چگونه شخصیتی اجتماعی و برونگرا داشته باشیم

چگونه شخصیتی اجتماعی و برونگرا داشته باشیم

شنبه 15 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چگونه شخصیتی اجتماعی و برونگرا داشته باشیم

 

تعریفی در مورد شخصیت اجتماعی

شخصیت اجتماعی چگونه شخصیتی است؟ فردی که به بودن در اجتماع تمایل دارد و می تواند با دیگران ارتباط خوب و پایداری برقرار کند، دارای شخصیت اجتماعی می باشد. اجتماعی بودن خصلتی است که در برخی از افراد ذاتا وجود دارد و در برخی دیگر بصورت اکتسابی از محیط به دست می آید. این خصلت تاثیرات مثبتی در روابط کاری، زناشویی، اجتماعی و … دارد. تغییر در سبک ارتباطات می تواند کمک بسزایی در بهبود فرآیند اجتماعی شدن داشته باشد. لذا مواردی را در اولین گام از این مقاله ذکر خواهیم کرد.

 

 • بیشتر گفت و گو کنید

اولین گام برای کسب شخصیتی اجتماعی تمرین محاوره است. سعی کنید روزانه با انواع و اقسام افرادی که سر و کار دارید، وارد گفت و گو شوید و زمان بیشتری را برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و مکالمه با آن ها صرف کنید. هر روز که از خواب بیدار می شوید، فرصت مغتنمی محسوب می شود برای گفت و گو و تعامل بیشتر با انسان ها؛ لذا هر چه قدر بکوشید که با مردم بیشتر صحبت کنید، مهارت های ارتباطیتان نیز به همان میزان، بهبود می یابد.

 

 • گرم و صمیمی برخورد نمایید

سعی کنید مکالمات گرم و ادامه داری را ایجاد کنید. برای این منظور می توانید در هنگام شروع یک محاوره، هنگامی که حال و احوال پرسی های معمول مطرح می شود، از پاسخ های جدید و شخصی تری استفاده نمایید. مثلا اگر فردی پرسید: “حال شما چطور است؟” به جای گفتنِ “خوبم، ممنون” می توانید از جمله “بد نیستم، دیروز امتحانی داشتم که منتظر نتیجه اش هستم.” استفاده نمایید. این گونه پاسخ ها سبب ایجاد اشتیاق در فرد می گردد و به او انگیزه ادامه مکالمه را می دهد. البته نکته ای که باید به آن توجه شود این است که گاهی افراد در این موضوع دچار افراط می شوند و بیش از حد با فرد صمیمی و خودمانی رفتار می کنند. این نوع برخورد، می تواند سبب شود طرف مقابل معذب گردد و احساس راحتی نداشته باشد و در نیز گفت و گو از هدف اصلی خود منحرف گردد.

 

نکته دیگری که مطرح است، توجه به شخصیت اجتماعی طرف مقابل است. گاهی ممکن است برخی از افراد گوشه گیر و خجالتی باشند؛ که در این صورت پاسخ های معمول و کلیشه ای برای احوال پرسی بهتر هستند. هم چنین توجه داشته باشید که اگر موضوعی برایتان ناخوشایند است؛ الزامی به مطرح کردن آن وجود ندارد تا مجبور شوید در مورد آن توضیح بیشتری ارائه نمایید.

 

 • اجازه دهید افراد بیشتر در مورد خودشان صحبت کنند

می توانید برای این منظور سوالاتی معقول و مرتبط از آن ها بپرسید. اکثر انسان ها از صحبت کردن در مورد خودشان لذت می برند و شما می توانید از این ویژگی برای نزدیک شدن به آن ها استفاده نمایید. لذا برای شنیدن آن ها از خودتان اشتیاق نشان دهید. یکی از بهترین روش ها برای ادامه مکالمه، مطرح کردن پرسش است. برای نمونه به دو مورد اشاره خواهیم کرد:

تعطیلات آخر هفته چگونه سپری شد؟

امروز با چه وسیله نقلیه ای به دانشگاه آمدید؟

البته توجه فرمایید هرگونه نظر دادن و سوال پرسیدن باید با رعایت احتیاط و چهارچوب های ادب صورت بگیرد.

 

 • شنونده خوبی باشید

یکی از اصلی ترین فاکتورهای اجتماعی شدن، این است که شنونده خوبی باشید. اگر شخصی در حال توضیح دادن موضوعی برای شماست؛ باید بتوانید، صحبت های او را دنبال کنید. توجه نکردن به حرف های طرف مقابل، رفتار مودبانه ای نیست و افراد متوجه می شوند که حواستان جای دیگری است، لذا اگر خواهان برقراری یک رابطه اجتماعی مفید و هدفمند هستید، به حرف های دیگران خوب گوش کنید. نکته دیگری که حائز اهمیت است اینست که اگر می خواهید به صحبت های کسی واکنش نشان دهید اجازه دهید که ابتدا صحبتش کاملا تمام گردد و رشته کلامش به واسطه حرف شما قطع نشود.

 

 • به لحن گفتاری خود دقت کنید

موضوع مهمی که برخی از سخنوران نسبت به آن بی توجه هستند این است؛ که حالت روحی شما بر لحن گفتاریتان اثر می گذارد. مثلا وقتی عجله دارید، این که می خواهید به سرعت گفت و گو را به پایان ببرید، بر روی تٌن صحبت های شما اثر می گذارد. بنابراین سعی کنید اگر احساسات منفی مانند اضطراب، ناراحتی و … را دارید؛ کمی به خود زمان بدهید و احساس خود را بررسی و ارزیابی نمایید سپس هرگاه از آن حالت خارج شدید، گفت و گویی مودبانه و موثر را آغاز کنید. در گام دوم برای ایجاد روحیه اجتماعی لازم است که خود را فردی نشان دهید که می توان به او نزدیک شد، برای این منظور نیز روش هایی وجود دارد که در ذیل به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

 • شخصیت مغناطیسی را در خود بپرورانید

در ابتدا باید بدانیم که به چگونه شخصیتی، شخصیت مغناطیسی اطلاق می شود. افرادی که دارای چنان شخصیت جذابی هستند که مردم برای صحبت کردن با آنان از خود تمایل نشان می دهند، افرادی با شخصیت مغناطیسی نامیده می شوند. برای پرورندان این ویژگی در خود می توانید همیشه لبخند به لب داشته باشید، با افراد ارتباط چشمی برقرار نمایید و از زبان بدن (body language) در مکالمات روزمره خود بهره ببرید. با این گونه رفتارها، می توانید روحیه دوستانه ای را به سایرین نشان دهید که بر روی آنان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. اگر بخواهیم فاکتورهای اصلی دست یابی به شخصیت مغناطیسی را اولویت بندی کنیم، خواهیم دید که نگرش افراد در صدر این عوامل جای می گیرد. داشتن تفکر مثبت و حس و حال خوب باعث می شود که دیگران به گفت و گو علاقمند شوند و تاثیر مثبتی دریافت کنند. لذا درون اندیشی اقدام مهمی برای ارزیابی نگرشتان است و می توانید به وسیله آن نگرش خود را بهتر نمایید.

 

 • مودبانه رفتار کنید

حتما تاکنون از تاثیر رفتار و گفتار مودبانه بر روابط اجتماعی شنیده اید. واقعیت این است که مردم ترجیح می دهند بیشتر با افرادی تعامل داشته باشند که مودب هستند. استفاده از عبارت هایی هم چون لطفا، متشکرم و … می تواند تاثیر بسزایی بر دیگران بگذارد. هم چنین رفتارهایی مانند نگه داشتن درب، دست و دل بازی و … باعث می شود که افراد ذهنیت مثبتی از شما پیدا کنند. به همین دلیل است که اغلب والدین سعی می کنند به فرزندان خود رعایت ادب را بیاموزند؛ همان طور که در روایات و دستورات اسلام نیز آمده است.

 

 • به روز باشید

این که اطلاعات عمومی خوبی داشته باشید باعث می شود که بتوانید تعاملات اجتماعی مطلوبی را نیز شروع نمایید و ادامه دهید. بنابراین تلاش کنید با دیدن اخبار، مطالعه سایت و مجلات خبری از رویدادهای روز دنیا با خبر گردید.

 

 • منظم و پاکیزه باشید

تمیز بودن و آراستگی ظاهری سبب می شود که مردم برای هم نشینی با شما از خودشان رغبت و انگیزه نشان بدهند. اصول نظافت شخصی بسیار ساده است و شامل اعمالی چون مسواک زدن، دوش گرفتن و پوشیدن لباس های مرتب و تمیز می شود.

 

 • بر اطرافیانتان اثر بگذارید

یکی دیگر از خصوصیات اخلاقیِ افرادی که دارای شخصیت اجتماعی هستند؛ این است که بر دیگران تاثیر بسیار مثبتی می گذارند و افراد با نفوذی هستند. بر خلاف افرادی که بر دیگران احساس منفی می گذارند و مردم از گفت و گو کردن با آن ها پرهیز می نمایند، افراد اجتماعی تاثیرگذاران مثبتی هستند که بین آن ها می توانند نفوذ منحصر به فردی داشته باشند. معمولا چنین افرادی در جواب احوال پرسی های معمولی پاسخ های مشتاقانه ای دریافت می نمایند.

 

برای داشتن شخصیتی با نفوذ، سعی کنید موارد زیر را به خصوصیات اجتماعی خود اضافه کنید:

 • دوستانه اما در چارچوب های احترام برخورد کنید
 • از حس شوخ طبعی و طنز در صحبت های خود بهره ببرید
 • خودخواه نباشید و تا حد امکان از خود گذشتگی کنید
 • اطلاعات عمومیتان را بالا ببرید و دقیق حرف بزنید
 • در نقش کس دیگری فرو نروید و همیشه خودتان باشید

رعایت این موارد تاثیرات بسیار چشمگیری در روابط شما خواهند گذاشت.

در گام آخر دست یابی به شخصیت اجتماعی، لازم است که همواره خود را دسترس کسانی که می خواهند با شما ارتباط برقرار کنند، بگذارید. برای رسیدن به این هدف، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

 • فعالیت اجتماعی خود را بالا ببرید

یک راهکار مناسب برای بالا بردن فعالیت اجتماعی آشنا شدن و برقراری ارتباط با مردم است. به همین منظور عضو گروه های اجتماعی و انجمن های مختلف شوید. مزیتی که این گروه ها دارند این است که افرادی را که به یک موضوع مشترکی علاقمند هستند، دور هم جمع می کنند. شما می توانید از این موقعیت استفاده نمایید و با اعضای آن ها صحبت کنید. توجه داشته باشید که بعضی از انجمن ها تنها برای یک رده سنی مناسب هستند و عضویت برای همه افراد مفید نیست. برای مثال می توانید به انجمن های شعر، قلم و … بپیوندید.

 

 • برای زمان های آزاد خود برنامه ریزی کنید

اگر تایم آزاد دارید، از دیگران بخواهید که همراه شما به موزه، پارک، کافی شاپ، مرکز خرید و … بیایند. برای یافتن زمان های آزادتان لازم است که برنامه داشته باشید، چرا که در غیر این صورت دچار کلافگی و اضطراب خواهید شد.

 

 • به سراغ فعالیت های انسان دوستانه بروید

افرادی که در سازمان های مردم نهاد و خیریه ها عضو هستند، معمولا شخصیت های اجتماعی دارند. برای تمرین مهارت های اجتماعی خود می توانید کارهایی داوطلبانه انجام دهید و در چنین مکان هایی تعاملات اجتماعی برقرار نمایید. هر فرد در قبال جامعه خود وظایفی دارد، لذا به این سازمان ها مراجعه کنید و در کنار افرادی که به حضور شما نیاز دارند، باشید.

 

 • کمتر از هدفون استفاده نمایید

امروزه افراد زیادی در مکان های عمومی مانند مترو و اتوبوس، در گوش های خود هدفون می گذارند و به گوش دادن موسیقی می پردازند. هر چند ممکن است که این عمل دلپذیر باشد اما توجه داشته باشید که فرصت شروع یک گفت و گو را از شما سلب خواهد کرد. فرصت برای گوش دادن به موسیقی بسیار زیاد است اما برای اجتماعی شدن باید به مردم این حس را القا کنید که می توانند به شما نزدیک شوند.

 

چگونه تغییر شخصیت دهیم
مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *