شش تکنیک که به اشتباه تصور می کنید شما را به آرامش می رساند

شش تکنیک که به اشتباه تصور می کنید شما را به آرامش می رساند

شش تکنیک که به اشتباه تصور می کنید شما را به آرامش می رساند

تکنیک ها و روش های اشتباه کدامند

روش های زیادی برای به آرامش رسیدن وجود دارد، ولی شاید نصیحت یک دوست و یا جست و جو در اینترنت نتیجه موثری برایتان نداشته باشد. بسیاری از این روش ها در بهترین حالت می تواند باعث از دست رفتن پول، وقت و انرژی شما شود و در بدترین حالت آن باعث بیشتر شدن استرس شما، آسیب دیدن، ایجاد حالات بد روحی در شما و حتی جلوگیری از تاثیر برخی داروها شود.

روش های کنترل استرسی که در ادامه آمده است متداول ترین و یکی از گمراه کننده ترین روش های کنترل استرس هستند. در مورد برخی از آن ها اغراق شده است و در مورد برخی دیگر نیز تحقیقات کافی صورت نگرفته است. شاید تصور کنید که این روش ها کلید رهایی شما از استرس است اما باید بدانید که نکات مهمی در آن ها است که باید به آن ها توجه کنید.

  • درد و دل کردن با دیگران

شاید بد نباشد که بعد پشت سر گذاشتن یک روز سخت کاری که پشت سر گذاشته اید کنار یک دوست نزدیک بنشینید و با او درمورد آنچه از سر گذرانده اید درد و دل کنید. این کار می تواند موقتا فشاری که روی شما است را کم کند. ولی اگر این کار به عادتی دائمی تبدیل شود حالتی مانند نشخوار ذهنی برایتان ایجاد می کند. در این حالت به جای استفاده از عکس العمل مناسب و هم چنین استفاده از روش های موثر برای حل مشکل و یا استرس، تمرکز بر روی مسائل منفی کار یا زندگی بیشتر شده و این باعث بیشتر شدن استرس در فرد می شود.

کسانی که موافق با این روش هستند ادعا می کنند که با درد و دل کردن با دیگران، استرس های درونی آزاد می شود. اما اغلب در این روش به جای تمرکز روی یافتن راه حل، تنها مشکلات بیشتر خود را نشان می دهد. به این ترتیب ذهن شما با حالتی منفی و پر دغدغه باقی می ماند و ادامه آن می تواند برایتان آزار دهنده باشد.

  • روش جایگزین آن

سعی کنید برای از بین بردن استرس و رسیدن به آرامش از روش درست بهره بگیرید. درد و دل با دوستان در دراز مدت نمی تواند کمک کننده باشد. بهتر است دوستی را کنار خود برای کمک داشته باشید. شخصی که بتواند شرایطی را برای شما فراهم کند تا بتوانید اوضاع را تغییر داده و در جهت مثبتی حرکت کنید.

اگر بتوانید داشته های خود را در زندگی به خود یادآوری کنید، در برابر عواملی که در شما ایجاد استرس و ناامیدی می کنند بیشتر مقاومت می کنید. بنابراین داشتن دوستی در کنار خود برای یادآوری مسائل مهم و هم چنین کمک به شما در سوق دادن به سمت مسیر مثبت زندگیتان می تواند کمک کننده باشد.

  • پرتاب کردن اشیا

برخی مواقع پیش می آید که شخصی برای خالی کردن خشم درونی خود اشیایی را به اطراف پرتاب می کند. به همین دلیل در برخی کشورها اتاقی به نام “اتاق خشم” طراحی شده است. به افراد گفته می شود که می توانند در این اتاق با شکستن هر آن چه در آن است خشم درونی خود را خالی کنند. شاید انجام این کار به عنوان تفریح با دوستان ایده بدی نباشد. اما این ایده نیز نمی تواند کاهش دهنده استرس شما باشد. حتی ممکن است آن را تشدید نیز بکند. هم چنین خرد کردن وسایل با چکش شاید به عنوان ورزش برای بدن مفید باشد ولی فایده ای برای کم کردن استرس ندارد.

اما روش جایگزین این تکنیک

بهتر است به جای پرتاب کردن اشیا برنامه ریزی داشته باشید. قبول مسئولیت کارهایتان و داشتن یک جدول برنامه ریزی مفید است. با این روش حس می کنید که کارهایتان تحت کنترل است. پس کارهایی را که می خواهید روز بعد و یا هفته بعد آن انجام دهید یادداشت کنید تا خیالتان راحت باشد چیزی را فراموش نکرده اید.

  • استفاده از مکمل های گیاهی

با این که ممکن است برخی مکمل های گیاهی باعث کاهش اضطراب و افسردگی خفیف و استرس شود، ولی تحقیقات کمی در مورد تایید این خواص آن ها انجام شده است.

توماس لنز، پژوهشگر دانشگاه کریستون نبراسکا، با بررسی مطالعات مختلف روی مکمل های گیاهی به نتایجی که در ادامه آورده می شود دست یافت.

کاوا: این مکمل به طور چشمگیری اضطراب را کاهش می هد ولی مصرف آن می تواند موجب نارسایی کلیه نیز شود، بنابراین به دلیل عوارضی که مصرف آن به دنبال دارد، توصیه نمی شود.

گل راعی: برخی مطالعات پیرامون این گیاه، نشان از کاهش اضطراب خفیف و سایر حالات احساسی منفی می دهد، ولی برخی از مطالعات نیز هیچ تاثیر مثبتی را نشان نمی دهد.

ریشه سنبل الطیب: این گیاه که عموما همراه با گل راعی مصرف می شود برای کاهش اضطراب و هم چنین اختلالات خواب موثر است. این گیاه بعد از دو هفته مصرف می تواند رقیبی برای داروی دیازپام باشد. با این حال نتایج تحقیق در مورد این گیاه نیز متفاوت است. با این که مصرف مقدار کم از این گیاه بی خطر است ولی مقدار بالای آن می تواند باعث اختلالاتی در ریتم قلب و بینایی شود.

البته تحقیقات بالا به این معنی نیست که هیج مکمل مفیدی وجود ندارد بلکه ابتدا باید تحقیق کرد که چه مکمل گیاهی روی شما موثر است و در کنار آن با پزشک خود نیز مشورت کنید تا مطمئن شوید مکمل هایی که مصرف می کنید با دارو ها تداخلی نداشته باشد.

روش جایگزین این تکنیک

رایحه درمانی (آروماتراپی) : با این که در بین روش های درمانی کاهش استرس این روش کمتر به چشم می خورد اما واقعا می تواند موثر باشد. برای مثال “فرنجمشک” برای کاهش استرس مفید می باشد. مهم تر از همه این که روش رایحه درمانی روشی آسان و ارزانی است که به راحتی می توانید آن را در زندگی روزه خود جای دهید.

  • بی اعتنایی یا انکار

برخی افراد معتقدند که دور نگه داشتن افکار منفی از ذهنتان راهی موثر برای جلوگیری از نشخوار ذهنی است. البته بی اعتنایی دائمی به مشکلات و با تصور این که مشکلات خود به خود حل می شود کاری اشتباه است. بنابر تحقیقاتی که در اسپانیا پیرامون قضیه روش های کاهش استرس و ارتباط آن با احساسات منفی و بیماری های قلبی صورت گرفت مشخص شده است که عواقب منفی انکار خیلی بیشتر از عواقب مثبت آن است و می تواند باعث تقویت احساست منفی و هم چنین افزایش احتمال بیماری های قلبی شود.

شاید در ابتدا به نظر برسد که انکار مشکلات آسان تر از مواجهه با آن باشد، اما بی اعتنایی دائمی می تواند در گذر زمان باعث بیشتر شدن استرس و اضطراب شود. مواجهه شدن مستقیم با مشکلات بدون وسواس فکری باعث می شود که فرد از موقعیت سختی که در آن گرفتار شده است راحت تر خارج شود.

روش جایگزین آن

حواس پرتی: برعکس روش بی اعتنایی و انکار که نمی تواند کمک زیاددی به فرد برای رهایی از استرس و اضطراب بکند حواس پرتی جایگزین مناسبی است. به این معنی که ابتدا با مشکل خود مواجهه شوید و بعد خود را با کار دیگری مشغول کنید تا آرامش خود را بازیابید.

  • رها کردن فرد یا موقعیت استرس زا به حال خود (بی مسئولیتی)

بر اساس مطالعاتی که انجام شد رها کردن وضعیت استرس زا به خال خود باعث ایجاد نتایج منفی می شود. حال رها کردن فرد یا موقعیت استرس زا ممکن است که ابتدا مقداری آرامش را در شما ایجاد کند و گاهی نیز باعث آرامش در دراز مدت باشد اما شاید با این روش افراد یا موقعیت هایی را از دست دهیم که ارزش نگه داشتن را داشتند.

برای مثال ممکن است با یکی از دوستان خود به تضاد در موردی برسیم و بعد تصمیم بگیریم که بدون بحث و حل مشکل به طور کل رابطه خود را با او قطع کنیم. با این کار شاید دوست خوبی را از دست بدهیم و یا حتی از او دشمنی بسازیم که در آینده باعث استرس های بیشتری در زندگی ما شود. این موضوع می تواند در زمینه شغل ما نیز اتفاق بیوفتد یعنی به جای حل مشکل روی استعفا تمرکز کنیم. زیرا حل نکردن مشکل می تواند در آینده باعث پشیمانی شده و باعث استرسی مضاعف در ما شود.

روش جایگزین آن

مواجهه فعال: در بسیاری از موارد این روش به عنوان بهترین روش برای حل مشکلات استرس زا مطرح شده است. این روش به این معنی است که به جای فرار از مشکلات مستقیم با آن مواجهه شده و برای حل آن تلاش کنید.

  • سرزنش کردن (خصوصا در مورد خود)

سرزنش کردن خود با این که فرد بخواهد علت مشکل را بیابد خیلی متفاوت است. فرد باید بتواند موقعیت را ارزیابی کرده و بفهمد که چه چیزی باعث شکست او شده است تا مجدد در آن قرار نگیرد. اگر شخص بخواهد بعد از شکست مدام خود را سرزنش کند بیشتر از کمک به خود آسیب می رساند.

وقتی با شکستی مواجهه شدید آن را بپذیرید و سعی کنید تا از بروز مجدد آن خودداری کنید. سعی کنید به خود بابت تجربه جدیدی که کسب کرده اید تبریک بگویید و به جای نشخوار مداوم آن، به زندگی خود ادامه دهید.

روش جایگزین این

شوخ طبعی: خندیدن به استرس ها روشی است که کمک می کند تا به فشارهای روحی خود غلبه کنید. این کار باعث می شود تا نگاهتان به مسائل تغییر کند و استرس از شما دور شود. هم چنین این گونه راحت تر متوجه این امر می شوید که نمی توان برخی مسائل را تغییر داد و نباید خود را سرزنش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *