مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

بررسی سوال آیا مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟ 

پیش از شروع این مطلب چالش برانگیز، لازم است که ذکر کنیم، لازمه بحث و گفتوگو نمودن پیرامون هر موضوعی، این است که، هنگامی که از یک واژه استفاده می نماییم، مصداق دو طرف از آن واژه یکسان باشد. مثلا اگر دو فرد در مورد آب و هوای شهر مازندران با یکدیگر گفت و گو می کنند، باید هر دو آگاهی درستی نسبت به این شهر داشته باشند و مصداق هر دوی آن ها یک منطقه به نام مازندران در شمال ایران باشد. در غیر این صورت ممکن است واقعیت های متناقضی که بیان می شود، درست باشد ولی هر یک منظور دیگری داشته باشند.

حال پیش از شروع بررسی تفاوت ضریب هوشی در زنان و مردان، ابتدا باید درک و تعریف درست و مشترکی از هوش داشته باشیم تا هنگامی که از این کلمه استفاده می کنیم، برداشت های متفاوتی را مشاهده ننماییم.

تعریف هوش چیست ؟

هوش واژه پرکاربردی است، که بسیاری از مردم تعریف های مناسبی از آن ندارند. مثلا ممکن است یک نفر صرفا توانایی خاصی در حفظ کردن کلمات، اعداد و اشکال داشته باشد و اکثر افراد گمان کنند که چنین فردی از هوش بالایی برخوردار است. در صورتی که این ویژگی بیشتر با حافظه کوتاه مدت ارتباط دارد تا ضریب هوشی! پس باید جوانب دیگر را سنجید تا بتوان به درک درستی از این کلمه دست پیدا نمود.

مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

گادنر روان شناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد در آمریکا، معتقد است که هوش از 8 قسمت تشکیل شده است :

1- هوش تجسمی یا فضایی

افرادی که می توانند اشخاص یا اشیا را به خوبی تصور کنند و هنرهای تجسمی زیبایی را خلق نمایند، دارای هوش تجسمی هستند. این گونه افراد در مهارت هایی همچون معماری، نقشه کشی، طراحی و … بسیار با استعداد هستند.

2- هوش زبان شناختی

یعنی توانایی فوق العاده در بهره گیری از زبان و ادبیات مانند: نویسندگی، سخنوری، شعر سرایی و …

مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

3- هوش ریاضیات و منطق

این ویژگی به افراد قدرت تحلیل و استدلال می دهد و چنین افرادی می توانند به راحتی مسائل ریاضی را حل نمایند و مفهوم دروس را به خوبی درک کنند.

4- هوش موسیقی

در حقیقت قدرت تشخیص و تمییز دادن اصوات و میزان زیر و بم بودن آنان که می تواند در نهایت موجب تبحر در آهنگ سازی و نوازندگی گردد.

5- هوش جسمانی و فیزیکی

شاید شما نیز افرادی را دیده باشید که مثلا می توانند انگشتانشان را خلاف جهت یکدیگر به چرخش در بیاورند یا مهارت بسیار ممتازی در رانندگی دارند! این گونه افراد در حقیقت از هوش حرکتی برخوردار هستند، که افراد را برای مدیریت اعضای بدن به طور ویژه ای توانا می سازد.

6- هوش بین فردی

بخشی از هوش هیجانی یا اجتماعی که درک احساسات و برقراری آسان تر ارتباط با دیگران را فراهم می کند.

7- هوش فردی

بخش دیگری از هوش هیجانی است که موجب شناخت، درک و مدیریت احساسات در فرد می گردد. یعنی کسانی که از این هوش برخورد دار هستند، نسبت به سایرین بهتر می توانند احساسات خود را کنترل نمایند.

8- هوش طبیعت

این قسمت ابتدا توسط گاردنر معرفی نشده بود و بعدها هنگامی که افرادی را مشاهده نمود که درک بالاتری نسبت به طبیعت دارند و بیشتر از بقیه به آن عشق می ورزند، دانست هوش طبیعی نیز یکی دیگر از قسمت های اصلی ضریب هوشی به حساب می آید.

مردها باهوش تر هستند یا زن ها ؟

تفاوت عملکرد ساختار مغز در زنان و مردان

اگر چه مقدمه این مطلب کمی طولانی و خسته کننده شد، اما برای پرداختن به موضوع اصلی لازم بود که پیش درآمد مهمی برای آن قائل شویم. حال با توجه به مطالب گفته شده می توان به این موضوع اشاره کرد که دانشمندان طی تحقیقات خود به این حقیقت دست یافتند که تفاوت های بارزی در مغز زنان و مردان به چشم می خورد. البته این دستاورد اصلا به این معنا نیست که “زنان نسبت به مردان از هوش کمتری برخوردار هستند” چرا که همان طور گفته شد مغز با هوش متفاوت است و در تست های مختلف بایستی تمام جنبه های هوش مورد آزمایش واقع شود، به همین جهت تاکنون تفاوت های معنا داری بین هوش زنان و مردان دیده نشده است. البته نگاه های یک جانبه ای نیز وجود دارد، مثلا از آن جایی که ارتباط و اتصال بین دو نیم کره مغز در زنان نسبت به مردان بیشتر است و به آنان قدرت تکلم بهتری را اعطا می نماید، ادعا می شود پس زنان نسبت به مردان باهوش تر هستند. اما اگر بخواهیم دید علمی و دقیق تری نسبت به این موضوع داشته باشیم، خواهیم دید ارتباط ضعیف تر این دو نیمکره به مردان قابلیت بیشتری را در استدلال های انتزاعی و هوش دیداری تجسمی خواهد داد پس چنین قضاوت هایی باید چند بعدی باشد تا صحت آن تایید شود. در آخر سوالی که مطرح می شود، این است که چرا با این وجود میزان و تعداد موفقیت های اجتماعی مردان در مقایسه با زنان بیشتر است؟

در پاسخ به این سوال می توان به مطالب جامعه شناسی و نابرابری های آن مراجعه نمود. البته این نابرابری های جنسیتی در تمام جهان به چشم می خورد و در هیچ کشوری کاملا به صفر نرسیده است. البته تفاوت های تربیتی که سبب تلقین این باور به کودکان می گردد نیز در این موضوع بی تاثیر نبوده اند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *