شک کردن بین دو گزینه در کنکور سراسری و کنکور آزمایشی

شک کردن بین دو گزینه در کنکور سراسری و کنکور آزمایشی

چگونه وقتی در کنکور سراسری و یا در کنکور آزمایشی بین دو گزینه و یا چندین گزینه دچار شک شدیم بتوانیم از تله تستی آن خلاصی یابیم و به پاسخ درست برسیم؟ برخی دانش آموزان در برخی دروس دچار مشکل هستند و در بین گزینه های آن خیلی شک و تردید می کنند. این اتفاق برای آن دسته از داوطلبینی که خیلی مطالعه کرده اند و تست های زیادی را کار کرده اند و هم برای داوطلبینی که مطالعه ناقص دارند خیلی اتفاق می افتد که نتوانند در بین گزینه ها به پاسخ درست برسند و دچار تله تستی می شوند. در این جا سعی بر این است که شما بتوانید با این تله های تستی آشنا شوید تا بتوانید در برخورد با سوالات بهتر عمل کنید.

اولین نوع شک کردن بین دو گزینه در کنکور

اولین شکی که وجود دارد در بین سوالات شک مطلق است. در شک مطلق داوطلب هیچ ایده ای در مورد موضوع سوالی که مطرح شده است ندارد و بین دو گزینه که پاسخ آن ها 1 و 2/1 است شک می کند. این اتفاق بیشتر در درس های محاسباتی مانند فیزیک و ریاضی و بخش هایی از شیمی که مربوط به  محاسبات است می افتد.

در این درس ها دانش آموز هیچ گونه ایده و نظری برای این که به پاسخ سوال برسد ندارد و تنها شک بین دو گزینه است. به این گونه از شک ها که در درس های محاسباتی اتفاق می افتد و هیچ ایده و نظری ما را به پاسخ درست نمی رساند شک مطلق گفته می شود.

توصیه ای که به این داوطلبان می شود این است که به این گونه سوالات پاسخ ندهند. این شک ها نه تنها پایه و اساس علمی ندارند بلکه باعث می شوند ذهن داوطلب سر جلسه درگیر شده و در زمان پاسخگویی به باقی سوالات نیز هنوز ذهنش درگیر سوال قبلی باشد. برای مثال اگر داوطلبی سر جلسه به سوالی از ریاضی پاسخ دهد که شک داشته است بعد از آن به سراغ درسی مانند زیست شناسی که آن هم نیاز به دقت و تمرکز بالا دارد برود می بینیم که ذهن داوطلب مدام درگیر سوالی است که با شک به آن پاسخ داده است. این که نکند پاسخ اشتباه باشد، باعث نمره منفی شود، درست جواب داده است یا نه؟ مجدد باز گردد برای حل و فکر دوباره یا نه؟

و این قبیل افکار موجب ایجاد استرس و از بین رفتن تمرکز در داوطلب می شود. بنابراین توصیه می شود به گونه سوالات پاسخ داده نشود.

دومین نوع شک کردن بین دو گزینه در کنکور

نوع دیگری از شک کردن بین گزینه ها وسواس داشتن بین گزینه ها است که به آن شک های وسواسی و یا نسبی گفته می شود. این وسواس به دو صورت اتفاق می افتد. گاهی داوطلب تسلط زیادی روی موضوع و درس دارد و همین موضوع باعث می شود که بین انتخاب گزینه ها وسواس به خرج دهد. و مورد دیگر این است که فرد روی موضوع به تسلط کافی نرسیده است و یادگیری ناقصی داشته و نمی تواند گزینه مورد نظر را انتخاب کند. این شک بیشتر در درس های عمومی و قسمت هایی از درس های تخصصی که مفهومی هستند مانند زیست شناسی رخ می دهد.

در این گونه مواقع پیشنهاد این است که داوطلب به اولین گزینه ای که به آن رسیده است پاسخ دهد زیرا معمولا اولین گزینه درست ترین گزینه است و گزینه های دوم و سوم از روی وسواس و شک زیاد بین گزینه ها انتخاب شده است که داوطلب فکر می کند که ممکن است نکته ریزی نیز در آن وجود داشته باشد. این شک ها معمولا به پاسخ اشتباه ختم می شود.

بنابراین داوطلب در کنکورهای آزمایشی باید سعی کند به اولین گزینه ای که به آن رسیده است پاسخ دهد زیرا اولین گزینه معمولا تا 90 درصد پاسخ آن صحیح است و گزینه بعدی به احتمال 5 درصد می رسد. بعد که به منزل آمد دلیل نادرستی و یا درستی بین گزینه هایی که انتخاب کرده را ببیند و بررسی کند. این که چرا شک کرده است. چرا اشتباه گزینه را انتخاب کرده است و غیره.

این موضوع که بدانیم چرا روی سوال و گزینه شک کردیم خیلی مهم است. بنابراین با توجه به مسائلی که در این جا مطرح شد داوطلب باید سعی کند در درس های مفهومی به اولین گزینه ای که به عنوان جواب رسید پاسخ دهد. اولین گزینه صحیح ترین است و باقی گزینه ها احتمال اشتباه در آن ها بالا است. برای این کار و کاهش میزان شک بین گزینه ها داوطلب باید قبل از کنکورهای آزمایشی خود یک آزمون ارزیابی در منزل از خود بگیرد. هیچ گاه سوال در کنکور به گونه ای مطرح نمی شود که جواب از یک نقطه مشخص از کتاب باشد و به راحتی بتوان پاسخ را یافت و به جواب رسید. سوالات اکثرا ترکیبی است و داوطلب باید بتواند به چنین سوالاتی خوب پاسخ دهد و به همین دلیل باید تست های ترکیبی زیادی کار کند و قبل از آزمون در منزل با آزمون ارزیابی از خود سنجشی به عمل آورد تا مشکل شک بین گزینه ها برطرف شده و یا به حداقل برسد.

نکته مثبت دیگر آزمون های ارزیابی این است که اگر شکی بین گزینه ها بود در منزل می توان دلیل این شک را یافت و آن را برطرف کرد تا کمتر سر جلسه اصلی کنکور آزمایشی و یا کنکور سراسری به چنین مشکلی بر بخورد.

راه کارهای گفته شده در سوالاتی که دارای جای خالی هستند خیلی مفید است. خصوصا در درسی مانند دین و زندگی که سوالات به صورت جای خالی زیاد در آن مطرح می شود و برخی از موضوعات شباهت زیادی نیز به هم دارند. هم چنین در دروس تخصصی مثل زیست شناسی نیز دیده می شود.

نکته دیگری که می توان در مورد سوالات با جای خالی گفت این است که بهتر است ابتدا داوطلب جای خالی را با معلومات خود پر کند سپس به جای خالی نگاه کند. این گونه راحت تر می تواند به گزینه درست برسد و شک بین گزینه ها نیز کم می شود.

سخن پایانی

جمع بندی که می توان از مطالب بالا کرد این است که به طور کلی دو نوع شک در سوالات وجود دارد. اولین شک که شک مطلق نامیده می شود بیشتر در درس هایی که نیاز به حل کردن دارند اتفاق می افتد و بهتر است به آن پاسخ داده نشود زیرا در این شک ها هیچ راهی برای رسیدن به پاسخی درست بین آن ها وجود ندارد و نمی توان به نتیجه رسید.

شک بعدی شک نسبی است که بیشتر در دروس مفهومی مانند دروس عمومی و یا تخصصی مانند زیست اتفاق می افتد که در این گونه موارد بهتر است اولین گزینه ای که به عنوان جواب انتخاب شده است را به عنوان پاسخ نهایی انتخاب کنید. زیرا در 90 درصد مواقع پاسخ اولین گزینه صحیح است و گزینه های دیگر که از روی شک در مورد پاسخ صحیح انتخاب شوند با درصد خیلی پایینی احتمال صحیح بودن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *