و تلاشتون بهره میبرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *