علت های اصلی خواب دیدن

علت های اصلی خواب دیدن

چهارشنبه 3 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

علت های اصلی خواب دیدن

علت خواب دیدن چیست؟

حواس پنجگانه به انسان کمک می‌کند بتواند با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار کرده و قوه ادراکی خود را نسبت به جهان اطراف خود فعال نماید. به طور معمول برداشت های ما با واقعیت های خارجی انطباق دارد اما گاهی حواس پنجگانه به گونه ای عمل می کند که وجود ما موفق به ادراک چیزی می‌شود که در عالم واقع شکل دیگری دارد.

تمامی این پدیده ها در قالب خطاها و فریب حسی تعریف می‌شوند و کسی هم که موفق به تجربه آن می‌شود به واقعی نبودن آن ها اشراف داشته و می‌داند که شرایط روانی خاص و برقراری محرک های محیطی بخصوصی نظیر تاریکی و سکوت و فعال شدن قوه تخیل، عامل بوجود آمدن آن است. به عبارت دیگر، خطاهای حسی ما، ادراک نادرستی از محرک های محیطی اطرافمان هستند که بصورت خودکار در افراد دارای سلامت جسمی و روحی نیز وجود داشته و بروز و وقوع آن ها را نمی‌توان نشانه ابتلا به اختلال روان پزشکی قلمداد کرد.

توهم چیست و آیا با خواب دیدن ارتباط دارد؟

ایجاد اداراک شنوایی، بویایی، بینایی، چشایی و بساوایی، بدون وجود محرک خارجی را توهم می‌نامند. شنیدن صداهای نه چندان واضح که منشا ایی هم در جهان ماورا برای آن‌ها یافت نمی‌شود یا دیدن شبح و صحنه هایی که وجود واقعی نداشته نمونه‌هایی از این دست ادراک‌ها محسوب می‌شوند.

به این مثال توجه کنید:

وقتی در سینما به تماشای فیلمی نشسته‌اید؛ افراد و تصاویر مختلفی را تماشا می‌کنیم که حرکت کرده و با یکدیگر مشغول صحبت هستند اما در واقعیت هیچ جانداری روی پرده‌ نقره‌ای سینما وجود ندارد و دیده‌ها و شنیده‌های ما حاصل انعکاسی است که از یک رشته نوار سلولزی با کدهای دیجیتال ذخیره شده در آپارات سینما روی پرده منتقل شده و امکان درک این سیگنال‌ها بصورت موجودات و اشیای واقعی دارای پویای برای ما فراهم شده است.

دقت به این مثال به درک و تصور بهتر مفهوم توهم کمک می‌کند. توهم را به معنای ادراک در هر یک از حوزه‌های مرتبط با هر یک از حواس پنجگانه، بدون محرک بیرونی تعبیر می‌کنند. در این بین متداول ترین نوع توهم در قلمرو حواس شنوایی و بینایی اتفاق می‌افتد. توهم در محدوده اختلالات پزشکی و روانپزشکی تعریف می‌شود. مبتلایان به بیماری اسکیزوفرنی مرتبا صداهایی را می‌شوند که آن‌ها را مخاطب قرار داده و علاوه بر امر و نهی در موارد مختلف، به اظهار نظر در مورد رفتار و خلقیات آن‌ها نیز می‌پردازد. استشمام بوهای خوشایند یا ناخوشایند غیر واقعی نیز در بعضی از بیماران مبتلا به صرع مشاهده شده است. ایجاد توهم جز عوارض برخی از مواد اعتیادآور مخدر نیز می‌باشد. اس.اس.دی نمونه ای از مواد مخدر شناخته بشمار می‌رود که می‌تواند در وجود مصرف کننده توهم ایجاد نماید.

هذیان چیست و آیا با  خواب دیدن ارتباط دارد؟

اگر محدوده ادراکی انسان و حواس پنجگانه او را محدوده تعریف توهم بدانیم؛ تفکر و باور بیماری قلمرو شکل‌گیری هذیان برشمرده می‌شود. باور نادرستی که با واقعیت های خارجی منطبق نبوده و بیمار نسبت به آن اعتقاد راسخی پیدا کرده است را هذیان می‌گویند. هذیان با استدلال منطقی بر طرف نشده و با شرایط فرهنگی و اجتماعی فرد مبتلا نیز سنخیت ندارد. به عنوان مثال اعتقاد به این که عده‌ای دارای عداوت و دشمنی با فرد شده و احساس اینکه به صورت مداوم عده ای در تعقیب او بوده تا آسیبی به او وارد کنند ذیل عنوان هذیان «گزند و آسیب» تعریف می‌شود. بیماری مبتلایی که تصور می‌کند فرد حائز اهمیت و برجسته‌ای است و از توانایی‌های ماورای توانایی بشری برخوردار شده است در دسته بیماریان مبتلا به هذیان بزرگ منشی تعریف شده و فرد مبتلا به هذیان حسادت و خیانت در ذهن خود، تصور عدم وفاداری همسر را شکل داده و چنین می‌پندارند که همسرشان با دیگری وارد ارتباط شده است. قانع کردن کسی که به هذیان دچار است تقریبا به هیچ روشی مقدور نیست. این ویژگی وجه مشترک بیماران مبتلا به هذیان با افراد معتقد به باورهای خرافی است با این تفاوت که عقاید خرافی باور مشترک عده‌ای است که دارای مشترکات فرهنگی با یکدیگر هستند درحالی که هذیان می تواند در وجود یک فرد منحصرا ایجاد شده و هیچ کس با اعتقادهای او همراهی نداشته باشد. هذیان در دسته اختلالات روان پزشکی جدی و حاد تعریف شده و درمان آن در سریع ترین زمان ممکن می بایست انجام پذیرد چرا که ادامه این روند با وارد آمدن قطعی آسیب های بیشتر به خود فرد و اطرافیانش همراه خواهد شد.

رویا چیست و ارتباط آن با خواب دیدن چیست؟

آن چه در زمره خطاها و فریب های حسی قابل تعریف است اعم از توهم و هذیان در زمان هوشیاری کامل انسان و بیداری اتفاق می‌افتد اما چنان چه تجربه این پدیده ها در خواب اتفاق بیافتد، از آن با عنوان خواب دیدن یا رویا یاد می‌کنیم. رویا یک پدیده پیچیده و سرشار از رمز و راز و کنجکاوی است که مطالعه و پیگیری آن هم جذابیت های خاص خود را دارد. دیدن رویا بخشی از خواب طبیعی است که در مطالعات علمی از آن با عنوان حرکات سریع کره چشم یا Rem یاد می‌شود. پس از این که انسان به خواب می‌رود، عمق خواب بتدریج بیشتر شده و با گذشت نود تا صد و بیست دقیقه از زمان به خواب رفتن، چشم‌ها به سرعت شروع به حرکت می‌کنند. با وقوع این پدیده، ضربان قلب نسبت به دقایق گذشته بالاتر رفته و شاهده افزایش فشار خون خواهیم بود. این اتفاق و تغییرات در حالی بوقوع می‌پیوندد که عضلات بدن همچنان شل و در حالت انقباض هستند. این تضاد بین بالا بودن ضربان و فشار و شل بودن عضلات وجه تسمیه نام گذاری این مرحله و شناسایی آن با عنوان خواب متناقض می‌باشد. دیدن رویا در همین مرحله اتفاق می‌افتد. در زمانی که جسم و روح ما درگیر این فاز است، مغز مشغول بازسازی مجدد خود وسلول‌هایش است. بخش عمده خواب نوزادان در این همین مرحله است اما با بالا رفتن سن، بازه زمانی این مرحله کوتاه تر شده تا جایی که با ورود به مرحله بزرگسالی، یک چهارم زمانی که انسان خواب است در مرحله رویا دیدن و Rem سپری می‌شود. آن چه که رویا را تشکیل می‌دهد ترکیبی است از تجربیاتی که در گذشته اتفاق افتاده، خواسته‌ها و دغدغه‌ها، ترس‌ها و دلواپسی‌ها و بسیاری از فاکتورهای ناشناخته دیگر که در مغز ذخیره شده و با ورود مغز به این مرحله از خواب رها می‌شوند. رویا دیدن در بین همه انسان‌ها عمومیت دارد اما فقط بعضی از ما تعدادی از آن‌ها را به‌وضوح و شفاف بخاطر می‌آوریم. نکته دیگر این که دیدن رویاهای رنگی در مقایسه با رویاهای سیاه و سفید، فرکانس وقوع پایین تری دارد.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *