زیرگروه ها و ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری

زیرگروه ها و ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری

زیرگروه ها و ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی

اطلاع داشتن از زیر گروه ها و ضرایب آن کمک می کند که بهتر بدانیم ارزش و اهمیت و تاثیر هر درس در میزان رتبه ای که به دست می آوریم چقدر است. در ادامه ضرایب دروس تخصصی و عمومی رشته های تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان خارجه را برای شما قرار داده ایم.

تعداد زیر گروه در رشته های مختلف متفاوت است. برای مثال تعداد زیر گروه در رشته تجربی 5، در رشته ریاضی 3، در رشته انسانی 5، در رشته هنر 5 و در زبان خارجه 4 است. رشته هایی که ضریب یکسان دارند در یک زیر گروه قرار می گیرند. برای مثال درس زمین شناسی را در نظر می گیریم.

رشته های پزشکی، دندان پزشکی و پرستاری در یک زیر گروه قرار دارند و ضرایب دروس برای آن ها یکسان است و همگی در درس زمین شناسی دارای ضریب صفر هستند. اما در زیر گروه 2 تجربی رشته ای مانند داروسازی قرار دارد که ضریب درس زمین شناسی برای آن یک است. بنابراین همان طور که دیدید درس زمین شناسی در رشته هایی که در زیر گروه 1 وجود دارند بی تاثیر است اما در زیر گروه 2 تاثیر گذار است و در رتبه داوطلب موثر است.

اهمیت زیر گروه ها در ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور سراسری

یکی از اهمیت ها و فواید زیر گروه این است که شما می توانید رشته ای را که به آن علاقه دارید زیر گروه آن را پیدا کنید و مطابق با آن برنامه ریزی کنید. برای مثال اگر علاقه مند به رشته داروسازی هستید باید ببینید که کدام درس ها ضریب زیادی دارد و در آن موثرتر است. همان طور که در بالا گفته شد درس زمین شناسی در زیر گروه 1 دارای ضریب صفر است و در زیر گروه 2 دارای ضریب 1. بنابراین اگر قصد قبولی در رشته داروسازی را دارید باید حتما زمین شناسی را نیز به طور اختصاصی در برنامه خود قرار دهید. مطلع شدن از زیر گروه ها و ضرایب به این معنی نیست که برخی درس ها و کتاب ها اصلا مطالعه نشود، بلکه می توانید در مطالعه و میزان تمرکز روی آن ها اولویت بندی کنید.

در کارنامه کلی که از طرف سازمان سنجش منتشر می شود چند رتبه درج می شود که شامل رتبه کشوری، رتبه در سهمیه و رتبه در زیر گروه است که در این بین رتبه شما در زیر گروه دارای اهمیت است و با توجه به رتبه ای که در زیر گروه ها آورده اید در رشته مورد نظر قبول خواهید شد.

ضرایب دروس عمومی در کنکور سراسری

ضرایب دروس عمومی در کنکور سراسری برای همه رشته ها مطابق با جدول زیر است.

جدول شماره 1

زیر گروه، رشته و ضرایب دروس تخصصی رشته ریاضی

ضرایب رشته ریاضی، رشته ها و زیر گروه های آن در ادامه به صورت جدول از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است.

جدول شماره 2

زیر گروه، رشته و ضرایب دروس تخصصی رشته تجربی

ضرایب رشته تجربی، رشته ها و زیر گروه های آن در ادامه به صورت جدول از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است.

جدول شماره 3

زیر گروه، رشته و ضرایب دروس تخصصی رشته انسانی

ضرایب رشته انسانی و رشته ها و زیر گروه های آن در ادامه به صورت جدول از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است.

جدول شماره 4

زیر گروه، رشته و ضرایب دروس تخصصی رشته هنر

رشته هنر دارای 5 زیر گروه است که در جدول زیر رشته های هر زیر گروه همراه با ضرایب آن آورده شده است.

جدول شماره 5

زیر گروه، رشته و ضرایب دروس تخصصی رشته زبان

رشته زبان خارجه دارای 4 زیر گروه است که در هر زیر گروه رشته هایی قرار دارد. ضرایب رشته ها و زیر گروه های آن در ادامه به صورت جدول از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری آورده شده است.

جدول شماره 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *