معرفی دانشگاه تبریز

معرفی دانشگاه تبریز

معرفی دانشگاه تبریز

ساغ اول دانشگاه تبریز! (زنده باد دانشگاه تبریز!!)

تاریخچه دانشگاه تبریز

وقتی فهمیدن چشمه خروشان نبوغ اهل استان داره به هدر میره، در خرداد 1326 دانشگاهی بنام  آذربایجان یونورسیتی تأسیس کردن! اما چندی نگذشت که تعطیلش کردن …! دوباره دیدن نمیشه به فکر افتادن مجددا تأسیس کنن … که دکتر مصطفی حبیبی و دکتر خانبا با بیانی از دانشگاه تهران مسئول انجام این کار بودن! ناگفته نماند که بازم یک سری ها سر راهشون سنگ انداختند اما دکتر بیاتی با تاسیس دانشکده های پزشکی و ادبیات رسما سبب آغاز فعالیت دانشگاه تبریز شدن! تا سال 28 ساختمان های استیجاری دانشکده در تبریز پراکنده بودن اما چون نیاز به تمرکز دانشگاه در یک مکان و نقطه بود بالاخره کلنگ یک ساختمان حدود 250 هزار متری زده شد. البته ناگفته نماند که ساختمان فعلی در سال 46 بنا شد. نامبرده را در محل دانشگاه آذرآبادگان نیز صدا می زنن!

 

دانشکده ها و رشته های مورد پذیرش

دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی

دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی

دانشکده الهیات و علوم اسلامی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده جغرافیا

دانشکده حقوق و علوم اجتماعی

دانشکده دامپزشکی

دانشکده ریاضی

دانشکده شیمی

دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی

دانشکده علوم طبیعی

دانشکده فنی-مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکده فنی-مهندسی شیمی و نفت

دانشکده فنی-مهندسی عمران

دانشکده فنی-مهندسی فناوریهای نوین

دانشکده فنی-مهندسی مرند

دانشکده فنی-مهندسی مکانیک

دانشکده فنی مهندسی میانه

دانشکده فیزیک

دانشکده کشاورزی

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر

 

جایگاه جهانی و افتخارات

و حال با افتخار … (کف نزدی؛ موقع اعلام نتایج برقتون قطع شه!!) دانشگاه تبریز بر اساس رتبه بندی لایدن در رتبه دوم در سطح ایران قرار دارد و از نظر تعداد مقالات ارائه شده در رتبه دهم در سطح کشور قرار دارد.

دانشگاه تبریز در عرصه بین الملل هم حضور درخشانی دارد و با دانشگاه های کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، قبرس، تایلند و کشورهای دیگر بیش از 50 قرارداد و تفاهم نامه امضا کرده.

دانشگاه تبریز با تقدیم 145 شهید دانشجو که 22 تن از آنان در حین پشتیبانی جبهه های حق علیه باطل در محل کارگاه دانشکده فنی به شهادت رسیدند و ضمنا با میزبانی از 5 شهید گمنام به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور معروف است. (واقعا اگه میدونستن که این همه افتخار آفرینی و حضور درخشان توسط این دانشگاه به ثمر میرسه باز هم اون همه مقاومت برای تاسیسش داشتن !!؟!؟)

 

ویژگی های خاص

سابقه علمی درخشان و دارا بودن پتانسیل قوی علمی در شمال غرب کشور که پایگاه علمی و محل تحقیقات محققان است و برقراری ارتباط با بازار کار و مراکز صنعتی استان که بسیار موجب دلگرمیست.

 

موقعیت مکانی و وضعیت خوابگاه

آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار 29 بهمن.

naghshe tabriz

معاونت دانشگاه تبریز ضمن بهبود وضعیت خوابگاه و تعلق آن به تمام دانشجویان دختر و پسر (غیر بومی) خبر داد:

دانشجویان دختر شبانه این دانشگاه نیز با عقد قرارداد، در خوابگاه های خودگردان اسکان خواهند یافت. یادآور می شود: هر ساله نزدیک 6 هزار دانشجو در چهار مجتمع خوابگاهی (شهداء، حضرت ولیعصر (عج)، شهرک امام (ره) و فجر) و خوابگاه های خودگردان وابسته به این دانشگاه اسکان داده می شود که از این تعداد دو هزار و 500 دانشجو دختر می باشند.

ایشون یُخدی (کاری نداری؟) خودافیظ (خداحافظ)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *