غلبه بر بی ارادگی

غلبه بر بی ارادگی

غلبه بر بی ارادگی

چگونگی غلبه بر بی ارادگی

با دیدن شکلات دست و پای خود را گم می کنید و نمی توانید در مقابل خوردنش مقاومت کنید؟ چک کردن گوشی و وبگردی را نمی توانید از خود دور کنید؟ دلیل این رفتار چیزی جز بی ارادگی نیست. همه ما دارای اراده هستیم ولی مقدار آن متفاوت است. بعضی از ما می توانیم در برابر وسوسه ها مقاومت کنیم و بعضی به راحتی خود را وا می دهیم و تسلیم می شویم. داشتن اراده ای قوی به شما در انجام بسیاری از کارها کمک می کند. شما با داشتن اراده قوی می توانید پول های خود را پس انداز کنید.

خبر خوب این است که قوی کردن اراده کار بسیار دشواری نیست. اگر با ما همراه باشید، به شما ترفندهای معرفی می کنیم که با آن ها بتوانید غلبه بر بی ارادگی خود کنید.

در راه غلبه بر بی ارادگی بهترین دفاع، حمله است

دکتر هاری استیون آزمایشی را در لهستان انجام داد و در آن آزمایش اراده کارگران را زیر نظر گرفت. بعد از چند روز متوجه شد که هر کارگر روزی 4 تا 5 ساعت خویشتن داری می کند. این خویشتن داری در برابر خوابیدن، خوردن و آشامیدن در طول ساعاتی کاری بود. نکته ای که عجیب بود، این بود که کارگرانی که دارای اراده قوی تر بودند از آن کمتر استفاده می کردند. بعد از چند روز هاری استیون فهمید که این افراد از موقعیت هایی که ممکن است مجبور شوند از خود خویشتن داری نشان دهند، دوری می کنند. این مانند فردی است که ماشینش را قبل از خراب شدن پیش تعمیر کار می برد. آنها به جای این که دفاع کنند، از حمله استفاده می کنند که یک راه موثر غلبه بر بی ارادگی می باشد.

دوری از تعلل

تعلل کردن در کارها باعث می شود که شما نتوانید اراده خود را قوی کنید. به عنوان مثال فرض کنید که شما تصمیم گرفته اید که از این به بعد دیگر فست فود استفاده نکنید ولی مدام این تصمیم را به تعویق می اندازید و همین کار باعث می شود که کم کم، از تصمیم خود پشیمان شوید.

پس راه دیگر غلبه بر بی ارادگی دوری از تعلل و درنگ می باشد.

یادداشت کردن سوابق

بهتر است اگر کاری را که با محکم کردن اراده انجام می دهید را در دفتری ثبت کنید. این دفتر در آینده به شما کمک فراوانی می کند. فرض کنید شما می خواهید 8 کیلو وزن کم کنید و بعد از مدتی، از این کار ناامید می شوید. بهتر است دفتر خود را باز کنید و به سوابق خود نگاه کنید. نگاه کردن به آنچه شما در گذشته با اراده قوی انجام داده اید به شما انرژی می دهد و در انجام کارها شما را یاری می کند.

برای خود جایزه بگیرید

یکی از راه هایی که اراده ما برای انجام کاری را تقویت می کند، مشوق ها است. شما باید برای خود جایزه هایی مشخص کنید تا در انجام کارها موفق تر عمل کنید. به عنوان مثال به خود بگویید که اگر من تا آخر این ماه 6 کیلو وزن کم کنم، برای خود یک دست لباس جدید می خرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *