معرفی رشته آمار و کاربردها

معرفی رشته آمار و کاربردها

رشته آمار و کاربردها

آشنایی با رشته آمار و کاربردها

اگر گفتید روز اول آبان ماه به چه روزی نامیده شده؟ الان بهتون میگم، روز اول آبان ماه در تقویم کشور به عنوان روز ملی آمار و برنامه‌ریزی نام گرفته است!

پس لازمه که همین الان به اهمیت رشته آمار پی ببریم!

علم آمار کاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی می باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده رشته آمار را تعریف کنیم باید گفت علم آمار، پیشگویی بر اساس اعداد و ارقام است. یک آماردان کسی است که می‌تواند بر اساس مجموعه اطلاعات عددی و بر مبنای مدل‌های ریاضی و مدل‌های نظریه احتمال، پیشگویی کند. به عبارتی می‌توان گفت که علم آمار نتیجه‌گیری از جزئیات و یا رسیدن از جزء به کل می‌باشد. بنابراین در هر زمینه ای از علم، آمار نیز جایگاهی دارد.

خیلی از بچه های رشته ریاضی با اعلام نتایج علاقه مند هستند تا ابتدا به انتخاب رشته های مهندسی بپردازند، شاید به این دلیل است که اطلاعات درستی از این رشته ندارند. خیلی ها فکر می کنند که آمار رشته ای سخت و پیچیده است، در صورتی که اگر علاقه مند به ریاضیات و تجزیه و تحلیل دارید، به شرط وجود علاقه اولیه به این رشته، آمار یک انتخاب مناسب می تواند برای شما باشد.

 

آمار و کاربردها

 

درس‌های‌ رشته‌ آمار و کاربردها در طول‌ تحصیل

ریاضی‌ عمومی‌، مبانی‌ اقتصاد، مبانی‌ جامعه‌ شناسی‌، مبانی‌ جمعیت‌ شناسی‌، فیزیک‌ پایه‌، آمار و احتمال‌، روش‌های‌ آماری‌، مبانی‌ ریاضی‌، ریاضی‌ برای‌ آمار، جبر خطی‌ برای‌ آمار، آنالیز ریاضی‌، مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌نویسی‌، احتمال‌ و کاربرد آن‌، آمار ریاضی‌، روش‌های‌ ناپارامتری‌، رگرسیون‌، طرح‌ آزمایش‌ها، روش‌های‌ نمونه‌گیری‌، فرآیندهای‌ تصادفی‌، سری‌های‌ زمانی‌، زبان‌تخصصی‌، روش‌های‌ پیشرفته‌ آماری‌، روش‌های‌ چند متغییری‌ گسسته‌، روش‌های‌ چند متغییری‌ پیوسته‌، محاسبات‌ آماری‌ با کامپیوتر، کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌، پروژه‌.

 

توانایی‌های‌ لازم برای رشته آمار و کاربردها

دانشجوی آمار باید در درس‌ ریاضی‌ قوی‌ باشد و ابتکار و توانایی‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و حل‌ مسائل‌ ریاضی‌ را داشته‌ و به‌ آموزش‌ و یادگیری‌ علوم‌ کامپیوتر علاقه‌مند باشد. برای پیدا کردن موقعیت های شغلی مناسب بهتر است با نرم افزارهای مرتبط با رشته آمار به خوبی آشنایی داشته باشید.

 

ادامه تحصیل در رشته آمار و کاربردها

اگر شما در رشته آمار فارغ التحصیل شدید و علاقه مند به ادامه تحصیل هستید، می توانید یکی از چهار گرایش آمار ریاضی، آمار اقتصادی و اجتماعی، آمار بیمه و آمار زیستی (حیاتی) را انتخاب کنید.

 

بازار کار رشته آمار و کاربردها

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در سازمان‌ برنامه‌ و بودجه‌، مرکز آمار ایران‌، بانک‌ها، ادارات‌ بیمه‌، مراکز صنعتی‌ و کارخانجات‌، واحدهای‌ آماری‌ وزارتخانه‌های‌ مختلف‌ هم چون‌ جهاد کشاورزی‌، کار، بهداشت‌، اقتصاد و امور دارایی‌، فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی و به‌ طور کلی‌ در هر مرکزی‌ که‌ نیاز به‌ جمع‌آوری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آمار و اطلاعات‌ دارد، مشغول‌ به‌ کار شوند.

تجزیه و تحلیل پرسشنامه تنها یکی از کارهایی است که کارشناسان آمار میتوانند انجام دهند. این کار بیشتر به عنوان یک کار پاره وقت برای دانشجویان سال سوم و بالاتر رشته آمار که البته نسبت به سایرین مستعدتر می باشند، در نظر گرفته می شود و مشتریان آن ها نیز دانشجویان سایر رشته ها بخصوص کارشناس ارشدهای رشته هایی هم چون مدیریت، اقتصاد و… می باشد. هم چنین موسساتی هستند که برای ارزیابی کارهای خود به دانشجویان این رشته برای این کار نیاز دارند.

اساتید این رشته بر این باورند که فارغ التحصیلان این رشته کمتر با بیکاری مواجه می شوند و در سازمان های دولتی و خصوصی یا دانشگاه ها فعالیت می‌کنند. به دلیل نیاز جامعه به فارغ‌التحصیلان آمار و نیز آشنایی آن ها با کامپیوتر در حد نیازهای اجرایی و خدماتی، فارغ‌التحصیلان آمار تاکنون براحتی جذب بازار کار شده‌اند.

این ها را برای شما می گوییم تا خیالتان از بابت آینده شغلیتان راحت باشد.

 

دانشگاه هایی که در رشته آمار و کاربردها پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه الزهرا، دانشگاه بجنورد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه بزرگمهر قائنات، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه بیرجند، دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، دانشگاه شاهرود، دانشگاه جهرم، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه دامغان، دانشگاه رازی، دانشگاه زابل، دانشگاه زنجان، دانشگاه سمنان، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا، دانشگاه فردوسی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه قم، دانشگاه کاشان، دانشگاه فسا، دانشگاه گلستان، دانشگاه کردستان، دانشگاه کوثر بجنورد، دانشگاه گنبد، دانشگاه گیلان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه ملایر، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه ولایت ایرانشهر، دانشگاه ولی عصر، دانشگاه یاسوج، دانشگاه یزد، دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار، دانشگاه نیشابور، مجتمع آموزش عالی بم، مجتمع آموزش عالی گناباد، دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ، مرکز آموزش عالی اقلید.

 

 گرایش های ارشد آمار

  • آمار ریاضی

  • آمار بیمه

  • آمار اقتصادی اجتماعی

در سطوحی بالاتر از کارشناسی، آمار بیشتر به عنوان علم آمار استفاده می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و بالاتر رشته آمار، بیشتر به فعالیت در زمینه های تحقیقاتی می پردازند. برای این دسته از افراد، زمینه فعالیت های تحقیقاتی بسیار بسیار گسترده می باشد. از تحقیقات در بخش هواشناسی گرفته تا تحقیقات پزشکی. با این توضیحات می توانید به اهمیت رشته آمار پی ببرید.

 

آمار

 

گرایش های دکترای آمار

بجز کسانی که با مدارک بالاتر از کارشناسی خود، قصد تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را دارند، بیشتر فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری رشته آمار، به صورت همکار در بخش های تحقیقاتی هم چون مراکز بیمارستانی با کارشناسان سایر رشته ها اقدام به فعالیت می کنند.

باید گفت چنان چه علاقه مند هستید که در مورد رشته آمار و کاربردها بیشتر بدانید، می توانید به وب سایت http://www.srtc.ac.ir مراجعه نمایید که متعلق به پژوهشکده آمار می باشد و می تواند در تصمیم گیرتان شما را راهنمایی کند.

 

کارنامه بعضی از قبولی های کنکور سال 94
دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %11.5 %21.5 %10.5 %74.7 %81.4 %86.7 %56 5249 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه

علامه طباطبایی

%3.9 %22.3 %17.3 %81.4 %48 %26.7 %22.7 9191 ریاضی، پسر، نوبت دوم،

منطقه 1

دانشگاه الزهرا(س) %2.9 %24.5 %3.8 %53.4 %40 %38.7 %29.4 4238 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 3
دانشگاه اصفهان %11.5 %13.4 %7.6 %26.7 %50.7 %16 %20 11295 ریاضی، پسر،روزانه، منطقه 2
دانشگاه  شیراز -%3.9 %8.9 %12.4 %52 %17.4 %18.7 %20 23227 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه شهید باهنر کرمان %7.7 %7.5 %4.4 %10.7 %30.7 %21.4 %14.7 5598 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه سمنان %6.6- %-1.4 %1.9 %22.7 %37.4 %14.7 %1.3- 50129 ریاضی،

دختر، نوبت دوم، منطقه 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • معرفی رشته آمار و کاربردها محمد گفت:

    سلام ببخشید در آینده بازار کار رشته مهندسی فضای سبز بهتر است یا آمار و کاربرد ها؟؟ خواهش میکنم جواب بدید ممنون

  • معرفی رشته آمار و کاربردها پارسا مرادی گفت:

    سلام ببخشید من رشته ی مهندسی فضای سبز دولتی قبول شدم اما میخوام تغییر رشته بدم به آمار و کاربردها لطفا بگید بازارکار کدام یک در آینده بهتر است؟ یا تغییر رشته بدم؟؟ خواهش میکنم جواب بدید ممنون