عادت های مفید فکری و ذهنی را برای کنکور سراسری پرورش دهیم

عادت های مفید فکری و ذهنی را برای کنکور سراسری پرورش دهیم

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

عادت های مفید فکری و ذهنی را برای کنکور سراسری پرورش دهیم

عادت های مفید فکری و ذهنی را پرورش دهیم

برای داشتن عادت های مفید فکری و ذهنی و آمادگی برای کنکور سراسری با دقت این مطلب را دنبال کرده و به مراحل گفته شده توجه کنید.

ابتدا برای خود هدفی تعیین کنید و برای آن هدف برنامه ریزی کنید.

هدف

قبول شدن در کنکور تجربی 97

مرحله اول 

ثبت نام در کلاس های کنکور

مرحله دوم

تهیه کتاب ها و جزوات مورد نیاز

مرحله سوم

اختصاص 8 ساعت در روز برای مطالعه

 

یکی از عادت های مفید فکری و ذهنی ،ساده سازی است

آیا با 3 قانون کار آشنا هستید؟

الف) نظم از هرج و مرج بیرون می آید.
ب) ملودی های آهنگین از میان نت های ناهماهنگ بوجود می آید.
ج) فرصت ها در دشواری ها نهفته شده اند.

همه فکر می کنند برای این که به اهداف خود برسند باید کارهای عیجب و غریب انجام دهند مثلا: هر روز یوگا تمرین کنند یا به زیر دوش آب سرد بروند. ولی در واقع اولین گام در موفقیت ساده سازی است. همین الان گوشی همراه خود را بردارید و میان برنامه هایش بروید. مسلما چندین برنامه وجود دارد که شاید در سال هم از آن ها استفاده نکنید. در واقع همه جنبه های زندگی ما مثل همان گوشی همراه هستند. داخل اتاق یا محل کارمان مملو از اشیایی است که از آن ها استفاده نمی کنیم و فقط جایی را اشغال کرده اند. حتی در ذهنمان انبوهی از تفکرات بدرد نخور و بی مصرف داریم که فقط ذهن ما را درگیر خود کردند. دیشب رئال مادرید باخت، آن مردی که دیروز سر خیابان دیدمش به نظر از من خوشش نیامد، چرا همسر فلانی خال دارد؟ همه این ها افکار به درد نخوری هستند که فقط برای شما مشغولیت ذهنی بوجود آورده اند. فکر می کنید برای چه همه مکان های آرام و خلوت و تمیز را دوست دارند؟ چرا همه می خواهند به چنین جاهای دنجی بروند؟ چون در این مکان ها آرامش دارند ذهنشان درگیر نمی شود. قطعا همه ما در کنار پارکی زیبا یا ساحل دریا زندگی نمی کنیم که برای رسیدن به آرامش به آن جا برویم. پس باید محیط زندگی خود را تغییر دهیم. در گام اول باید محیط را تمیز کنیم و درگام بعد ذهنمان را.

نیاز به هرج و مرج زدایی

همین الان به سمت کمد لباستان بروید و آن را باز کنید. پر است از لباس هایی که شاید در طول سال نپوشیده باشیم. ذهن ما هم دقیقا همین است. پر است از تفکرات و مشغولیاتی که اصلا مهم نیست در موردشان فکر کنیم یا نه. چرا باید لباسی که در طول سال فقط یک بار پوشیده ام نگه دارم؟ شاید چون فکر می کنم که برایش پول داده ام پس باید آن را نگه دارم. ولی باور کنید نگه داری جنسی که برایش پول داده اید و استفاده نمی کنید آسیب ذهنی بیشتری به شما می زند از این که آن جنس را به کسی اهدا کنید یا بیرون بیندازید. باور کنید بعد از اهدای آن حتی دیگر یادتان نمی ماند که چنین لباسی هم داشته اید.

برای تغییر از چیزهای کوچک شروع کنید

همیشه خانه تکانی فیزیکی از خانه تکانی ذهنی آسان تر است. پس بهتر است از خانه تکانی ذهنی شروع کنیم. در همان خانه تکانی فیزیکی هم بهتر است از ساده ترین چیزها شروع کنیم. از چیزهایی که به سرعت تغییر را نشان می دهد. اگر به عنوان مثال شما شروع کنید به خانه تکانی کل خانه نه تنها بعد از مدت کوتاهی خسته می شوید بلکه تغییری هم حس نمی کنید و از این کار منصرف می شود. ولی اگر از یک اتاق کوچک شروع کنید هم خیلی سریع اتاق را تمیز می کنید و هم تاثیرش را می بینید.

قوانین تمیز کاری

1- استفاده کنید یا دور بندازید به همین سادگی

داخل کمد لباس ها را نگاه کنید اگر لباسی دارید که در طی سال آن را نپوشیده اید دور بندازید. به تلگرام بروید اگر کانال یا گروهی هست که اصلا به آن سر نمی زنید لفت بدهید به همین سادگی.

2- یک منطقه را تعیین کنید که در آن نباید هیچ گونه آشغالی ریخته شود
3- برای خانه یا محل کار

حتما یکی از این فضاها را در نظر بگیرید.

4- چندین جعبه برای انبار کردن اشیائی که نمی خواهید تهیه کنید

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *