سوالاتی که هرگز نباید از همسرتان بپرسید

سوالاتی که هرگز نباید از همسرتان بپرسید

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

سوالاتی که هرگز نباید از همسرتان بپرسید

 

بررسی و کشف سوالاتی که هرگز نباید از همسرتان بپرسید

1- مشکلت چیه؟ چرا همش این کارو می کنی؟

داشتن روحیه انتقاد پذیری بسیار خوب است و همه به شما پیشنهاد می دهند که انتقاد پذیر باشید. ولی حقیقت این است که هیچ کس از انتقاد خوشش نمی آید و بعد از شنیدن آن ها احساس منفی به طرف مقابل پیدا می کند. اگر این انتقاد از جانب نزدیکان باشد که اوضاع را بدتر می کند چرا که شما انتظار ندارید به عنوان مثال از همسرتان انتقاد بشنوید. فرض می کنیم که همسر شما همیشه دمپایی های دست شویی را خیس می کند. اگر شما به او بگویید چرا همش دم پایی ها رو خیس می کنی؟ نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه بزرگتر هم می شود. بهتر است به جای آن، به او بگویید: عزیزم وقتی دم پایی ها رو خیس نمی کنی دوست دارم بغلت کنم و بوست کنم. در نگاه اول این جمله شاید احمقانه (از نظر آقایان) بیاید ولی بعد از چند وقت تاثیرش را خواهید دید.

 

2- چرا هیچ وقت کاری که میگم رو انجام نمیدی؟

اساسا متهم کردن کار غلطی است و متهم کردن همسر کاری به شدت غلط تر. اگر همسر شما عادت های بدی دارد نمی توان آن ها را با سرزنش کردن از بین ببرید. بلکه باید دنبال راه حل های عاطفی تر بگردید. تا حالا کسی را دیده اید که سبک زندگی اش را به خاطر غرغر کردن عوض کند؟ شما باید طوری رفتار کنید که همسرتان به خاطر شما خودش به این نتیجه برسد که باید رفتارش را عوض کند.

 

3 و 4- چرا آن قدر (خودخواه, تنبل و قدرنشناس) هستی؟ چرا (مهربون تر یا بهتر) نیستی؟

یکی از سیستم های مغز این است که در هنگام ناراحتی ها و مشکلات همیشه خاطرات منفی را به یاد می آورد. برای همین است که وقتی با کسی دعوا می کنید تمام کارهای بدی که او در مقابل شما کرده است به یاد می آورید. پس وقتی از دست همسر خود بنا به دلایلی ناراحت شدید به احساسات بد آن زمان دقت نکنید که آن ها بسیار گول زننده هستند.

5- چرا آروم تر نمیشی؟

اگر همسرتان بعد از ناراحتی یا دعوا نمی تواند آرام شود، حتما دچار استرس است. هر چند گفتن جمله آرام باش برای شما شاید منطقی باشد ولی برای او که ناراحت است اصلا منطقی نیست. بهترین کار این است که او را درک کنید. اگر او بفهمد که شما موقعیتش را فهمیده اید قطعا آرام می شود.

 

6- می خواهی ترکم کنی؟

بسیاری از دعواها و اختلافات شاید سر چیزهای کوچک باشند. شاید مثلا یک زوج سر این که سشوار خراب شده است دچار اختلافی جزئی شوند ولی با گفتن این سوال آتش های مرافه زبانه می کشند. شاید بسیاری از زوجین این سوال را به عنوان تهدید بپرسند و واقعا قصدشان چیز دیگری نباشد ولی باید دقت کنید که پرسیدن این سوال هم چون پاشیدن بنزین بر روی آتش است.

7- مطمئنی هنوز دوستم داری؟

خیلی کم پیش می آید که دو طرف یک رابطه از نظر احساسی و عاطفی دقیقا مثل هم باشند. برای همین معمولا یکی از طرفین رابطه به طور مستقیم دوست داشتن را نشان نمی دهد. مثلا هر روز صبح شما را نمی بوسد و بگوید دوستتان دارد. وقتی این سوال از این افراد پرسیده شود آن ها به معنای واقعی در هم می ریزند چرا که این افراد فکر می کنند که تمام کارهایی که کرده اند به چشم نیامده است.

 

8 و 9- می تونم بهت اعتماد کنم؟ راستشو بهم میگی؟

اگر این سوالات را از همسرتان بپرسید قطعا علیه شما گارد می گیرد. خودتان کمی به سوال فکر کنید. می تونم بهت اعتماد کنم؟ شما با او زیر یک سقف می خوابید با هم غذا می خورید بیشتر از هر کسی هم دیگر را می بینید و واقعا هنوز فکر می کنید که نمی توانید به او اعتماد کنید؟ پرسیدن این سوالات حتی اگر به صورت اتفاقی هم باشد اصلا برای هیچ کس خوشایند نیست.

 

10- چرا این قدر به من گیر میدی؟

مسلما همه ما آزادی عمل می خواهیم ولی باید در نظر بگیریم وقتی ما متاهل شدیم باید برای کارهایمان به همسرمان جواب گو باشیم. پس همسر حق دارد در بیشتر موارد در کارهای شما دخالت کند.

همه فکر می کنند که رابطه خوبی، وقتی شکل می گیرید که شما بدانید چه کارهایی را باید انجام دهید ولی، یک رابطه خوب وقتی بوجود می آید که شما بدانید چه کارهایی را نباید انجام دهید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *