عوامل موفقیت در آزمون سراسری

عوامل موفقیت در آزمون سراسری

سه شنبه 27 آذر 1397 سمانه الکایی دسته ها

عوامل موفقیت در آزمون سراسری

هر ساله تعداد زیادی داوطلب در کنکور سراسری شرکت می کنند اما از این تعداد چندین هزار نفری تنها تعداد اندکی می توانند به آن چه که هدف آن هاست در کنکور سراسری، از قبیل رشته و دانشگاه مورد نظر برسند.

با وجود این که تعداد زیادی سخت تلاش می کنند برای رسیدن به موفقیت در این رقابت فوق العاده نزدیک، لازم است بدانند برای رسیدن به موفقیت باید چه کارهایی را انجام دهند. در ادامه این مطلب همراه باشید.

بخواهید و پافشاری کنید

“تفاوت بین فردی موفق و ناموفق در ناتوانی یا کمبود دانش او نیست، بلکه در نخواستن اوست” وینسنت تی لمباردی.

داشتن آرزو یکی از لوازم رسیدن به هدف است. فرق آدم های موفق با دیگران این است که بیشتر از هر چیز دیگری آرزوی رسیدن به موفقیت را دارند. نه این که لزوما توانایی بیشتری دارند. درست است که داشتن توانایی کمکی برای رسیدن به موفقیت است اما لزوما همه چیز نیست. بودند کسانی که توانایی لازم را داشتند اما به قدر کافی آرزوی رسیدن به هدف و موفقیت را نداشتند. یا به عبارتی خواستنشان به اندازه ای که آن ها را به حرکت وا دارد نبود.

یکی از مهم ترین عوامل رسیدن به موفقیت این است که واقعا بخواهید موفق شوید و روی آن پافشاری کنید. وقتی واقعا چیزی را بخواهید تمام عوامل هستی دست به دست هم می دهند تا شما به خواسته خود برسید. پس هیچ وقت نگذارید انرژی منفی که از سمت اطرافیان گاها به شما می رسد و یا اتفاقات ناگهانی و گاهی ناگوار شما را از رسیدن به هدفتان و خواسته تان باز دارد. باید به گونه ای باشید که تا به چیزی که هدف و خواسته شماست نرسیدید از تلاش باز نایستید. بنابراین باید هدفتان را از شرکت در کنکور سراسری مشخص کنید و در مسیر آن حرکت کنید. هر چند بار در مسیر به در بسته خوردید یا شکست خوردید، باز به تلاش خود هر چه بیشتر ادامه دهید. مطمئن باشید موفق خواهید شد.

انگیزه داشته باشید

بسیاری از دانش آموزان، از لحاظ توانایی در یادگیری مانند هم هستند اما در پیشرفت تحصیلی تفاوت دارند. چیزی که باعث ایجاد این تفاوت می شود علاقه است. علاقه در انجام کاری باعث می شود که در یادگیری آن و سعی در پیشرفت علاقه بیشتری داشته باشیم. علاقه در انجام کارها نه تنها در تحصیل بلکه در سایر مراحل زندگی و موفقیت های دیگر نیز کمک کننده است. بین دو شخصی که یک موضوعی را یاد می گیرند کسی که علاقه به آموزش آن را دارد سریع تر و بهتر موضوع را درک می کند و یاد می گیرد. بنابراین باید نقش علاقه را هم در تحصیل و سایر کارهای خود در نظر بگیرید، چون نقش موثری در موفقیت دارد.

تمرکز کنید

یکی دیگر از عوامل ایجاد موفقیت داشتن تمرکز است. شخص باید بتواند این توانایی را در خود ایجاد کند که هنگام درس خواندن و مطالعه کردن به چیزهای دیگر فکر نکند و هر چیزی را که باعث پرت شدن حواسش می شود  از محیط و از خود دور کند. باید بتوان عواملی که باعث ایجاد حواس پرتی می شود را شناخت و از آن ها دوری کرد. از عوامل ایجاد حواس پرتی می توان به بی علاقگی به موضوع، ناهماهنگی اراده و تخیل، مشغول بودن ذهن و… اشاره کرد.

برنامه ریزی کنید

کمتر کسی را می توان یافت که بدون برنامه ریزی بتواند درست و منظم پیش برود. برنامه ریزی به شما کمک می کند که راحت تر به سمت هدف خود گام بردارید. سعی کنید در برنامه ریزی اهداف خود را دسته بندی کنید. یعنی به هدف های روزانه، هفتگی، ماهانه و بلند مدت تقسیم کنید. اگر هدف تنها به بلند مدت تقسیم شود هم عمل به آن امکان دارد به تعویق بیوفتد و هم از هیجان و ذوق رسیدن به آن کاسته می شود. در فرآیند برنامه ریزی همیشه باید توجه داشته باشید که طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید انجام دهید نه این که در انجام آن ناتوان باشید و این موضوع باعث ناراحتی و دلزدگی شما از ادامه برنامه و درس خواندن شود. اگر شما جزو افرادی هستید که تا به حال با برنامه پیش نرفتید ممکن است ابتدا سخت باشد اما کم کم می توانید مطابق با برنامه پیش بروید.

هدف خود را تعیین کنید

برنامه ریزی درست زمانی اتفاق می افتد که هدف روشن و مشخص باشد و تصویر درست و روشنی از آن در پیش روی ما باشد. هدف بلند مدت می تواند قبولی در رشته خاص باشد و هدف کوتاه مدت برنامه ریزی برای تمام کردن بخشی از درس یا کتاب در پایان سه ماه، برنامه ریزی ماهانه و هفتگی نیز می تواند در برنامه کوتاه مدت جای بگیرد.

خیال پردازی کنید

“خیالی که در ذهنتان آن را می ستایید و ایده آلی که آن را در قلب خود می ستایید، همان چیزی است که زندگی خود را با آن می سازید و تبدیل به همان می شوید.” جیمز آلن.

برای این که بتوانید به موفقیت برسید باید به آن فکر کنید. باید تا حدی رویا و آرزوی رسیدن به آن را داشته باشید تا زمانی که به آن دست نیافتید از پای نایستید. این که رویای رسیدن به خواسته تان شما را از پای درآورد.

جرات داشته باشید و خود را باور کنید

دیل کارنگی می گوید:” کسی می تواند به بعید ترین نقطه برسد که می خواهد کاری را انجام دهد و جرات انجام دادنش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی شود.” شما چطور؟ جرات انجام کارهای غیر ممکن را دارید؟ همیشه باید لحظاتی در زندگیتان باشد که جرات انجام کارهای غیر ممکن را داشته باشید.

بسیاری از افراد وقتی صحبت از آزمون و کنکور سراسری می شود خود را دست کم می گیرند و قبولی و جایگاه خود را در رشته و دانشگاه های خوب و خاص ناممکن می دانند. تصور می کنند که نمی توانند مباحث دشوار را یاد بگیرند. همین افکار منفی باعث می شود که فرد نتواند تمام توانایی خود در انجام کارها بروز دهد و باعث می شود کمترین تلاش خود را انجام دهد.

سعی کنید با اندکی سخت گیری به خود و کمتر کردن تفریحات به آن چه که می خواهید برسید. خود را دست کم نگیرید و بدانید هر فردی با تلاش می تواند به آن چه که می خواهد برسد.

متعهد و وفادار باشید

فرد با اراده و با علاقه خیلی بیشتر از فردی که علاقه کمی دارد و یا سریع اراده و انگیزه خود را برای انجام کاری از دست می دهد موفق است. بسیاری از داوطلبان هستند که خوب برنامه ریزی می کنند و خوب نیز پیش می روند اما در ادامه مسیر اراده و انگیزه خود را برای انجام کار از دست می دهند. هر لحظه از زندگی، به دلیل شرایطی ممکن است مدتی را نتوان به اندازه ای که باید تلاش کرد اما مهم این جاست که بتواند خود را جمع و جور کند و به مسیر خود ادامه دهد. همیشه باید این تصویر در جلوی چشم شما باشد که هدف شما چیست و این تلاش برای چیست؟ بنابراین روند و فرآیند تلاش نباید افت کند.

نرخ شکست خود را دو برابر کنید

نباید هیچ گاه به شکست خوردن به عنوان یک دشمن برای رسیدن به موفقیت نگاه کرد. بلکه شکست خوردن هم می تواند باعث دلسرد شدن شود و هم می تواند به شما چیزی یاد دهد و انگیزه ادامه مسیر باشد. برخی از داوطلبان تصور می کنند که از همان لحظه که شروع به تست زدن می کنند باید همه را درست بزنند یا در همه آزمون ها موفق شوند. در صورتی که باید بدانند که مسیر رسیدن به موفقیت هموار نیست و برای همه هم به یک شکل نیست. ممکن است بارها شکست بخورند و یا حتی چندین بار در کنکور شرکت کنند، باید بدانند که  از شکست های خود برای پیروزی و رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

به سمت موفقیت بروید

موفقیت چیزی نیست که یک باره به دست بیاید بلکه باید به دنبال آن بروید و تنها خود شما می توانید آن را به دست بیاورید. همه کسانی که در آزمون سراسری شرکت می کنند خواهان رتبه برتر هستند، همه می خواهند بهترین رتبه را داشته باشند و در بهترین دانشگاه قبول شوند در صورتی که تنها کسانی می توانند به این مهم دست یابند که تلاش بیشتری بکنند و تنبلی را کنار بگذارند.

باید سعی کنید برای این که به آن چه خواسته قلبیتان است برسید، چه قبولی در آزمون سراسری چه در مراحل دیگر از زندگی تمام تلاش و انرژی خود را برای آن بگذارید. باید بیشتر از هر چیزی آن را بخواهید و بدانید برای این که بهترین چیز را به دست آورید باید تا جایی که می توانید تلاش کنید و از چیزهای کوچک مدتی دور شوید. انجام این کارها و اراده برای پیش بردن کمک شایانی در تحقق رویاهایتان به شما می کند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *