شرایط صحیح مطالعه

شرایط صحیح مطالعه

شرایط صحیح مطالعه

چگونه شرایط صحیح مطالعه داشته باشیم؟

بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، ساعت مطالعه بالایی دارند اما نتیجه دلخواه خود را کسب نمی کنند. یکی از دلایل این مسئله عدم رعایت شرایط صحیح مطالعه است.

شرایط صحیح مطالعه به 3 دسته طبقه بندی می شوند:
 1- شرایط ذهنی
 2- شرایط فیزیکی
 3- شرایط محیطی

رعایت هرکدام از این شرایط به داوطلبان کمک می کند که با تمرکز بالاتری به مطالعه بپردازند و در این حالت مطالعه آن ها مفهومی شود. هم چنین به دلیل این که حجم زیادی از مطالب را به صورت مفهومی مطالعه می کند، سبب علاقه و تمرکز خواهد شد و مطالعه مستمرتری خواهد داشت. بنابراین با رعایت شرایط صحیح مطالعه داوطلبان می توانند پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

 

 حال و هوای مطالعه را در خود ایجاد کنید

پیش از شروع مطالعه حال و هوای مطالعه را در خود ایجاد کنید. به این صورت که قبل از شروع مطالعه یک تا دو دقیقه به مطلب مورد نظرتان فکر کنید و ذهنتان را از آن موضوع پر کنید. این کار باعث می شود ابتدای مطالعه خود را با انرژی بیشتری آغاز نمایید و کیفیت و تمرکز مطلوب تری داشته باشید.

 

به مطالعه، قدرت یادگیری و حافظه خود اعتماد داشته باشید

بسیاری از داوطلبان به دلیل این که نگران فراموش شدن مطالب خوانده شده هستند، مطالعه با کیفیتی نخواهند داشت و این مسئله سبب می شود با تمرکز کمتری به مطالعه بپردازند. یکی از راه هایی که به داوطلبان کمک می کند تا با کیفیت و تمرکز بیشتری مطالعه کنند داشتن اعتماد به یادگیری و حافظه است. با مرور مطالب مطابق با بازه های مرور می توانید اطلاعات را به حافظه بلند مدت خود منطق کرده و از فراموشی آن ها جلوگیری نمایید.

 

قبل از شروع مطالعه هدف گذاری کنید

شیوه مطالعه حجمی زمانی به شما کمک می کند تا با سرعت و تمرکز بیشتری به مطالعه مباحث بپردازید. مطالعه حجمی و زمانی یعنی این که در واحد درس مورد نظر خود میزان صفحات و تعداد تست خود را مشخص کرده و سعی کنید مطابق همین هدف جلو بروید و پس از هر بار مطالعه سعی کنید کمی این مقدار را افزایش دهید. در هر واحد تعداد تست و صفحات را بشمارید و سعی کنید هر بار این تعداد را کمی افزایش دهید. برای مثال اگر در درس ادبیات ۶ صفحه را در ١:٣٠ ساعت مطالعه می کنید، در واحد بعدی مطالعه هدف گذاری شما باید مطالعه ٧ صفحه در همین مدت زمان باشد.

 

فقط روی هدف خود تمرکز کنید و مغلوب احساسات نشوید

هدف یکی از عوامل جلو برنده شما در سال آزمون سراسری است. هدف خود را یادداشت کرده و آن را جلوی چشمان خود قرار دهید. داشتن هدف به شما کمک می کند با انگیزه بیشتری به انجام برنامه مطالعاتی خود بپردازید. در راه رسیدن به هر هدفی ممکن است عواملی (خواسته یا ناخواسته) مسیر شما را مسدود کنند (مثل فشار اطرافیان و….) وظیفه شما تمرکز روی هدف و بی‌توجهی به احساستان است. بنابراین بدون توجه به عوامل ناامید کننده پیشروی کرده و مطابق برنامه های مطالعاتی پیروی کنید.

 

لزوم مطالعه و یادگیری درس ها را برای رسیدن به هدفتان را درونی کنید

برای رسیدن به اهداف خود باید تمامی دروس را مطالعه نمایید به همین دلیل باید با حداکثر تمرکز مطالعه نمایید تا به آمادگی مطلوب دست پیدا کنید.

رسیدن به هر هدفی نیازمند استفاده از ابزارها و روش‌های معینی است. شما هم باید برای رسیدن به هدف خود این درس ها را مطالعه کنید. بنابراین همواره پیش از شروع مطالعه به این که رسیدن به اهداف شما نیازمند تلاش و پشتکار است بیندیشید و لزوم رسیدن به اهداف را در خود درونی نمایید.

 بهترین زمان برای مطالعه، زمانی است که هوشیاری بیشتری دارید تا بتوانید بر روی مطالب تمرکز داشته باشید

اگر مطالب حفظی را در انتهای روز مطالعه کنید در طول شب بهتر تثبیت می‌شود و مطالعه مطالب تمرینی در ابتدای روز به دلیل آمادگی بیشتر مطلوب تر است. البته اگر عادت دارید می‏ توانید دروس تمرینی و حفظی را یکی در میان بخوانید. با توجه به ساعت بیولوژیکی خودتان تلاش کنید هر درس را در زمانی که بهترین یادگیری را دارید مطالعه کنید تا با سازمان بندی دقیق‌تری در حافظه تان جا بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *