فواید مطالعه کردن

فواید مطالعه کردن

فواید مطالعه کردن

بررسی فواید مطالعه کردن

«تحقیقات روان شناسان و روانپزشکان نشون میده که وقتی شما مطالعه می کنید، مغز شما داره تحریک میشه و چیز جدیدی رو در محیط تجربه میکنه و برای مغزتون خوشایند هست. مطالعه کردن رو به شکلات تلخ تشبیه می کنم برای شما، هردوشون اگر هم زیاده روی در استفاده داشته باشید ضرری برای شما ندارن و لزومی نداره که احساس ناخوش آیندی از استفاده زیادی از آن ها داشته باشید. هردوشون برای بدن شما ضروری و مفید هستن، هر چه بیشتر بهتر. هر چقدر بیشتر در مطالعه غرق بشیم، بیشتر از استرس و تنش های محیط خودمون دورتر میشیم، آرامش پس از مطالعه یکی از بزرگترین ثمرات مطالعه هست که هر کسی این رو میتونه با تمرین و مطالعه مداوم در خودش بوجود بیاره. در قسمت های پایین بیشتر در مورد فواید مطالعه کردن و نحوه اثر گذاریش در بدن انسان برای شما خواهم گفت.

مغز شما با مطالعه کردن 

1) آگاه شدن ذهن

از زمان شروع مطالعه تا پایان آن وقتی شما بر روی مطالعه خودتون متمرکز می شید، نقاط مغزی شما در حال فعالیت بیشتر نسبت به قبل میشن، مکان هایی از مغز که شاید قبل از شروع مطالعه فعالیتی نداشتن و بیکار بودن به خودشون میان و فعال میشن. مثلا در زمان مطالعه قسمتی از مغز به نام قشر حرکتی مغز با فعالیت بیشتر نسبت به قبل میتونه به شما کمک بکنه که برای متنی که دارید مطالعه می کنید تصویر سازی نیز صورت بده به این صورت مثلا: “حرکت سلول های مغزی و نورونی در بافت مغز بیشتر از فعالیت های نورونی در نخاع هستند”، مغز شما میتونه با تصویر سازی این حرکات رو برای شما مجسم بکنه که همین امر باعث افزایش فعالیت های سلول های مغزی شما میشه که در ادامه فعالیت های مستمر در این زمینه میتونه از ابتلای شما به بیماری مزمن آلزایمر جلوگیری بکنه.

 

 2) باعث میشه داستان زندگی دیگران را بهتر درک کنیم و بشناسیم

یکی از بزرگترین روان شناسان دنیا به نام “پروفسور اوتلی” که خودشون رمان نویس قهاری هم هستن میگن که وقتی شما یک داستان عاشقانه و رمان رو میخونید بعد از مطالعه بهتر میتونید با دیگران همدلی کنید و احساساتتون رو بیان کنید و به مراتب راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کنید و همین باعث میشه که خود به خود اعتماد به نفس خودتونم آروم آروم بیشتر از قبل بشه.

 

3) افزایش شادی

پژوهشگران و محققین حوزه روان شناسی بر اساس شواهد و تحقیقات نشون دادن که زمانی که فعالیت های مربوط به تجربیات زندگی رو تجربه می کنیم، احساس بهتری نسبت به اشخاصی که فعالیت های دیگری دارن داریم. حتی نسبت به فعالیت هایی که به پاداش های مالی می انجامد. تجربه کردن دنیایی جدید از یک کتاب میتونه خلق و خوی ما رو بازتر بکنه، چون که تقویت کننده های شادی در این مدت زمان فعال شدن و ما رو سرحال کردن. البته لازم به ذکر است که محتوای زیر بنایی متن کتاب هم تاثیر گذار هست در میزان این تغییر و اثر گذاری.

4) کاهش استرس

غرق شدن در یک کتاب یکی از گزینه های پیشنهادی برای افرادی هست که از استرس و نگرانی رنج میبرن، حتی این مورد ثابت شده که مطالعه کردن از موسیقی گوش دادن، پیاده روی و قهوه نوشیدن هم بیشتر میتونه شما رو آرام کنه؛ استرس میتونه هم از نظر روانی و هم از نظر جسمانی انرژی شما رو بگیره، اختلالات میل جنسی بوجود بیاره، میتونه باعث زخم معده و مشکلات گوارشی بشه و هزاران مشکل دیگه. میدونستید که اگه 6 دقیقه مطالعه با تمرکز داشته باشید میتونید سرعت و ضربان قلبتون رو کاهش بدید؟ بله که همین طوره، میتونید امتحانش کنید.

 

5) تقویت کننده قشر خاکستری مغز

قشر خاکستری مغز در آدما بیشتر مربوط به حافظه هستش که روان شناسان توصیه میکنن که فعالیت هایی داشته باشید که این بخش ذهنی شما فعال و اکتیو باشه، خب مطالعه هم یکی از این توصیه های تاکیدی هست. بازم با آمار برای شما بگم که افرادی که مطالعه میکنن میزان سرعت زوال عقل یا آلزایمر رو در خودشون تا 32% کاهش میدن. علاوه بر مطالعه فعالیت هایی مثل بازی شطرنج، حل جدول و … میتونه سرعت ابتلا به آلزایمر و زوال عقل رو به طور محسوس کاهش بده.

6) ذهن را باز میکنه

با افزایش میزان مطالعه مفید و دقیق و با تمرکز شما قادر خواهید بود که با ذهنی بازتر و آگاه تر نسبت به اطراف خودتون نظر داشته باشید، نسبت به قومیت ها، فرهنگ ها، توانایی افراد، تفاوت های فردی و … که همین باعث میشه که میزان پذیرش دیگران از طرف شما بیشتر بشه و روابط سالم تری رو با اطرافیانتون داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *