معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی

معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی

رشته آمار و سنجش آموزشی

آشنایی با رشته آمار و سنجش آموزشی

دوستان خوبم، حتما علاقمندید که بدانید هدف از تحصیل در رشته آمار و سنجش آموزشی چیست. بهتر است این طور توضیح دهیم که از آن جایی که سازمان ها و ادارات گوناگون برای جذب نیروهای متخصص و کارآمد نیاز به برگزاری آزمون و گزینش افراد دارند متخصصین در رشته آمار و سنجش آموزشی می توانند این وظیفه مهم را به عهده بگیرند. آن ها با طراحی آزمون ها و گزینش صحیح و تفسیر درست آزمون ها بهترین نیروها را برای ارگان های مختلف گزینش می کنند. در واقع این افراد با داده های موجود می توانند بهترین نتیجه را به دست آورند. درست مثل آزمون کنکوری که شما آن را پیش رو دارید یا پشت سر گذاشته اید و کارشناسان رشته آمار و سنجش آموزشی شما را از میان تعداد زیادی داوطلب برای انتخاب رشته گزینش کرده اند.

خوب است بدانید که این رشته از آن دست رشته هایی است که با تصمیم کارشناسان با تلفیق دو رشته مجزا شکل گرفته است. “آمار” در طی سال ها رشته ای مجزا بود که دانشجویان تحصیل کرده در آن برای امور محاسباتی و آماری آموزش می دیدند. اما در مورد محاسبات آماری پدیده دیگری هم به نام “سنجش و آموزش” هم وجود دارد که کمتر کسی در هر دوی این زمینه ها تخصص دارد. در واقع به خاطر نیاز بالایی که حوزه های آماری مثل سازمان سنجش آموزش کشور برای استفاده از نیروهای متخصص داشتند تصمیم گرفته شد که این دو رشته که وجود هر کدام از آن ها مستلزم دیگری است با هم تلفیق شوند. در نتیجه رشته ” آمار سنجش آموزشی” شکل گرفت و در دانشگاه ها ارائه شد.

بنابراین هدف اصلی از ایجاد این رشته را می توان در جمله زیر خلاصه کرد:

تربیت کارشناسانی متخصص برای تهیه آزمون های گوناگون و تجزیه و تحلیل و تفسیر این آزمون ها در سازمان ها و ادارات آموزشی و استخدامی.

 

مقاطع و گرایش ها

علاقمندان به این رشته می توانند در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل بدهند. تعدادی از گرایش های مقاطع بالاتر عبارتند از:

آمار/سنجش و اندازه گیری

ارزشیابی آموزشی

آمار در روانشناسی و علوم تربیتی

تحقیقات آموزشی و…

 

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته تا حد زیادی می توانند امیدوار باشند که بتوانند در سازمان ها و موسسات مختلف مشغول به کار شوند. چرا که سازمان ها و نهادهای بسیار زیادی در زمینه آزمون های استخدامی خود نیاز به متخصصینی برای تهیه، اجرا، نمره گذاری و تحلیل و تفسیر آزمون هایشان دارند که این کار تنها از عهده فارغ التحصیلان رشته آمار و سنجش آموزشی بر خواهد آمد و آن ها می توانند در نهادهای مختلف به ارائه خدمات بپردازند.

مورد دیگری که اکثر فارغ التحصیلان این رشته این کار را انجام می دهند تاسیس شرکت هایی خصوصی است که به سازمان ها و نهادهای دیگر در زمینه آزمون های استخدامی و یا امور آماری خدمات می دهند که از نظر اقتصادی برای آن ها به صرفه تر خواهد بود.

 

دروس و واحدهای دانشگاهی

دروس این رشته در دو دسته ارائه می شوند. تعداد واحدهای دروس آماری 50 واحد و تعداد واحدهای دروس سنجش و آموزش 62 واحد است که این تعداد با دروس اختیاری هم متغیر خواهد بود.

  • دروس عمومی 21 واحد
  • دروس پایه 32 واحد
  • دروس اصلی 31 واحد
  • دروس تخصصی 34 واحد
  • دروس اختیاری حداکثر 18 واحد
  • کارآموزی و سمینار 1 در تابستان پایان سال دوم و کارآموزی و سمینار 2 در تابستان پایان سال سوم ارائه می شوند.
  • تعدادی از دروس این رشته در دانشگاه عبارتند از:

جبرخطی ­کاربردی، روش ­های آماری، روش های نمونه‌گیری، رگرسیون، روش های ناپارامتری و روش های چند متغیره پیوسته و گسسته، روش ها­ و­ فنون­ تدریس، مبانی و نظریه ­های سنجش و اندازه گیری کلاسیک و سوال پاسخ، ارزشیابی آموزشی و سنجش های کیفی، محاسبات آماری، طراحی و اجرای آزمون‌های هوش استعداد و شخصیت، طراحی و اجرای آزمون ­های پیشرفت تحصیلی، طراحی و ارزشیابی برنامه ­های آموزشی، کاربرد کامپیوتر در سنجش و اندازه­ گیری، داده کاوی، روش تحقیق ­کیفی و مختلط و دروس روانشناسی‌های (یادگیری،شخصیت،رشد،تربیتی).

 

معرفی رشته آمار و سنجش آموزشی

 

دانشگاه های پذیرنده

شما دوستان خوب و علاقمند به رشته آمار و سنجش آموزشی می توانید در جدول زیر نام دانشگاه هایی که این رشته را ارائه می دهند ببینید و با توجه به موقعیت محل سکونت خود بهترین تصمیم را بگیرید.

دانشگاه الزهرا دانشگاه بجنورد دانشگاه اصفهان
دانشگاه بزرگمهر قائنات دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه بین المللی امام خمینی دانشگاه تبریز دانشگاه تهران
دانشگاه شاهرود دانشگاه جهرم دانشگاه حکیم سبزواری
دانشگاه خلیج فارس دانشگاه دامغان دانشگاه رازی
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه سمنان
دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا دانشگاه فردوسی دانشگاه علامه طباطبایی
دانشگاه قم دانشگاه کاشان دانشگاه فسا
دانشگاه گلستان دانشگاه کردستان دانشگاه کوثر بجنورد
دانشگاه گنبد دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه مازندران دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ملایر
دانشگاه هرمزگان دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه ولی عصر
دانشگاه یاسوج دانشگاه یزد دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار
دانشگاه نیشابور مجتمع آموزش عالی بم مجتمع آموزش عالی گناباد
دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ مرکز آموزش عالی اقلید

 

درصد و رتبه های دانشگاه های پذیرنده

دوستان خوبم در جدول زیر هم می توانید رتبه ها و درصدهای لازم برای قبولی در تعدادی از دانشگاه ها را ملاحظه کنید. یاد آوری می کنم که جدول زیر فقط برای تعدادی از دانشگاه ها در نظر گرفته شده و طبیعتا برای دانشگاه های مختلف درصدها و رتبه ها متفاوت خواهد بود.

 

دانشگاه رتبه کشوری ادبیات فارسی عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
دانشگاه صنعتی اصفهان 6494 37.4% 57.4% 66.7% 32% 18.9% 11.9% 7.7%
دانشگاه الزهرا(س) تهران 6896 30.7% 22.7% 60% 56% 5.6% 32.6% 36.2%
دانشگاه یزد 23628 1.4% 10.7% 32% 2.7% 7.5% 6% 5.8%
دانشگاه کردستان 20237 16% 8% 36% 6.7% 1.9% 6% 3.9%
دانشگاه هرمزگان 27525 29.4% 20% 24% 29.4% 1.3% 14.9% -1.9%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *