سوالات مهم پیش از ازدواج

سوالات مهم پیش از ازدواج

دوشنبه 22 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

سوالات مهم پیش از ازدواج

سوالات مهم پیش از ازدواج کدامند؟

تا حالا به این که چه سوالاتی باید در هنگام آشنایی از همسر خود بپرسید فکر کردید؟ بله سوالات زیادی وجود دارد ولی منظور ما سوالات مهم پیش از ازدواج هست. باید بگم که به عنوان یک زوج ، باید بتوانید دو نفره و تیمی کار کنید و با هم فکری برای زندگی خود تصمیم گیری کنید. به این معنا که با این که هنوز هم یک نفر (شخص) هستید ولی دیگر نباید در پی نمره یک بودن باشید. ازدواج مهم‌ترین گام زندگی است ولی متاسفانه همیشه و در همه حالت ها مطابق رویاهای ما محقق نمی‌شود. اگر به فکر ازدواج هستید، عاقلانه‎تر آن‌ است که پیش از آمادگی، به سرعت وارد عمل نشوید. با این که به تاخیر انداختن در امر ازدواج زیبا نیست، ولی قبل از آن باید پاسخ ۱۰ پرسش زیر را پیدا کرده باشید تا بتوان شما را به عنوان شخصی آماده برای ازدواج دانست با دانستن و جواب دادن به سوالات مهم پیش از ازدواج خودتان را محک بزنید.

سوالات مهم پیش از ازدواج

 

آیا می‌توانید بقیه عمر خود را با فرد مورد نظر سر کنید؟

ازدواج موضوعی همیشگی و دائمی و بی پایان است، آیا آمادگی گذراندن مابقی عمرتان را با فرد مورد نظر دارید؟ این به معنای متعهد شدن و شامل تمام دوران بیماری، حوادث ناگوار ظاهری، پیری، فراز و نشیب‌های زندگی‎ است. این تعهد چنان بزرگ است که نمی‌توان آن را سرسری گرفت.

 

 آیا اهداف‎تان یکی‎ است؟

این سوال مهم را باید از خودتان بپرسید که آیا هر دوی شما به خاطر این ازدواج از یک رویا صرف نظر می‌کنید؟ در این صورت باید مطمئن شوید که بعدا دچار ناامیدی نخواهید شد. این یعنی باید اهدافتان هم‌خوانی داشته باشند. مثلا هردوی شما دوستدار سفر باشید و یا هر دو خواهان تشکیل خانواده باشید.

 

آیا با او ازدواج می‌کنید چون دوستش دارید یا صرفا می‌خواهید ازدواج کنید؟

جزو آن دسته از افراد نباشید که به این خاطر ازدواج می‌کنند چون از قدیم الایام شنیده است: «شتری‎ است که در خونه همه می‌خوابه» و یا «آخه همه دوستام هم ازدواج کردن». شما باید به خاطر عشقی که به فرد مورد نظر دارید و به خاطر رسیدن به شادی هرچه بیشتر، اقدام به ازدواج کنید و تشکیل خانواده بدید.

 

می‌توانید متعهد بمانید؟

مساله مهم بعدی که امروزه کمتر دیده می شود، تعهد است. طلاق مساله بسیار سخت و دردناکی است، پس مطمئن شوید که نسبت به تعهدات ازدواج می‌توانید ۱۰۰ درصد و به صورت جامع و کامل پایبند بمانید. مادامی که به این امر شک دارید، نباید به ازدواج اقدام کنید یا حتی به آن فکر کنید.

 

آیا می‌توانید تیمی کار کنید؟

به عنوان یک زوج، لازم است که بتوانید تیمی کار کنید و با هم فکری برای زندگی خودتان دو نفره تصمیم‎گیری کنید. به این معنا که هنوز هم یک نفر هستید ولی دیگر نباید در پی نمره یک بودن باشید. ببینید می‌توانید با این امر کنار بیایید.

 

 در مورد مسایل اقتصادی تفاهم دارید؟

جدای مسائل عاطفی و سایر شرایط لازم، مسایل مالی بسیار مهم‎اند. بزرگترین دلیل طلاق، امروزه چیزی غیر از امور مادی نیست. پس پیش از ازدواج باید در مورد مدیریت مالی زندگی به توافق برسید. مثلا آیا به حساب مشترک و یا هزینه‎های مشترک معتقدید؟ به قول قدیمی‌ترها، پیش از هر اقدامی، حتما سنگ‌ها را وا بکنید.

 

آیا اعتقادات و باورهای شما همسان‎اند؟

آیا از اعتقادات مذهبی و باورهای ریشه‎دار فرد مورد نظر مطلع‎اید؟ امکانش هست که تا به حال در گفتگوهای خود متوجه این امر نشده باشید، درحالی که همین موارد می‌توانند در آینده مساله ساز شوند. حتی اگر در حال حاضر، طرفتان پیرو مذهب خاصی نباشد، این امر را جدی بگیرید.

 

 آیا قادر به رفع اختلافات هستید؟

آیا هر دوی شما قادر به این کار هستید؟ آیا با همفکری مساله را رفع می‌کنید یا آتش جریان را تندتر می‌کنید؟ در هر زندگی جرو بحث پیش میاید، اما این که بتوانید چگونه آن را مهار کنید، بخشی از یک زندگی شاد و موفق است.

 

در راه آمدن با خانواده‌ها چقدر موفق‎اید؟

بعد از ازدواج، خواه نا خواه، عضوی از خانواده همسر خودتان می‌شوید. بنابراین یکی از ملاحظات بعد از ازدواج این‌ است که بخشی از اوقات خود را طی موقعیت‌های مختلف با خانواده او سپری کنید.

 

 آیا ۱۰۰ درصد طالب این ازدواج هستید؟

اگر در این زمینه هرگونه شکی به دل دارید، باید دلایل این شک را پیدا کنید و به سوالاتی بیشتر از ده مورد فوق پاسخ دهید. چون آخرالامر این دل شماست که باید گواهی به درستی تصمیمتان بدهد.

 

مشاور ازدواج چه کار می کند؟

روشن ساختن ملاک های اصلی که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج لازم است.

بررسی آمادگی و توانایی طرفین برای ازدواج.

بررسی تطابق و تناسب شخصیتی دو طرف در ازدواج.

در مشاوره های پیش از ازدواج معمولاً خلق و خو و شخصیت دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد و مشخص می شود این دو نفر تا چه اندازه از این نظر با هم هماهنگ و همسان هستند. چون همان طور که همیشه گفته ایم، تفاوت در سن، تحصیل و فرهنگ با آموزش مدیریت می شود اما تفاوت های شخصیتی و خلقی معنادار با هیچ آموزشی مدیریت نمی شود. از طرفی مشاور بررسی می کند که دو طرف به رشد عقلی و جسمی ازدواج است رسیده اند یا نه.

 

چند نکته مهم در مراجعه به مشاور

۱- برای مشاوره حتماً به مراکز معتبر بروید و از قبل درباره مشاور مورد نظرتان تحقیق و پرس و جو کنید و مطمئن شوید که می تواند کمک تان کند.

۲- لازم هست که به سؤالات مشاور درست و با دقت جواب دهید. چیزی را به هیچ عنوان مخفی نکنید و اجازه بدهید مشاور با نکات واقعی درباره شما و روابط تان نظر بدهد و بعد از آن با آگاهی تصمیم بگیرید.

۳- این را هم اشاره بکنم که ممکن است شما به فرد مورد نظرتان علاقه پیدا کرده باشید اما اگر مشاور تشخیص بدهد که این فرد مناسب شما نیست، باید کمی جدی تر مسئله را بررسی کنید و بیش از حد و بدون منطق بر انتخاب خودتان پافشاری نکنید و حتی با وجود علاقه این ازدواج را بهم بزنید و ادامه ندهید .

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *