علایم استرس در مردان چیست؟

علایم استرس در مردان چیست؟

سه شنبه 13 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

علایم استرس در مردان چیست؟

علائم استرس در مردان در هر شخص متفاوت است؛ اما می توان با علایم آن آشنا شد تا در زمان وقوع بتوان برای برطرف کردن آن راه حلی پیدا کرد.

تعریف استرس

وقتی شخصی در موقعیتی قرار می گیرد و فشار زیادی به او وارد می شود به حدی که توانایی مواجهه با مشکل به وجود آمده را از فرد می گیرد، به این شرایط ایجاد شده استرس می گوییم. دو نوع استرس وجود دارد: یوسترس (استرس خوب) و دیسترس (استرس بد).

مردان در تشخیص استرس خود خیلی مهارت ندارند. از سویی دیگر استرس تجربه ای شخصی است. مسئله ای می تواند برای شخصی استرس زا باشد و برای شخصی دیگر نه و یا این که موردی در زمانی خاص برای فرد ایجاد استرس کند و در زمانی دیگر برای همان فرد اصلا دارای اهمیت نباشد.

اندازه گیری استرس در مردان

میزان استرس را از روش های مختلفی می توان اندازه گیری کرد ولی عموما به صورت گزارش توسط خود فرد تهیه می شود که در آن به میزان احساس خود نسبت به رویداد ایجاد شده در طی زمان اشاره می کند.

از مهم ترین این آزمایش ها (SRRS) نام دارد که در سال 1967 توسط دو شخصی به نام توماس هلمز و ریچاردرای انجام شد.

آن ها فهرستی از مواردی که می تواند موجب استرس شود تهیه کردند. مانند نقل مکان و یا مرگ یکی از نزدیکان. هم چنین یک سیستم ارزشی برای محاسبه شدت استرس ابداع کردند. برای مثال مرگ همسر بالاترین نمره یعنی 100 و نقض قانون نمره 10 یعنی کمترین نمره را دریافت کرد.

نشانه های فیزیکی و علایم استرس در مردان

اما نشانه های فیزیکی استرس در مردانی که مورد آزمایش قرار گرفتند به قرار زیر است:

این نکته را به یاد داشته باشید که استرس موضوعی شخصی است و نشانه های زیادی می تواند داشته باشد. نباید از نشانه های یک بیماری به دلیل این که به استرس ربط دارند غافل شد. برای این که بتوانید نشانه های جدی استرس را تشخیص دهید با پزشک خود مشورت کنید.

درد قفسه سینه، فشار خون بالا، خستگی، کمبود میل جنسی، تپش قلب، درد عضلانی، سردرد، سرگیجه، سفت شدن فک و دندان قروچه، خشکی گلو، اسهال، افزایش تعرق، درد معده، افزایش یا کاهش وزن، سوء هاضمه، یبوست، مشکلات پوستی، تنگی نفس.

نشانه ها و علایم روانشناسی استرس

غمگین بودن، افسردگی، گریه کردن، انزوا، تغییر خلق و خو، نگرانی، عصبانیت، پرخوری، احساس ناامنی، کاهش عملکرد، هیجان زیاد، حواس پرتی در کار، تغییر روابط، بی خوابی، افزایش مصرف سیگار و نوشیدنی های الکلی.

واقعیت هایی در مورد استرس مردان

کلمه استرس از مجموعه لغات در حوزه مهندسی گرفته شده که در آن به مقاومت، فشار، انعطاف پذیری، نقطه شکست و قابلیت ارتجاعی اشاره می کند.

استرس در حالت کلی به دو شکل است : جسمی و روانی که هر دو به هم مرتبط است.

برای مثال روانشناسی به نام جانسیس گلاسر نشان می دهد که چگونه استرس مزمن باعث کاهش عملکرد دستگاه ایمنی، افزایش خطر ابتلا به عفونت، کاهش توانایی مبارزه با بیماری و درمان بافت های آسیب دیده است.

استرس مکانیزمی است که به ما توانایی مواجهه با تهدیدات را می دهد. ما توانایی این را پیدا می کنیم تا با تهدیدات مواجهه شده و از آن ها دوری کنیم.

استرس به همان میزان که بد است می تواند کمک کننده نیز باشد. بدون وجود استرس، شاهد افزایش ترشح آدرنالین در خون، توانایی حل مشکلات، کسب تجربه و انجام تغییرات مهم نخواهیم بود. داشتن استرس به خصوص طولانی مدت می تواند باعث بیماری یا وخامت بیماری و یا حتی کاهش طول عمر شود.

مدیریت استرس برای سلامتی لازم است و باید هر روز آن را تمرین کرد.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *