علت احساس خستگی در صبح و راه حل های آن

علت احساس خستگی در صبح و راه حل های آن

علت احساس خستگی در صبح و راه حل های آن. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی در هنگام صبح، احساس کسلی و خواب آلودگی کنید. ممکن است، حتی با وجود این که در شب خواب کافی داشته اید، باز هم در هنگام صبح احساس کنید که به اندازه کافی استراحت نکرده اید. یکی از مهمترین دلایل این وضعیت معمولا فشارها و دغدغه های روزمره است که می تواند احساس خستگی را در بدن به جای بگذارد. اما این مورد تنها علت احساس خواب آلودگی در صبح نیست و این احساس می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در این مقاله سعی داریم که بتوانیم ضمن بررسی علل خواب آلودگی، راهکارهای مفیدی را برای برطرف کردن این مسئله ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

مابین دوش گرفتن و خوابیدن، مدت زمانی را فاصله بیاندازید

تجربه ثابت کرده است که گرفتن دوش آب گرم پیش از خواب برای داشتن احساس آرامش و خوابی عمیق بسیار مفید خواهد بود. اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که دمای بدن، پیش از خواب کمی پایین می آید و بدن رفته رفته برای خواب آماده می شود، لذا دوش آب گرم با بالا بردن دمای بدن سبب ایجاد اختلال در رسیدن سیگنال های خوابیدن به مغز می گردند. لذا بلافاصله پس از استحمام به سراغ تخت خواب نروید و بهتر است که دست کم 1 تا 2 ساعت بین خوابیدن و دوش گرفتنتان فاصله بیاندازید.

 

در اتاق خواب نامنظم و شلوغ، نخوابید

اگر اتاق خوابتان انباشته و نامنظم باشد، ذهنتان پیش از خواب به کارهایی که در طول روز باید انجام می دادید و وسایلی که بایستی جمع می شدند، مشغول می گردد. لذا اگر اتاق خوابی مرتب و به دور از شلوغی و کثیفی داشته باشید، احتمال این که زودتر بتوانید به خواب بروید، بیشتر است و اگر کارهای روزانه تان را انجام داده باشید، خوابی راحت و به دور از مشغله خواهید داشت.

 

در شب، مواد غذایی شیرین مصرف نکنید

حتما تاکنون بارها شنیده اید که خوردن غذاهای سنگین و پرچرب یا شیرین، بخصوص در هنگام شب، سلامتی انسان را تهدید می کند. در حقیقت مصرف این گونه مواد غذایی پیش از خواب، موجب افزایش غلظت هورمون کورتیزول در بدن می شود. این هورمون همان ماده ایی است که در هنگام تنش و اضطراب نیز ترشح می گردد و تا 5 ساعت در بدن تاثیر گذار خواهد بود. لذا سعی کنید تا 5 ساعت پیش از خواب، از خوردن خوارکی هایی مانند، پیتزا، کیک، سیب زمینی سرخ کرده و … پرهیز کنید. این مواد غذایی نشاسته بالایی دارند و به جای آن ها می توان از غذاهای سبک تری مانند سالاد، لبنیات و …. استفاده کرد.

 

خوردن صبحانه را جدی بگیرید

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، خوردن صبحانه موجب می شود، ساعت بیولوژیکی بدنتان منظم شود و بدن می تواند مدت زمان باقی مانده تا استراحت بعدی را تنظیم نماید. ساعت بیولوژکی بدن یا ریتم شبانه روزی، همان چرخه متشکل از زمان خواب و بیداری است. هم چنین توجه داشته باشید که بهتر است بین زمان بیداری و صبحانه خوردن مدت زمان زیادی فاصله نیندازید، چرا که در این هنگام غلظت هورمون کورتیزول در خون بالا می رود.

 

نور اتاق خوابتان را تنظیم نمایید

هورمون ملاتونین هورمونی است که به تنظیم ریتم شبانه روزی کمک می کند و اگر ترشح آن متوقف شود، اختلالات متعددی در خوابیدن پیش می آید. یکی از مواردی که می تواند ترشح این هورمون خواب آور را سرکوب کند، مشاهده نور است. در این جا منظور از نور، بیشتر نورهای مصنوعی هم چون نور صفحه تلفن همراه و تلویزیون است. بنابراین سعی کنید اتاق خوابی تاریک تدارک ببینید و انواع و اقسام وسایل الکترونیکی موجود در آن را موقع خوابیدن خاموش نمایید.

 

در روزهای تعطیل، دیرتر بیدار نشوید

یکی از اصلی ترین دلایل برهم خوردن ریتم شبانه روزی این است که افراد در روزهای کاری هفته، نهایت 5 تا 6 ساعت می خوابند و در عوض در روزهای تعطیل این مقدار به 10 تا 11 ساعت در یک روز می رسد. بر هم خوردن ساعت بیولوژیکی بدن با اختلالاتی هم چون اضافه وزن، بیماری های قلبی، دیابت و … همراه خواهد بود. لذا در روزهای تعطیل نهایت 1 تا 2 ساعت بیشتر از روزهای تعطیل بخوابید تا مشکلاتی برای تنظیم مجدد این ریتم نداشته باشید.

 

ساعتتان را روی زنگ تکرار شونده قرار ندهید

بسیاری از افراد گمان می کنند، چند دقیقه چرت زدن در صبح پس از بیداری موجب می شود که سرحال تر شوند، اما واقعیت این است که ممکن است مدت زمان بین دو زنگ، شما به خوابی عمیق فرو روید و پس از بیداری بیش از پیش احساس بی حالی و خواب آلودگی داشته باشید. پس دقیقا در همان زمان مقرری که باید از خواب بیدار شوید، ساعت خود را تنظیم نمایید و از این طریق همت و اراده خود را نیز پرورش دهید.

 

برنامه خوابتان را منظم کنید

پیش از این در مورد اهمیت ساعت بیولوژیکی بدن مطالبی را ارائه دادیم و در آخر مجددا تاکید می شود که تا حد امکان ریتم شبانه روزیتان را برهم نزنید و سر ساعت مشخصی به سراغ تخت خواب بروید، چرا که اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن، تاثیرات فراوانی بر احساسات پس از بیداری می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *