فهمیدن زبان بدن اشخاص

فهمیدن زبان بدن اشخاص

یکشنبه 21 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

فهمیدن زبان بدن اشخاص

 

چگونگی فهمیدن زبان بدن اشخاص

تاثیر جذابیت در ارتباط از آن رو دارای اهمیت است، که انسان ها تمایل به برقراری ارتباط با شخصی دارند که از فاکتورهای جذابیت برای آن ها بهره مند باشد. برای روشن شدن مفهوم به این مثال توجه کنید. فرض کنید در یک کلاس درس که برای تحقیق و کار پژوهشی نیاز به گروه های دانشجویی دارد، دانشجویانی تمایل دارند با هم در یک گروه قرار بگیرند که برای یکدیگر درجه ای از جذابیت را داشته باشند. مثلا فردی به سبب نوع تشابهات اخلاقی با فرد دیگر برای وی جذاب خواهد بود، یا شخص دیگر به دلیل نوع معاشرت و توانایی در برقراری ارتباطات اجتماعی مورد قبول گروه واقع خواهد شد. تمام این فاکتورها نشان دهنده درجه جذابیت فرد است که در زمینه برقراری ارتباط با وی مورد توجه خواهد بود. این یکی از راه های فهمیدن زبان بدن اشخاص به صورت غیر ارادی می باشد.

 

ارتباطات غیر کلامی یک از راه های فهمیدن زبان بدن اشخاص

پیش از آغاز سخن در زمینه انواع ارتباط غیر کلامی، باید به بررسی عوامل جذابیت بپردازیم. در واقع باید راه هایی را بیابیم که بر میزان جذابیت ما بیافزاید. اهمیت این بحث بدان حد است که روانشناسان اجتماعی اصطلاح جاذبه بین فردی را در روابط اجتماعی نظیر دوستی؛ صمیمیت و … مهم دانسته اند.

ارتباطات به دو دسته کلامی و غیر کلامی تقسیم می شود. در ارتباط کلامی طرفین از طریق سخن گفتن در زمینه موضوعی، منظور یکدیگر را متوجه شده و به اشتراکات و یا نقاط اختلاف هم پی می برند. روش دیگر ارتباط، مبتنی بر کلام نیست، یعنی فرد از طریق ایما و اشاره یا سکوت و حرکات دیگر، اقدام به برقراری ارتباط با فرد دیگر می کند. حالت دوم از ارتباط به دلیل عدم کاربرد کلام، ارتباط غیر کلامی نامیده می شود.

 

نظر کارشناسان متخصص روان شناسی در فهمیدن زبان بدن اشخاص

به عقیده روانشناسان آن چه باعث ایجاد جاذبه می شود؛ در سه عنصر جذابیت جسمانی؛ مجاورت و مشابهت قابل بررسی است.

جذابیت

در بعد جذابیت جسمانی فاکتورهایی مربوط به ظاهر فرد نظیر اندازه قد؛ نوع پوشش؛ قیافه و … مورد نظر هستند. اهمیت این فاکتور در آغاز ارتباط بسیار زیاد است و به مرور که عمر رابطه اجتماعی بیشتر می شود از درجه اهمیت آن کاسته می شود.

مجاورت

مجاورت عنصر مهم دیگری در جذابیت محسوب می شود؛ در تعریف مجاورت می توان اصطلاح یکسان بودن شرایط زمانی و مکانی طرفین رابطه را دخیل دانست. افزایش این فاکتور با تعداد دفعات ملاقات فرد و تماس مکرر وی ارتباط مستقیم دارد. مثل معروف ایرانی از دل برود هر آن که از دیده برفت نشان دهنده اهمیت فاکتور مجاورت در میزان جذابیت فرد است.

مشابهت و مهمترین عامل

فاکتور سوم مشابهت؛ درجه نزدیکی دو نفر به هم را به لحاظ فکری؛ اخلاقی و … نشان می دهد. مشابهت باعث می شود دوام یک رابطه تضمین شود. هر چه میزان اختلافات بین طرفین یک رابطه کم تر باشد امکان بروز تداخل عقاید و نظرات در آن رابطه کم تر و در نتیجه عمر رابطه بیشتر خواهد بود.

اکنون که روش ها و عوامل ایجاد کننده جذابیت در ارتباط مورد بررسی قرار گرفتند می توانیم در مورد ارتباط غیر کلامی و انواع آن و هم چنین تاثیر این نوع ارتباط در ذهن خوانی و فهمیدن زبان بدن اشخاص به بیان نکاتی بپردازیم:
مفهوم و کارکرد ارتباط غیر کلامی

در ارتباط غیر کلامی انتقال معنا و منظور بدون استفاده از کلمات مد نظر می باشد. این نوع از ارتباط حرکات بدن؛ لحن صدا؛ نوع نگاه و حتی نوع پوشش را هم شامل می شود. آن چه در ارتباطات غیر کلامی از اهمیت بسیار برخوردار است تعبیر و تفسیر این حرکات به نحوی است که دقیقا روشنگر منظور فاعل آن باشد. توجه به فرهنگی که در آن این شکل از ارتباط انجام می شود هم از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلا حلقه در انگشت شست در کشورهای غربی دارای یک معنی و در کشورهای عربی و ژاپن دارای معنی دیگری است.

 

از جمله کارکرد های مهم ارتباط غیر کلامی می توان به موراد زیر اشاره کرد :
  • تاکید موکد: برای تاکید روی بخشی از پیام کلامی.
  • مکمل ارتباط کلامی: برای کامل کردن پیام کلامی آن را با لحن و یا با حرکتی نشان دهد.
  • بیان مغایرت: یعنی نوع حرکت انجام شده در ارتباط غیر کلامی به صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه مغایر با پیام کلامی باشد.
  • تکرار کردن : صرفا به منظور تکرار پیام کلامی استفاده شود.
  • جایگزین ارتباط کلامی: به جای کلام از انواع مختلف ارتباط غیر کلامی استفاده شود.
انواع ارتباط غیر کلامی
1-زبان بدن :

مهم ترین نوع ارتباط غیر کلامی است و خود شامل سه دسته از حرکات می شود:

  • حالت های کلی بدن
  • علائمی که با اعضا بدن مثل دست و پا نشان می دهیم
  • حالت های صورت
2-ارتباط چشمی :

ریز کردن چشم، درشت کردن چشم؛ بزرگ شدن مردمک هر کدام از این علائم در ارتباط غیر کلامی معنی و مفهوم خود را برای مفسرین حرکات خواهد داشت.

3- تن صدا :

تن صدا؛ بلندی صدا؛ سرعت بیان عبارات و کلمات همگی در اراتباط غیر کلامی مهم بوده و موجب می شوند که گوش دادن موثر در مخاطبان هم تقویت شود.

4- سکوت :

معانی مختلفی از سکوت در حین سخنرانی و یا ارتباط برداشت می شود که این امر تا حدودی از فرهنگ کشورها تاثیر می پذیرد مثلا در کشورهای شرقی نظیر ژاپن برای سکوت ارزش قائلند.

5- فاصله از افراد :

دوری و نزدیکی خود را از افراد تعیین کردن هم جزء ارتباط غیر کلامی است. افراد درون گرا دورترین نقطه را برای نشستن انتخاب می کنند و افراد برون گرا بر عکس عمل کرده و نشستن در میان جمعیت را ترجیح می دهند.

6- ظاهر و شکل بدن :

نوع پوشش؛ رنگ لباس؛ متناسب بودن نوع لباس با نوع مراسم همگی از جمله عوامل مهم و تعیین کننده در ارتباط با فرد خواهند بود.

 

زبان بدن در حرفه و اشتغال کارمندان

عمده کارکنان شاغل در مشاغل کارمندی از مهارت برقراری ارتباط کلامی با مافوق خود بی‌بهره‌اند. از این حیث می‌توان کارکنان را  در دو دسته کلی طبقه بندی کرد. عده‌ای از کارکنان  از بیان صحبت خود هراس داشته و عمدتا حرف خود را نمی زنند که این ویژگی در دراز مدت آن ها را به فردی بی‌جرات تبدیل می‌کند. گروه دیگری از کارکنان هستند که با رفتاری مقابل گرایانه و حتی پرخاشگر باعث از بین رفتن آرامش خود و اطرافیان در محیط کاری می‌شوند.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *