مرزهای شخصیتی در روابط با افراد چیست ؟

مرزهای شخصیتی در روابط با افراد چیست ؟

چهارشنبه 3 آبان 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

مرزهای شخصیتی در روابط با افراد چیست ؟

تعریف مرزهای شخصیتی

مرزهای شخصی یکی از مقوله های مهمی است که متاسفانه طبق تحقیقات 50 درصد مردم از آن اطلاعی ندارند و به دلیل همین بی اطلاعی بقیه از این مرزها استفاده های نا به جا و سوء می کنند. اگر نمی توانید نه بگویید، اگر از مهربانی شما سو استفاده می کنند و یا اگر در مواجه با احساسات سست عمل می کنید پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها بخوانید.

 

انواع مرزهای شخصیتی :

به تعداد زیاد مرزهای شخصیتی و شخصی وجود دارد که بسته به نوع احساسات و شخصیت فرد شکل می گیرد. ما در زیر به متعارف ترین این مرز های می پردازیم.

مرزهای شخصی مالی :

تقریبا این مرز به نه گفتن برمی گردد این مرز مشخص می کنند شما تحت چه شرایطی حاضر هستید خانه موبایل ماشین و … را به بقیه قرض دهید.

مرزهای شخصی جسمی :

تمام موقعیت هایی که به بدن مرتبط می شود در این دسته بندی جای می گیرند. این که مایل هستید با چه کسانی دست بدهید یا چه کسانی را بغل کنید و مهم تر از همه آن ها با چه کسانی شوخی بدنی کنید.

مرزهای شخصی روانی :

آستانه تحمل در این مرز قرار دارد. این مرز نشان می دهد شما چقدر در تصمیم گیری ها مصمم هستید و چقدر در انجام اهدافتان پافشاری می کنید. اگر در بحث و جدال ها سریع عصبی می شود و حالت تدافعی می گیرد یعنی مرزهای روانی ضعیفی دارید.

مرزهای شخصی احساسی :

تمام مقوله های احساسی در این مرز قرار دارد. این مهم ترین مرزی است که اگر آدمی از آن آگاه باشد می تواند در زندگی به شدت موفق باشد. با شناسایی این مرز است که شما می توانید خشم خود را کنترل کنید، می توانید به راحتی شک ها را از بین ببرید و یا می توانید از سرزنش شدن فرار کنید. برای شناخت این مرز باید به مرحله خودشناسی رسید.

مرزهای شخصی جنسی :

این مرز مشخص می کند که خواسته های جنسی شما چیست.

مرزهای شخصی معنوی :

خط قرمزهای شما در مسائل دینی و مذهبی و هم چنین باورهای شما در این مرز قرار دارد.

 

مشکل اصلی در تعریف مرزهای شخصی چیست ؟

مرزهای شخصی نقطه مقابل خواسته و تمایلات هستند. اگر کسی تمایلات و خواسته های نامتعارف داشته باشد تعریف این مرزهای برایش سخت می شود. اساسا پنج دلیل عمده وجود دارد برای این سختی ها :

برای این افراد نیازهای دیگران در اولویت قرار دارد .

خود شناس نیستند .

حقوق خود را نمی شناسند .

تصور می کنند مرزها به روابطشان آسیب می زند .

توانایی تعریف مرزهای سالم را ندارند .

 

این حق شماست

اگر در کودکی کسی به مرزهای شما اعتنایی نکرده باشد این موضوع با بزرگسالی هم کشیده شده است. همیشه به یاد داشته باشید که عزیزترین فرد برای هر کس خودش است. حق شماست که از دست همسر، فرزند، کارمند، رییس و … ناراحت شوید. حق دارید هر از گاهی نه بگویید. نگذارید هیچ کس جلوی این حق شما بایستد.

 

مرزهای درونی

مرزهای درونی مقوله ای کاملا شخصی است و به خودتان بستگی دارد. اگر شما نمی توانید بسیاری از کارها را انجام دهید، ریشه اش به درون خودتان بستگی دارد و همان طور که شما حق دارید در مواجه با دیگران یکسری مرزها برای خود تعیین کنید، ایجاد مرزها برای خود نیز امری به شدت ضروری است و باید به آن عمل کنید. خیلی وقت ها کسی که باید به او نه بگوییم خودمان هستیم. باید توانایی مقابله با خود را داشته باشیم، برای رسیدن به این مرزها باید بسیار خوب خود را بشناسیم.

 

احساس خشم و گناه

اگر بعد از سلسله اتفاقاتی که برای شما می افتد به سرعت دچار خشم می شود، یعنی شما مرزهای شخصی را به درستی تعیین نکردید. کنترل خشم به مهم ترین مرز شخصی بر می گردد یعنی مرز شخصی احساسی. اگر برای خود مرزهای مستحکمی ایجاد نکنید و به آن وفادار نباشید می تواند باعث آسیب رساندن به خود و حتی دیگران شوید .

 

مرزهای موثر

بسیاری بر این عقیده هستند که حتی بعد از ایجاد مرزهای شخصی دیگران به آن ها توجه ای نمی کنند. این بدین خاطر است که شما آن مرزها را برای تنبیه دیگران طرح کرده اید نه برای محافظت از خود.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *