معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان

معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان

معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان

تاریخچه دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی استان اصفهان و بزرگترین دانشگاه کشور از لحاظ وسعت است. این دانشگاه پیش از انقلاب ساخته شد و هدف از ساخت آن انتقال دانشگاه صنعتی شریف از تهران به اصفهان بود. دانشگاه در سال ۱۳۵۶ رسماً شروع به کار کرد.

دانشکده ها و رشته های مورد پذیرش

علوم پایه

فیزیک: برای دوره کارشناسی گرایشی ندارد. برای تحصیلات تکمیلی شامل گرایش های فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک ماده چگال است و پژوهش محاسباتی، نظری و آزمایشگاهی در چهار رشته فیزیک هسته ای، شیمی، ریاضی، آمار است.

مهندسی

مهندسی معدن، اکتشاف معدن، استخراج معدن، فرآوری، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک کارشناسی، مهندسی کشاورزی (گرایش ها: مهندسی توسعه روستایی، مهندسی بیوتکنولوژی، مهندسی آب، مهندسی باغبانی، مهندسی خاک شناسی، مهندسی زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی علوم دامی، مهندسی علوم و صنایع غذایی، مهندسی گیاه پزشکی مهندسی مکانیک بیوسیستم)، مهندسی مواد (گرایش های دوره کارشناسی: مهندسی مواد – متالورژی استخراجی مهندسی مواد – متالورژی صنعتی)، مهندسی نساجی، مهندسی منابع طبیعی، مهندسی صنایع و سیستم ها.

 

جایگاه جهانی و افتخارات

دانشگاه صنعتی اصفهان پس از دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، تهران و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه چهارم تولید علم کشور طی این مدت را به خود اختصاص داده است.

در رتبه بندی مؤسسه معتبر بین‌المللی تایمز در سال 2015 نیز با کسب رتبه 63، ضمن قرار گیری مجدد در فهرست یکصد دانشگاه برتر با کمتر از 50 سال قدمت جهان، 29 رتبه ارتقاء یافت.

 

موقعیت مکانی

اصفهان – خمینی شهر  

ادرس دانشگاه صنعتی اصفهان

ویژگی های خاص 

دانشگاه صنعتی اصفهان در حقیقت یکی از قطب های علمی کشور است که با حضور چشمگیر در جشنواره های علمی و مسابقات علمی جهان و ارائه مقالات علمی در معتبرترین مجلات علمی دنیا زنده بودن و پویائی را نمایش می دهد.

ارتباط مناسب این دانشگاه با صنعت و مجهز بودن کارگاه های آموزشی و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی یکی از بارزترین مشخصه های آن است. دانشگاه صنعتی اصفهان مانند یک شهرک دانشگاهی در درون خود تمامی امکانات اولیه برای زندگی را مهیا نموده و نیازهای عمده دانشجویان را مهیا نموده و بخش پژوهشکده برق و کامپیوتر و امکانات ورزشی این دانشگاه خصوصاً استخر سرپوشیده این دانشگاه خیره کننده است.

 

وضعیت خوابگاه

خوابگاه های دانشجوئی: دانشگاه تعدادی خوابگاه برای استفاده دانشجویان غیر بومی دارد که با توجه به محدود بودن این امکانات، با شرایط زیر و رعایت اولویت در ابتدای هر ترم به دانشجویان واجد شرایط واگذار می گردد.

دانشجویانی می توانند از خوابگاه های دانشجوئی استفاده کنند که از هیچ گونه کمک مؤسسات دیگر و وام مسکن صندوق رفاه استفاده ننمایند، شاغل هم نباشند، به دانشجویان ساکن در شهرستان های حومه اصفهان و خمینی شهر، شاهین شهر، نجف آباد، اصولاً خوابگاه واگذار نمی گردد. این دسته از دانشجویان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به اداره خوابگاه های حوزه معاونت دانشجوئی مراجعه نمایند. ظرفیت اتاق های دانشجویان کارشناسی 4 نفر، کارشناسی ارشد 3 نفر، دکتری غیر بومی 2 نفر و دکتری بومی 3 نفر می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *